Handan Şule CUMHUR
Handan Şule CUMHUR

[email protected]

Akçakocalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

GİTTİKÇE BATIYORUZ

  • 24.03.2022 15:14

Dalgakıran projesinde beton blokların şantiye sahası içinde yapılacağını öğrendik. Aklıma şu soru geliyor! Hangi şantiye? Şantiye yok ki!!! Gerçi haksızlık etmeyelim, yolun başına koydukları tabelada “ şantiye sahasına girmek yasaktır” diye bir uyarı levhası gözüme çarpmıştı. Aslında;
her türlü yapı için, hangi büyüklükte olursa olsun, bir inşaata başlanılmadan önce mutlaka bir şantiye yerleşimi yapılması gerekir. Bir şantiyenin kurulma amacı, bir imalatın en kısa zamanda ve en az malzeme, işçilik ve enerji kaybı ile inşa edilmesidir. Tekniğine uygun şantiye, yerleşimi de iyi düşünülmüş, araştırılmış, her yönüyle etüt edilmiş ve uygulamaya konmuş bir şantiye projesiyle mümkün olmaktadır”. Bir proje daha çıktı ortaya!!! Neyse bunlar bizi ilgilendirmiyor, Başkanımıza sorsak firmanın görevi diyecek. Haklı da!!! Ama bizi, Akçakoca yı ilgilendiren tarafı hiç mi yok? Var tabi… Mesela;
Şantiye yerleşimi, çevresel etkilerin farklılığından dolayı bazı değişiklikler gösterir. Bu değişikliklerden bazıları;
Şantiye alanındaki hakim rüzgar istikametinin göz önünde tutulması ve toz yapan ünitelerin diğerlerini etkilememesi, deniz şantiyesi ise tuzlu su serpintisinden zarar görecek ünitelerin, serpinti hattından en az 100 m içeride olması vs”. Denizden 100 m içeride bir şantiye alanı olarak Belediye nereyi uygun gördü acaba? Caminin önü bu durumu kurtarır, olmazsa meydanda yapılır ne olacak. Seyredip teknik geliştiririz.
Şimdi bu soruların cevabını nasıl alacağız, Belediye ye gitsek Zabıta ( zabıta arkadaşlara üzüldüğümü belirtmek isterim, emir demiri keser) görseli ile yine karşılaşır mıyız? Hadi sürpriz oldu zabıta arkadaşlar yok, Başkanımız acaba yine bizi geçiştirir mi? “Projenin gerçekleşmesini onaylıyorum” diye.
Şehir içi şantiyeleri, problemli alanlardır, özel izinler gerekir, kamu örgütleriyle sürekli iş birliği gerekir. (Yükleme, boşaltma, beton dökümü gibi) Komşulara verilecek zarar büyük ekonomik kayıplar oluşturur.”
Yani daha denize geçmeden çakma proje bizi yeyip bitirecek. Hatırlatma:
Madde 38- Belediye başkanının görev ve yetkileri
m) Belde halkının huzur, esenlik, sağlık ve mutluluğu için gereken önlemleri almak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız