Teknolojik camiye büyük ilgi

Düzcenin Konuralp beldesindeki Beçi Mahallesi Orhangazi Camii imamı Burhan Gelen, özellikle üniversite öğrencilerini camiye çekebilmek için teknolojinin bütün imkanlarını kullanıyor.

Teknolojik camiye büyük ilgi
6.11.2015 - 17:31
2751

Düzce'nin Konuralp beldesindeki Beçi Mahallesi Orhangazi Camii imamı Burhan Gelen, özellikle üniversite öğrencilerini camiye çekebilmek için teknolojinin bütün imkanlarını kullanıyor.

 Cami, Avni Akyol Öğrenci Yurdu'na yakın olmasıyla öğrencilerin sık sık tercih ettiği bir yer haline geldi. Bunu sağlayanın ise caminin imam hatibi Burhan Gelen olduğu belirtildi. İmam Burhan Gelen, teknolojiye ayak uydurarak cami içerisine ilk olarak verilen vaaz ve hutbeleri cemaatinde görebilmesini sağlamak amacıyla projeksiyon cihazı ve projeksiyon perdesi koydu. Bu sayede cemaat sadece sözel olarak değil görsel olarak da anlatılanları dinliyor ve akıllarda kalması daha kolay oluyor.

Cami imamının bir diğer yeniliğinin ise caminin içine kablosuz internet kurdurması olduğu belirtildi. Bu sayede özellikle yurtta kalan üniversite öğrencileri en azından internet bağlantısı sağlamak amacı ile camiye gelerek, hem internete bağlanıyor hem de ibadetlerini yapıyorlar. Caminin bir diğer özelliğinin ise, caminin girişinde bulunan duvar gazetesi olduğu belirtildi. Buraya hem dini bilgiler hem de güncel konularla ilgili gazete kupürleri ve köşe yazıları asılıyor. Camiye gelen cemaat buradan güncel konuları takip edebiliyor.

Cami içinde yapılan teknolojik gelişmeler hakkında bilgi veren Cami İmamı Burhan Gelen, bu sayede vatandaşın konuları daha iyi anladıklarını ve ilgi duyduklarını ifade etti. Üniversitede okuyan öğrencilerin bu yönde talep ve istekleri olduğunu belirten Gelen, şöyle konuştu: "Malum görsel anlatım sözel anlatımı destekler. Yüzde 70 oranında görsel anlatım hafızada kalır. Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2011 yılını 'Kuran Yılı' ilan etmesinin ardından biz de bu vesile ile Kuran surelerini, kimliklerini, bugüne dair ne anlattıklarını cemaatimizle paylaşmak için görsel ortamı kullanmayı daha yararlı bulduk. Gayemiz Kur'anın anlaşılması, hayattaki davranışlara dönüşmesini sağlamak."

Bu uygulamanın gençlerin ilgisini çektiğini ifade eden Burhan Gelen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gençlerimiz daha çok yoğun talepteler. Görsel anlatım onların çok daha hoşuna gitti. Özellikle konuları güncelleştirince çok daha etkili oldu."

İnternet siteleri olduğunu da anlatan imam Gelen, internet sitesinde genellikle dini bilgiler ve yapılan çalışmalara yer verdiklerini söyledi.

Cami cemaati de imam tarafından gerçekleştirilen bu yeniliklerden son derece memnun olduğunu belirtiyor. Vatandaşlardan bazıları, bu sayede cemaatin camide sadece namaz kılıp gitmek yerine bir şeyler dinleyerek öğrenmeyi tercih ettiğini ifade etti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız