Yarın akşam Kadir Gecesi

İslam alemi, mübarek Ramazan ayı içindeki en önemli geceyi idrak etmeye hazırlanıyor. Yarın akşam Kadir Gecesi olarak kutlanacak. Kadir Gecesi, aynı zamanda Ramazan ayının sonuna gelindiğini işaret ediyor. 13 Mayıs Perşembe günü de Ramazan Bayramı’na erişmiş olacağız

Yarın akşam Kadir Gecesi
7.05.2021 - 18:52
522

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takviminde Kadir Gecesi şöyle anlatılıyor:

“Gecelerin en feyizlisi Kadir Gecesi’dir. Çünkü Kuran-ı Kerim’de adı geçen tek gece Kadir Gecesi’dir.

İnsanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kuran-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır. Şüphesiz biz onu (Kuran-ı Kerim’i)  Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Peygamberimizin rastladığı  Kadir Geceleri hakkındaki rivayetler arasında 27 nci geceye ait olan  rivayet, alimlerin çoğu tarafından tercih edilerek, bu Kadir gecesi kutlana gelmiştir. Gece ile ilgili olarak peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kim faziletine inanarak ve ecrini bularak Kadir Gecesi’ni ihya ederse geçmiş günahları mağfiret olur. “

Mübarek Kadir Gecesi’nde geçmiş yıllarda camilerde düzenlenen programlar, korona virüs tedbirleri nedeniyle, bu yıl düzenlenmiyor. İlimizde de Kadir Gecesi nedeniyle müftülük tarafından organize edilen herhangi bir program yok. İnananların, Kadir Gecesi’ni evlerinde kutlamaları, ibadet edip, günahlarının bağışlanması için dua etmeleri gerekiyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız