Sağanak, sel ve hortum! Uzman isimden korkutan uyarı: Bu sene başka türlü olacak!

Türkiye genelinde etkili olan sıcak hava ardından gelen sağanak yağış ve su baskınları ile ilgili Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Küresel ısınmayı hatırlatarak bu yaz bu tür sel ve su baskınlarının başka türlü olabileceğini belirtti.

Sağanak, sel ve hortum! Uzman isimden korkutan uyarı: Bu sene başka türlü olacak!
4.07.2021 - 19:07
Haber Merkezi
7112

Cumartesi günü yüksek hava sıcaklıkları sonrası Düzce ve Sakarya bölgesinde  su baskınları yaşandı.

Temmuz ayındaki ani hava değişimleri ile ilgili olarak CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, 'Küresel ısınma sonucunda bu tür yağışların artacağını söylemiştik. Hatta Perşembe gününden böyle bir yağışın olacağını söyledik. Bugünden yarına değişiklik yapılacak bir ortam yok. Bu daha çok birikimin neticesi.' ifadelerini kullandı. Şen ayrıca bu yaz bu tür başka sel baskınlarının da olabileceğini belirtti.

"BU TÜR YERLERİN SEL HARİTASI ÇIKARTILMALI"

Prof. Dr. Orhan Şen’in açıklamaları şu şekilde:

Küresel ısınma sonucunda bu tür yağışların artacağını söylemiştik. Hatta Perşembe gününden böyle bir yağışın olacağını söyledik. Bugünden yarına değişiklik yapılacak bir ortam yok. Bu daha çok birikimin neticesi. Bu bölge bir defa imara açılmamalı, su basma seviyesi yükseltilmeli. Türkiye’de bu tür yerlerin sel haritası çıkartılmalı.

"SEL ENGELLENEMİYORSA YAPILAŞMA AZALTILMALI"

Su basması bir afet durumudur. Yağmur yağışı afet değildir, afeti yaratan bizleriz. Derenin ağzındaki kumsal bölge tıkanmasa sızacak akacak gidecekti. Dere taşacaktır çünkü tepelerin arasındaki vadidir. 100 yılda bir de taşabilir 5 yılda bir de taşabilir. Buranın imara açılmaması gerekiyor. Suyu emecek bir toprak değil, killi bir toprak. Buraya geniş menfezlerin koyulması gerekiyor.

Eğer burada yağan yağmuru sızdıramıyorsanız yapılaşmayı azaltmanız gerekiyor.

"BU TÜR YAĞIŞLARI BU SENE ÇOK GÖRECEĞİZ"

Bu yaz için beklemeliyiz. İklim değişikliğine baktığımızda Türkiye bu tür yağışlara gebe. Şu anda Şile’de denize giremezsiniz, inşaat artıkları sürüklenmiş durumda. Şile’nin sel haritası çıkartılmalı ve dere ıslah edilmeli.

Risk tehlikesi İstanbul’da geçti, Sakarya ve Batı Karadeniz’e kaydı. Sıcaklıklar yarından itibaren yükselmeye başlayacak. Bu sene Türkiye’de bu tür yağışları çok göreceğiz.

Kaynak: CNN Türk


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız