0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK

  • 24.05.2018 00:00

 Uzun zamandır yazmıyordum, gerek kişisel yaşantımdan gerek iş hayatımdan ötürü. Kısa bir sürelik dinlenme vaktim olduğu için yeni bir analizle karşınıza çıkmak istedim. Malumunuz Sayın Bahçeli'nin 24 Haziran seçimlerindeki rolü yadsınamaz hatta ülke siyasetindeki özgül ağırlığı da yadsınamaz bir gerçektir. Her ne kadar ülkeyi AK Parti iktidarı (Sayın Cumhurbaşkanı) yönetiyor olsa da MHP demeyelim de Sayın Bahçeli'nin üzerlerindeki baskısı oldukça ağırdır.

            24 Haziran 2018 tarihi öncelikle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ne ilk ne de son bir seçim olacak ancak kilit bir seçim olacağı kesin. Son zamanlarda adaylar da kesinleştikten sonra bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettiğimi şimdiden söyleyeyim. Malumunuz Düzce'de iktidara geldikleri andan beri 3 vekili de TBMM'ye gönderen AK Parti iktidarı bu seçimde adayları açıkladıktan sonra şöyle bakıyorum da bu sefer 3 vekil göndermek istemezük gibi bir profil çizmekte. Peki ya neden, vekillerin değişmesinden ötürü mü? Bunu 24 haziran günü göreceğiz elbette. Ama bir şey var ki, il yönetimi ve dahi genel merkez büyük bir değişim yapmış olmakta. Sayın Bakanımız Faruk Özlü seçilirse Erdoğan kabinesinde olacağı bariz olduğundan mütevellit vekil adayı gösterilmedi. 1. sıra adayı Fahri Çakır geçmiş dönemde vekillik yapmış birisidir. Düzce nasıl bir vekillik yaptığını gayet iyi bilir. Kendisini iyi tanır. Ayşe Keşir hanımefendi de aslında her ne kadar Düzce'de çok tanınıyor olmasa da aslında ağırlığı olan bir vekildir genel merkez nezdinde. Benim ise hiç anlamadığım Fevai Arslan beyin tekrar aday gösterilmemiş olması. Genel merkezin büyük değişimi 3. adaydan ötürü olduğundan  AK Parti bu sefer, 3 vekil gönderecek mi burada soru işaretleri yer almakta.

            Gelelim Cumhur ittifakının ikinci partisi MHP'ye. Düzce'de MHP'nin oyları bölüneceği aşikar. Ancak 1. sıra adayı Sayın Ümit Yılmaz'ın gerek kişiliği, gerek çizdiği profili düşününce aslında Düzce'yi çok iyi temsil edeceğini en azından ben içten söyleyebilirim ki kendisi salt milliyetçi bir kişilikten ziyade, Atatürk Milliyetçisi olduğunu göstermekte. Umuyorum ki Cumhur ittifakında oyların çoğunu alır da farklı bir ses olup TBMM'de Düzce'mizi temsil eder. Bu bağlamda MHP'nin 1 vekil çıkartma garantisini bu açıdan baktığımda Cumhur ittifakı içinde yer alanların Başkanlık için Sayın Erdoğan'a vekillik için de Ümit Yılmaz'a oy vermeleri durumunda bir vekilliği alacağı kanaatindeyim.

            Ve gelelim Millet itifakına, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti gibi ülkenin en önemli ve en farklı ideolojik bakış açılarının bir arada olduğu ittifak. Bu bağlamda Sayın son Başbakan Binali Yıldırım'ın sözlerini hatırlatmak gerek. Benzemezler ittifakı demekteler kendileri. Gerçekten de benzemezler mi yoksa birlikten kuvvet doğar ittifakı mı orasını 24 hazirandan sonra göreceğiz. Biraz daha açarsak, CHP'nin en sonki seçimde almış olduğu oyların en önemli bölümünü Sayın Zafer Teber göğüslenmiş durumda. Işin açıkçası her ne kadar Sayın Tozan'ın parti içindeki çalışması yadsınamaz bir gerçek olsa da aynı zaman da Düzce'de CHP'nin oylarını artıranın Zafer Teber olduğu da aşikar. 37000 oyu tek başına göğüsleyerek alan Sayın Teber'in 24 haziran sonrası TBMM'ye gideceği biraz daha makul gibi gözükmekte. Zira Düzce için yaklaşık 52 bin oy alması gereken “0 baraj ittifakı yapan Millet ittifakı” nın bu bağlamda 1 vekil gönderebileceği gözükmektedir. Bu bağlamda İYİ Parti'nin ve dahi Saadet Partilerine gidecek oyların da 15 binden fazla olacağını düşünürsek: Düzce'de en son kertede Cumhur İttifakı'nın 2 vekil, Millet İttifakı'nın da 1 vekil çıkaracağı varsayımı güçlenmektedir. Ancak ve ancak unutulmaması gereken şey şudur ki: Düzce'de vekil sayılarının bu şekilde dağılması yani 2 – 1 gibi bir sonuç çıkması, Düzce'mizin demokrasisi adına oldukça olumlu bir gelişim olacaktır. Düzce göremediği yatırımları daha çok görecektir.

            Son cümle olarak, bütün bunların yanında ülke çapında konuşmak gerekirse, seçilecek yeni Cumhurbaşkanı'nın kim olacağını daha çok kitlesel oy sahipleri belirleyecektir. Bunların en başında yer alan “Bedelli Askerlik” bekleyenlerin sayısı bakaya olarak 1 milyondur. Seçim öncesi çıkartılacak bir bedelli yasası 5 milyonu aşan bir oy anlamına gelmektedir ki bu rakam yüzde 10 luk bir rakamdır. Şu zamana kadar bedelli gündemimizde yok dense de ülkede dövizin bu denli sert hareket etmesi de TL'nin değerini düşürmektedir. Hükümetin acil bir eylem planı olarak #Yaş25Bedel15 tag'i üzerinden seslerini duyuran bedelli bekleyenlerin oyunu almak için bunu çıkaracağını düşünmekteyim. Peki neden bu askerlik meselesi bu kadar gün yüzüne çıkmaktadır? Biliyorsunuz ki Sayın Başbakan Yıldırım bedelli için bakış açımız müspet demiş ve herkesi hatta bütün vatandaşların anaların babaların yüreğinde bir umut ışığı olmuştu bir gün sonrasına kadar. Bunun danışıklı döğüş olduğunu düşünmekteyim, afrin meselesinden ziyade milliyetçi oyları kaybetme düşüncesinden ötürü Sayın Erdoğan'ın bunu yaptığı kanaatindeyim. Ancak MHP'li bir seçmen başkanlıkta her ne kadar Erdoğan'ı desteklese de vekillikte kendi adaylarını destekleyeceklerini de bir o kadar düşünmekteyim. Bu bağlamda seçim sonrasına değil de seçim öncesi çıkartılacak bir bedelli yasası hem devletin kasasına para aktarmak olacaktır hem de son kertede bakaya ve kaçak durumdaki vatandaşların ve ailelerinin rahatlmasına imkan verecektir. Malumunuz afrin gibi operasyonlarda kullanılan bütün teçhizat teknolojik aletlerin parası İHA/SİHA son çıkartılan bedelli askerlik yasası ile olmuştu. 21. yy. Türkiye'sinde artık zorunlu  askerliğin kaldırılması yerine tamamen profesyonelleşmiş askerlerden oluşan, maaşlı askerlerin olduğu tam teçhizatlı teknolojik bir ordu bütün dünyaya karşı daha güçlü kılacaktır Yeni Türkiye'de bizi. Bu bağlamda Türkiye'nin 24 Haziran sonrasında şekillenmesindeki en büyük payı bedelli bekleyenlerin olacağı kesin. Buradan bütün siyasi partilere açık çağrı olarak seslenmekteyim. Bu gücün farkına varınız ve askerlik sorununu 24 hazirandan sonra kanunu değiştirerek zorunlu askerliğin yerini profesyonel askerliğe bırakınız. Son söz olarak, 24 haziran'ın gerek Düzce, gerek Türkiye için hayırlara vesile olmasını dilerim. Ve Düzce'de seçilecek vekillere şimdiden başarılar dilerim.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız