• 3.03.2022 19:57

Yaşanacak Akçakoca’dan terk edilecek Akçakoca’ya merhaba!!!

Önce bir karar vermek lazım Akçakoca bir turizm kenti mi yoksa sanayi kentimi? O zaman emin olun bu kaos yaşanmaz ve insanlar yorulmaz. Mahmuzlara start verilmiş. Hayırlı olsun. Ama aslında neye start verildiğine beraberce bakalım:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından AKÇAKOCA KIYI KORUMA YAPILARI VE DÖNGELLİ DERESİ ÇIKIŞ MAHMUZLARI adlı proje tanıtım dosyası 26.01.2018 tarihinde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne sunuluyor ve 16.03.2018 tarihinde ÇED ( Çevre Etki Değerlendirme) gerekli değildir kararı alınıyor ve ilan ediliyor. Ama ÇED Yönetmeliği gereğince (17/2 maddesi) halk toplantısı yapılmıyor. DENİZ VE İÇSULAR TARAMA YÖNETMELİĞİ ve DİP TARAMA MALZEMESİNİN ÇEVRESEL YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ kapsamında “Dip Taramanın “ yapılması zorunlu iken projede yapılmayacağı belirtiyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bu zorunluluğu es geçmiş!!!

Çalışma, şehir merkezinde yapılacağından haberdar edilmesi ve görüş alınması gereken etkilenen kısımla iletişim sağlanmıyor. Proje dosyasında İş Sağlığı Güvenliği, Acil Durum Planları yok. Etkilenecek çevrede toz ve gürültü ölçümleri yapılması gerekiyor, yok!! Projede bu hususlar hikaye gibi anlatılmış, somut bir şey yok.

Bu projeye binayen 4 yıl sonra, 9.12.2021de ihale yapılıyor. İşin ilginç tarafı proje dosyası ile el ele yürüyecek olan ihale dosyası ayrı telden oynuyor. Mesela projede çalışma 1 yılda bitecek diyor, ihalede ise 3 yıl vs….

Bir ilçenin kaderiyle oynamak bu kadar kolay olmamalı. Bilimsellikten yoksun bir proje ile ihaleye çıkılıp ta yürünür mü? Çocuk oyuncağı mı bu? 3 yıl sonra ah tüh nerde hata yaptık diyecek durumda mıyız? Turizm adına yapılacak şey, turizmi öldürecek. Bu kadar olumsuzluğa ve yasa dışı harekete göz yummanın başka bir sebebi olabilir mi? İnsan düşünmeden yapamıyor. Anahtar kelimeler: liman projesi, denizden malzeme giriş çıkışı, Organize sanayi bölgesi …..

Konaklama işletmecileri, emlakçılar, balıkçılar, tüm esnaf Akçakoca’ya yapılan bu tehdidi görebiliyor mu acaba? Sel olduğu zaman afet denildi ve koşacak bir merci vardı. Bu projenin de afetten bir farkı yok. Tek fark iş işten geçtikten sonra yardım isteyeceğiniz kimse olamayacağı. Start bizi hasta etti, bitişi hayal edemiyorum.

Handan Şule Cumhur