Yazık oluyor Düzce’ye!

  • 17.01.2014 00:00

BUGÜN 17 Ocak.

Aydınpınar Caddesi’ndeki evinin önünde bisikletli olan ağabeyime araba çarpmasının birinci yıldönümü. Beş günlük bir yoğun bakım ve acı son.

Önceki gün Düzce Bisikletliler Derneği Başkanı Nizamettin Ulaş ile görüştüm, Düzce’de bir yıl içinde altı bisikletlinin kaza sonucu öldüğünü söyledi.

Seçimlere yaklaştığımız şu günlerde başkan adaylarının bisiklet konusuna biraz daha kafa yormaları gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü aklımızı kullanmamız lazım, Düzce’de birçok konunun çözümü için bisikletin hayata geçirilmesi şart.

Kendisi küçük ama olumlu etkileri çok büyük olacak olan bu ulaşım aracının Düzce için nasıl hayati önem taşıdığını anlayabilmek için fazla kafa yormak gerekmiyor, inanmak yeter!

Hâlâ iş işten geçmiş değil; şehir içi dâhil, bütün caddeleri bisiklet yolları ile donatmak için birer araç şeridini bisiklete ayırmak yeter.

Ama önce inanmak ve bisikleti araç, bisiklet sürücülerini de adam yerine koymak lazım.

Çünkü bisiklet sürücüleri gariptir Düzce’de. Korumasızdırlar. Savunmasızdırlar. Adam yerine koymazlar bisiklete binenleri. Başta idareciler adam yerine koymazlar. Bakın Düzce’de, dümdüz şehirde bir tane bisiklet yolu var mı? Bir arkadaşım Almanya’ya Berlin’e gitmişti. Şehrin her tarafını bisikletle dolaştığını söyledi; güvenli ve özgür bir şekilde.

Düzce logo arıyor, markalaşmak istiyor. Bisikleti merkeze alsın, başka logoya gerek yok, bir numara olur. Ama Allah’ın verdiği krediyi kullanmıyoruz, başımız dertten kurtulmuyor. Bakın cadde kenardaki su kanallarına. Bisiklet seyir halindeyken açıktan almadan sokağa dönemezsiniz. Biraz açıktan almazsanız, kanaldan geçerken tekerlek kayar, düşersiniz. Açıktan alırsanız, gelen aracın size çarpma riskiyle karşı karşıyasınız. Ki ağabeyimin kazası belki de öyle oldu. Bisikletlileri adam yerine koyan bir zihniyet, bu detayları düşünür. Düşünmeli. Ağabeyim kırk yıllık bisiklet kullanıcılığının bedelini canıyla ödedi. Sorumlular ise hala sorumluluklarının idrakinde bile değiller.

Halbuki bisikleti hayata geçirmekle bakın kaç meseleyi çözüyorsunuz:

  1. Trafik sorunu,
  2. Otopark sorunu,
  3. Hava kirliliği sorunu,
  4. Sağlıklı yaşam,
  5. Yakıt tasarrufu,
  6. Araçların aşınması,
  7. Trafik stresi

Daha sayabilirsiniz. Yapacağınız tek şey, şehri bisiklet ağlarıyla döşemek. Bunun için ekstra alt yapıya gerek yok, yukarıda yazdığım gibi bir araç şeridini gidiş geliş bisiklet yolu olarak düzenlemek ve sinyalizasyonları ona göre ayarlamak.

Ve uzun soluklu kampanyalara bürokrasi dâhil herkesi katarak Düzce’yi örnek bir şehir haline getirmek lazım. Alın size slogan: “Ekonomi, ekoloji, sağlık!”

Seçimlerden sonra yeni başkan koltuğuna yeni oturduğunda, 23-25 Mayıs tarihleri arası Düzce’de Uluslar arası Bisiklet Festivali var; dört güçlü sponsorun desteğinde.

Ve aslında ne büyük bir şans ki Avrupa bisiklet federasyonuna (EFC) kayıtlı dört Türk bisiklet derneğinden biri, Düzce Bisikletliler Derneği.

Nizamettin Ağabey, maşallah tek başına ordu, Belediye’ye dört ayrı dosya verdiğini söyledi, bisiklet ile ilgili, daha ne yapsın?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız