• 12.01.2019 00:00

 Aslında hemen her yıl avlanan hamsi miktarı aşırı ucuz satılabilecek miktarda bir arza sahip.

Herkesin bildiği hamsiler avlanır ve tezgahlarda yerini alır yönünde. Ki bu bilgi maalesef ki eksik.

Öncelikle avlanan hamsiler 2 şekilde satılıyor ama herkesin bildiği tek bir yolu var ve diğeri neredeyse kimse tarafından bilinmemektedir.

Hamsi avcılığında oluşan süreci şu şekilde açıklayabiliriz:

Bir balıkçı teknesi balığı yakaladığında ortalama miktarını bilir ve karadaki alıcıya miktar söylenir. Misalen 100 ton olduğunu var sayalım ki bazen bu rakamın kat be kat fazlası oluyor. Alıcı balıkları almak için hazırlıklarını yapar.

Asıl olay tam burada oluyor. Balık toptancıları piyasadaki fiyatların düşmemesi   ve fiyatları kontrol altında tutmak için bu avlanan balığın maksimum %20 sini piyasaya sürer ve geri kalan %80 lik kısım balık unu ve yağı fabrikalarına gider. Bu işlem Sinop Artvin arasındaki tüm limanlarda uygulanır.

Bu büyük toptancılar avcılık ne kadar fazla olursa olsun arzı tamamen kontrol altında tuttukları için fiyatları istedikleri seviyelerde tutarlar.

Bu fabrikalara giden hamsiler ne oluyor sorusuna gelecek olursak.

İlk olarak fabrikaya giden hamsiler piyasada satılanın 10 da 1 i gibi bir rakama yani kuruş olarak satılırlar. Bu fabrikalar hamsiyi işleyip balık unu ve yağına dönüştürürler. Bu un ve yağ çiftlik balıkları yemlerinin ana hammaddesidir. Alabalık, çupra ve levrek yetiştiriciliğinde yeme dönüşür bu hamsiler.

Bu sırada tabi ki binlerce kişiye iş imkanı sağlanmış olur. Orası ayrı bir konu tabiki.

Bu fabrikaların ikinci en büyük olanında müdürlük yaptığım sezonda yaklaşık olarak 20 bin ton yani 20 milyon kilo işlemiştik. Bu fabrikalardan 10 dan fazla bulunmakta ve bütün balıkçı tekneleri bu fabrikalara bağlı olarak çalışmaktadır.

Tezgahlarda 20tl ye gördüğünüz hamsiler aslında mevcut avcılık ile çok düşük rakamlara satılabilir. Lakin piyasayı kontrol edenler bunun olmasına izin vermezler.

Uzun yıllardır yapılan uygulama bundan ibarettir.

Şunu da unutmamak gerekir balık aldığınız tezgahlardaki insanların fiyatta neredeyse hiçbir etkisi yoktur.

Hilmi Solak

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi