Görünmeyen Taraf

  • 3.05.2014 00:00

Biliyoruz ki tüm ülkede seçim süreci gergin geçti. Akpve diğer partilerin yarışı diyerek yorumladığımız günlerin galibi yine Erdoğan ve adayları oldu. Seçim çalışmaları esnasında parti teşkilatı ve adaylar kenetlenmiş ve yoğunlaşmış bir şekilde halkla buluştu, kendini anlattı. Yaptıklarını hatırlattı ve yapacaklarını duyurdu. Büyük bir bağlılıkla, geçmişi, yaşanan olumsuz her şeyi unutarak bu yarışı kazanmak için çabaladılar ve yola çıktılar.

   Bekleniyordu ki; seçim sonrası Akp kendi içinde bir temizlik yapacak. Bakanlıklar ve taşra teşkilatlarında isimler değişecek, İl ve İlçe teşkilatlarında devrimler yapılacak. Milli Eğitimde bunun örneklerini en azından Düzce olarak iyi gözlemledik, aynı şekilde Emniyet Teşkilatında da. Sıra geldi İl Teşkilatına.

   Yaklaşık bir hafta önce bir arkadaşım facebooktan yazdı “Metin Kaşıkoğlu görevden alındı”. Sonra Kaşıkoğlu ile beraber ildeki kırk kişinin de alındığı. Sonrasında ise Kaşıkoğlu’nun genel merkeze çağrıldığı ve istifasının istendiği gibi haberler, açıklamalar. Siz bu yazıyı okurken durum ne olacak bilemiyorum ancak, Kaşıkoğlu-Keleş kavgasında rövanş olarak yorumlanan bu olaylar ve söylemler göründüğü kadar sıradan olamaz.

   Sayın Keleş ve Kaşıkoğlu Erdoğan isterse birlikte,  sırt sırta çalışmaya devam ederler. İkisi de unutur ve önüne bakar. İkisinin de duruşları ve tavırları belli. Keleş hep dik siyaset yaptı. Kaşıkoğlu ise her zaman her şeye hakimdi, olamadığı yerde zorladı. Bir iki fikir ayrılığı bu noktalara getirmez. Ortada daha başka bir şeylerin olduğu fikrindeyim.  İki siyasetçi arasında geçmişte kalan çatışmalardan öte başka bir şey var. İşte önemli olan bu! O başka şey ne?

   Bazıları Kaşıkoğlu’nun görevden alınmasını ya da alınacak söylemlerini, verilmiş ceza olarak görüyor. Acaba öyle mi? 2023 hedeflerinin, başkanlık sisteminin, yeni sınırların planlandığı yeni dünya Türkiye’sinde belki de bir ödüldür! Nereden biliyorsunuz?

   Ya da o başka şey, Gezi Olayları ile başlayan ve 17 Aralık ve sonrasında gelişen süreçle mi alakalı? Değiştirilmesi düşünülen teşkilat başkanları ve yöneticiler bu süreçte nerelerde durdular, nasıl stratejiler izlediler? O güçlü iktidar gözlerini ne kadar boyadı ve bu boyalar onların hayatlarını ne kadar renklendirdi.

   Daha açık düşünmekte fayda var, çünkü şimdiye kadar aklımızın alamayacağı pek çok değişikliği kanıksadık, değil mi?

.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız