BALIKÇILAR,KIYI ŞERİDİNE YAPILACAK OLAN MAHMUZ LARI PROTESTO ETTİ

Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatifine bağlı balıkçılar, Akçakoca Çuhhalı sahiline yapılması planlanan Mahmuzları protesto ederek, Balıkçılara çok büyük zarar vereceğini ifade ettiler.

5.12.2021 - 17:51
Güncelleme 5.12.2021 - 18:35
Haber Merkezi
1570
1

Akçakoca Balıkçı barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Kararkaş ve çok sayıda balıkçı basın açıklaması yaparak, Akçakoca Çuhallı plajına yapılması planlanan 3 adet Mahmuz inşaatının Akçakoca ve Balıkçılara, ayrıca Turizme açısından çok büyük zarar vereceğini açıklayarak protesto ettiler.

MAHMUZLAR,KIYI BALIKÇILIĞINI YOK EDECEK

Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş,Yapılması planlanan Mahmuzların biz Balıkçılara hiç sorulmadan karar verildiğini belirterek ’’Son zamanda ortaya çıkan bu kıyı mahmuzları konusunda bu güne kadar bize Akçakocalı balıkçılara soru sorulmadı, yani kıyılara faydası olurlu zararı olurmu diye,Biz Akçakocalı balıkçılar olarak, Bizim limanımızda 77 adet teknemiz var,bununortalama 70 tanesi kıyı balıkçılığı yapmaktadır. Bu kıyı mahmuzlarının yapılacağı bölgede, bizim avlandığımız sahada özellikle kıyı balıkları,Levrek,Barbun  istavrit, çinekop gibi balıkların yaşadıkları balık yuvaları mevcut.İşin sonucunda buraya Kıyı mahmuzu yapıldığında Akçakoca kıyılarında tamamen kıyı balıkçılığı bitecektir.Buda  kıyı balıkçısını yüzde yüz etkileyecektir.Bizim görüşümüz bundan yönedir.Akçakoca balıkçılar olarak hepimiz tüm balıkçılarımız bu konuda hem fikir oluşturduk.Hiç birimiz kıyı mahmuzlarının yapılmasını istemiyoruz.Bizim ekmeğimizle oynamakla eşit anlamda kalıyor.Bizim deniz kıyılarını en iyi bilen  bizleriz.Neler olabileceğini az çok ön görebiliyoruz.Türkiyede örneklerinide gördük,Kıyı mahmızları Doğu Karadenizde olsun,Karasuda olsun neler olduğunu gördük.Bizim kıyılarımız derin  sudur ,Karasu gibi sığ su değildir.Karasudaki kıyı mahmuzlarına ölü dalga gelmektedir,Örneğimiz Akçakoca Balıkçı barınağı yapıldığında beri, sahillerde neler olduğunu gördük.Bundan sonrada  düşünemiyoruz bile lakin şu gerçektir,boğulma olaylarında bile ciddi şekilde artış olacaktır, çünkü değişik akıntılar olacaktır,Kıyı mahmuzları kıyının kum dolmasına değil,daha fazla boğulma olayları ve kirliliği artıracaktır. Bizim görüşümüz kıyılara mahmuz yapılacağına,kıyı sahillerine yapılan yapıları veya beton duvarları engelemek olsa daha iyi olurdu diye düşünüyoruz’’dedi.

MAHMUZLAR BOĞULMA OLAYLARINI ARTIRACAK

Mustafa Karakaş, Mahmuzların yapılmasını Turizm olarak değerlendirerek şunları söyledi:

‘’Akçakoca’da Turizm sadece 2 aylık bir turizm var.Burada Mahmuzlar yapılarak sezonumu uzatacağız veya dalgalarımı azaltacağız. Rüzgarın önüne perdemi gereceğiz,Sonuçta Akçakoca’nın yazı 2 aylık bir dönem,yazın en basiti denizimi bile bu kadar olduğuna göre,Buna göre ne alt yapımız var,ne buna göre bir emniyetimiz var, ne buna göre araç otoparkımız var,hiçbir şeyimiz yok.Buna istinaden biz yıllar sonrasını düşünerek ona göre hareket ediyoruz desekte ,Burdaki balıkçı ne yapacak,sonuçta Akçakoca’nın dolaylı şekilde nerdeyse, yüzde 5-6 – 10’ u balıkçılıkla geçiniyor,77 adet ticari amaçlı balıkçımız var burada bu kadar insanlar ev geçindiriyor,bunların çoluk çocuğu ne olacak,Turizm açısında da çok iyi olacağını düşünmüyorum.Çünkü kıyıların ne olduğunu kumun ne zaman gelip ne zaman gittiğini tahmin edebiliyoruz.Ve Rüzgarında ne kadar estiğii hepimiz biliyoruz,Akçakocalılarda biliyor,Bunu yaptırmak isteyenlerde biliyor,Turizme bir katkısı olacağını düşünmüyoruz.Buraya daha fazla denizi bilmeyen insanlar girecek ve üstüne basa basa söylüyorum,Boğulma olaları dahada fazla artacak.Karasuda bunu gördük,Kıyı mahmuzları yapılamadan önce daha az boğulma vakası vardı,Mahmuzlar yapıldıktan sonra daha fazla boğulma vakaları oldu.Bunu artık yetkililerin karar vericilerin değerlendirmesini talep ediyoruz’’diye konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • akçakocalı
    akçakocalı
    7.12.2021 17:11

    Merhaba, Bence yanlış bir uygulama Okyanus ülkelerine baktığınız da hiç bir tane mahmuz yapan ülke göremezsiniz. Akçakoca'daki akıntı ve dalgalar o ülkelerin yanında deniz esintisi gibidir.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız