TEFECİLERE ‘KENE’ OPERASYONU

28 ilde tefecilere KENE adı verilen bir operasyon düzenlendi. Polisin eş anlamlı 28 ilde yaptığı operasyon sonucunda pek çok kişinin gözaltına alındığı öğrenildi

TEFECİLERE ‘KENE’ OPERASYONU
13.01.2022 - 16:41
Kaynak: Haber Merkezi
1287

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanlığı koordinesinde 160 şüpheliye yönelik olarak Ankara, Adana ve İstanbul, başta olmak üzere 28 ilde “Kene” adı verilen operasyon düzenlendi.

6 aylık planlı ve koordineli çalışmada, şahısların vatandaşları önce borçlandırıp, daha sonra da bu borçlar çerçevesinde senetler düzenlediği, düzenledikleri senetler üzerinde 500 bin lirayı 5 milyon lira yapmak gibi tefecilik yaptığı belirlendi. Şahısların ayrıca acil nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşların kredi kartları ile pos cihazlarından 3 bin lira çekip, kendilerine 2 bin 300 lira gibi bir meblağ vererek haksız kazanç sağladıkları da tespit edildi.

Tefecilik yapan şahısların önce borçlandırıp zorla senet imzalattıkları vatandaşları ailesine ve yakınlarına zarar vereceklerini söyleyerek tehdit ettiği, bu sayede de vatandaşların ev ve arabalarına da haksız bir şekilde sahip oldukları belirlendi.

28 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 160 şüpheliden 133’ü hakkında İl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından gözaltı kararı verildi. Geriye kalan 27 şahıs ise ifadesi alınmak üzere emniyete çağrıldı.


Editör: N. Cingirt