• 17.03.2022 11:49

Döngelli Köyü İskele Mevki 1597 ve 1441 parsel sayılı taşınmazlarda “Tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım tesisi” kuran ve Çevre Bakanlığı, İl Çevre Müdürlüğü tarafından ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) gerekli değildir belgesi alan ORBİTAL firması için YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI davası geri bildirimleri yavaş yavaş gelmekte.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Düzce Valiliği tarafından yapılan geri dönüşlerde ki itirazları ilginç. Özet olarak diyebiliriz ki; Çevre Bakanlığı’nın, karar mercii olarak Valiliğe topu attığı, ama birebir görüşmelerde İl Çevre Müdürlüğünün beyanında Tehlikeli Atıkların Bakanlık tarafından, Tehlikesiz Atıkların Valilik İl Çevre Müdürlüğünden onaylandığını belirtiyorlar. Hatta nerdeyse Bakanlık, adı üstünde Tehlikeli atıkların zararsız olduğu kanaatinde.Yanlış anlamış olabileceğimi Allahtan diliyorum. İşin ilginç tarafı her iki merci de bu kararın nihai bir karar olmadığını, ruhsat kararının Belediye tarafından yapılacağını belirtiyor ve şimdiye kadar olan yazışmalarda Akçakoca Belediyesinin olumsuz hiçbir cevabının olmadığını belirtiyorlar. Yani top Akçakoca Belediyesin’ de. Tesisin kaçak olarak çalıştığını belgelerle sunmamıza ve Belediyenin de bunu bilmesine rağmen bunu yok saymasına anlam veremiyorum.

ÇED kararının Valilikçe verildiğini belirten Çevre bakanlığı, kararı aldıktan yaklaşık üç ay sonra kendi sitesinde askıda duyuruyor. İl Çevre Müdürlüğü, askı ilanını Valilik sitesinde duyurmaya tenezzül etmemekle birlikte askının Akçakoca kaymakamlığı, Belediyesi ve muhtarlıkta ilana çıktığını belirtiyor. En tuhaf tarafı da, bu ilanların Çevre Bakanlığı askı ilan tarihinden 2 ay önce yapıldığı bildiriliyor. Hadi hep beraber düşünelim, bu anlamsız tarih kaosunun sebebi ne? Ben anlayamadım.

Neyse, sözün kısası makbul. Değerli Akçakoca Belediye Başkanlığımıza; ÇEVRE ve İKLİM BAKANLIĞIMIZ ve İL ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ün bu dava ile ilgili topu kendilerine atmış olduğunu, bu hususla ilgili olabilecek tüm olumsuzluklardan bu makamların sıyrılarak kendilerinin ortada kalacağını naçizane belirtmek isterim. Yani Akçakoca ile ilgili bu tarz tüm yaptırımların karar mercii Belediyemiz. Olan Akçakoca mıza olacak. Belediyemizin konuyla ilgili maksimum duyarlılık göstereceğini temenni ediyorum.