Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kadar iyi bir müşterisiniz?

 • 27.12.2019 00:00
 • (2)

 Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kadar iyi bir müşterisiniz?

Yazılı olmayan lakin alışverişte uyulması gereken adap kuralları

Bir iş yerine girildiğinde ilk olarak selam verilmelidir. Karşınızdaki insana saygı gösteriniz ki siz de saygı göresiniz.

Eğer ki sizden önce gelen müşteri var ise sizden önce gelen kişiye ve esnafa saygı için sıranızı beklemelisiniz. Acelesi olan tek kişi siz değilsiniz.

Pazarlık sünnettir diyerek almak istediğiniz ürünü imkansız fiyatlara isteyerek karşınızdaki insanı zor durumda bırakmamalısınız. Pazarlık etmenin de bir adabı olduğunu unutmayınız.

Cebinizde sayamadığınız kadar paranız olabilir ama karşınızdaki esnafta bir insan unutmamak gerekir. Paranız olması esnafın size köle olduğu anlamına gelmez.

Günümüzde her esnafın alternatifi olduğu gibi, her müşterinin de alternatifi olduğunu unutmayınız.

Bir ürünü sadece siz değil bir çok kişi talep ediyor ve istediğiniz ürünü istediğiniz yerden alma özgürlüğüne sahipsiniz.

Şurada şu fiyata satılıyor burada bu fiyata satılıyor gibi sözler kesinlikle söylenerek karşısında olan insana hakaret edilmez. Daha önce dediğim gibi herkes istediği yerden alışveriş yapmakta özgürdür. Bir ürünün bir çok kalitesi olduğunu unutmayınız. 5tl lik bir ürünün 3500tl lik olanı da mevcut olabiliyor.

Sırf vakit geçirmek için karşındaki insanın vakti çalınmamalıdır. Sizin olduğu gibi herkesin vakti çok değerli unutmayınız.

Veresiye ürün alındığında verdiğiniz ödeme sözünde durunuz ki zaten kıt kanaat geçinen esnaf da borçlarını zamanında ödeyebilsin ve stres içinde yaşamak zorunda kalmasın.

Bu arada sözünde duran Akçakoca'da yok denecek kadar az.

Sokaklarda diğer esnafların geçiş yolunu kapatacak şekilde kalabalık oluşturulmalı ki diğer esnafların iş yapması engellenmemeli.

Saygı görmenin ana kuralı saygı göstermektir unutmayınız.

Tabi ki esnafların da uyması gereken kurallar mevcut.

Gelen kişinin verdiği selamı ilk olarak almalıdır ve dükkanına buyur etmelidir.

Satmış olduğu ürünler ile ilgili sorulan sorulara cevap vermelidir.

Alışveriş sonrasında iyi günler, hayırlı akşamlar, tekrar bekleriz gibi sözcükler ile müşterilerine saygı göstermelidir.

Burada yazanları hep yapıyorum demeyin yapmıyoruz. Yalan söylemenin bir faydası yok.

Saygılarımla

Müh. Hilmi Solak


 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • AkcakocaÇ.
  AkcakocaÇ.
  1.04.2024 09:41

  Yazdıklarınızı okudum ve şaşırdığımı söylemek zorundayım. Birebir dükkanınızda şahit olduğum bir olay: müşteri geldi size bazı şeylerin fiyatını sordu ve gitti. Siz çok sinirlendiniz. Fiyat sorup gittiği için ve o müşteriyi bana eleştirdiniz. Ve ben bir daha dükkanınıza gelmedim.

 • HAKLISINIZ
  HAKLISINIZ
  19.06.2021 09:04

  Bu arada sözünde duran Akçakoca'da yok denecek kadar az. İfadesi esnafı da kapsıyor. Müşteri kovalayan, yalan söyleyen ... esnaf birde sanayi esnafı var. Ooo.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız