SAMSUN BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİ AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

SAMSUN BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİ AKÇAKOCA MÜFTÜSÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
29.05.2021 - 09:14
412

Düzce’nin Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Cuma vaazında Selanik göçmenleri için, “Yüzde 90’ı sabetayist” gibi söylemleri ve imada bulunmasının ardından Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata Samsun ve Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan Selanik göçmenleri adına suç duyurusunda bulundu.

BÖLÜCÜ VE AYRIŞTIRICI SÖYLEMLERE KARŞI TEPKİMİZİ GÖSTERİYORUZ

Her türlü bölücü ve ayrıştırıcı söylemleri sert bir dille eleştiren Samsun Balkan Türkleri Derneği Başkanı Uğur Burak Özata, “Şehitlerimizin canıyla kanıyla yoğrulan bu topraklarda hepimiz kardeşçe yaşıyoruz. Farklı din, dil, ırk ve mezheplerden oluşan mozaiği andıran Türk Milleti’nin dirliğini birliğini bozmaya tarih boyunca kimsenin gücü yetmedi yetmeyecekte. Samsun yaklaşık 400 bin mübadilin yaşadığı bir il. Ülkemizin de neredeyse her ilinde mübadil kardeşlerimiz yaşıyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi bizlerde Samsun olarak Düzce’nin Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Cuma vaazında Selanik göçmenleri için söylediği çirkin söylemler için gerekli mercilere başvurumuzu yaptık.” dedi.

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Konunun takipçisi olacaklarını söyleyen Başkan Özata, “Düzce ilimiz Akçakoca ilçesinde görev yapan müftü Şaban Soytekinoğlu, Cuma namazı esnasında verdiği vaaz sırasında Selanik göçmenleri ile ilgili tarihi gerçeklerle bağdaşmayan ve göreviyle ilgisi olmayan çirkin ifadeler kullanmıştır. Söz konusu şahsın kullandığı ifadeler insanı değer ölçütleri ile bağdaşmadığı gibi hem anayasamıza ve yasalarımıza, hem de tüm insanlığa gönderilen İslam dininin esaslarına aykırı olarak ırkçı, bölücü ve Türk milletinin içine nifak tohumları ekmeye yöneliktir. Göreviyle, Devlet memuriyetiyle, müftülük ve din görevlisi olma vasfıyla kesinlikle bağdaşmayan bu çirkin, bölücü, ayrıştırıcı ve suç içerikli sözlerden dolayı Samsun Cumhuriyet Savcığımıza gerekli başvurumuzu yaparak dilekçemizi verdik. Bizler Türk Milletinin onurlu birer ferdi olarak Türkiye Cumhuriyetine ve onun kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığımızı korumaya kararlı biçimde devam edeceğiz. İşlemlerin ve sürecin yakın takipçisi olacağız” şeklinde konuştu


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız