• 6.01.2021 00:00

 ...Prof. Dr. Erol Güngör'ü 80'li yılların başında rahmetli Ahmet kabaklı Hocanın Türk Edebiyatı Dergisi'ndeki yazılarından tanıyorum.  1983 yılında 40 yaşında Hakk'a yürüdü.

...Rahmetli'yi, imanlı bir milliyetçi vatanperver ve tam anlamıyla bir münevver olarak bilirim. Kısacık ömrüne bir-çok eser sığdırmıştı. Medeniyetimize iz bırakanlar arasındadır. Allah gani gani rahmet eylesin.

....Düzce Belediyesi Kültür Merkezi'ne Onun adı verilecekmiş. Haber öyle.

.... Ne yalan söyleyeyim Düzce adına sevinmedim. Çünkü ben öteden beri şehirlerin kalıcı ve Kültürel hafızası olması gerektiğinden hareketle, şehrin cadde, sokak, okul, yurt,  vb. gibi yerlete Isim verileceği zaman, o şehirde iz bırakmış şahısların isimlerinin verilmesi taraftarıyım. Çünkü ancak o zaman bir şehrin hafızası oluşturulabilir.

.... Aynı eleştiriyi liselerimize "Turgut Özal" gibi, "Adnan Menderes" gibi isimler verildiğinde veya bir hikayesi olan sokak veya cadde ismi değiştirildiğinde, öğrenci yurtlarına mesela "Hz Ebubekir Öğrenci Yurdu" gibi isimler verildiğinde de yaptım.

.... Efendiler böyle yaparsanız yerelde kalıcı bir kültürel hafıza oluşturamazsınız.

... Ülke çapında iz bırakmış isimler ülke çapında yapılan eserlere verilir / verilirmelidir. Böyle yapılırsa millî kültürel hafıza kayıt altına alınmış olur.  Halbuki şehre özel, şehirle ilgili yapılan eserlere bir isim verileceği zaman, O şehrin hafızasını canlandıracak şahısların isimleri verilmelidir.

.... Yoksa Düzce'mizde adı geleceğe taşınmayı hak etmiş şahıslar yok mu, yetiştirememiş miyiz ?

....pardon yani..