Emekçiler 1 Mayıs için toplandı: Bu düzen, felakete dönüştü!

DİSK, EĞİTİM SEN, SES, EĞİTİM İŞ, DÜZCE TÜM EMEKLİ SEN ve AKÇAKOCA TÜM EMEKLİ SEN'in katılımıyla düzenlenen 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü basın açıklaması Düzce Anıtpark meydanında yapıldı.

30.04.2021 - 10:25
1474

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Düzce Anıtpark meydanında toplanan DİSK, EĞİTİM SEN, SES, EĞİTİM İŞ, DÜZCE TÜM EMEKLİ SEN ve AKÇAKOCA TÜM EMEKLİ SEN temsilcileri bir açıklama yaptı.

   Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

   "Bizler yıllardır DİSK, KESK, BİRLEŞİK KAMU İŞ, TÜM EMEKLİ SEN, TMMOB ve TTB olarak, ülkemizi ve dünyamızı göz göre göre büyük bir felakete sürükleyen neoliberal kapitalist düzene karşı emek ve bilim ile kurulacak yeni bir toplumsal düzenin şart olduğunu ifade etmiştik. Salgının yarattığı sınıfsal sonuçlar bizleri tarih önünde haklı çıkardı. 

   Aradan bir yıl geçti. Mevcut düzenin insanlığın temel sorunlarının çözümünde ne kadar yetersiz olduğu çok  acı bedeller ödeyerek bir kez daha görüldü. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik krizler, artan eşitsizlikler, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen COVID-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor.
Bugün burada 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününe yönelik sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşam umutlarımızı yan yana gelerek kamuoyu ile paylaşıyoruz. Aşağıdaki taleplerimiz ve hedeflerimiz için mücadeleyi yan yana büyüteceğiz.

   ● Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!

   ● Herkes sınıfını bilecek.

   ● Tüm vatandaşlara ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir EĞİTİM VE SAĞLIK hizmeti.

   ● Kamu emekçileri için 3600 ek gösterge acilen verilmelidir. 

   ● Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

   ● Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son!

   ● İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!

   ● Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

   ● İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

   ● Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!

   ● Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.

   ● Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

   ● İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

   2020 1 Mayıs’ında ifade ettiğimiz gerçek, 2021’de çok daha net bir biçimde ortadadır. Bu düzen yaşamı ve gezegeni tehdit eden büyük bir felakete dönüşmüştür. Felakete dönen bu düzen, baskılarla, yasaklarla, yalanlarla, sansürle, kışkırtılan ırkçılık ve ayrımcılıkla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle, kısacası zulümle ayakta tutulmak istenmektedir.

   Bu felakete son vermek, insanlık için yeni bir başlangıç yapmak, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin, demokrasinin egemen olduğu, kardeşçe, barış içerisinde yaşayacağımız yeni bir toplumsal düzen kurmak ellerimizdedir.

   Umudumuz birliğimizde, mücadelemizde ve dayanışmamızdadır!"


Editör: N. Cingirt