Dışarıdan Gelen Köpekler Gece Yemek Aramaya Çıkıyorlar

Akçakoca Belediyesi, Sokak köpeklerini düzenli olarak kısırlaştırıyor, Sokak Köpekleri insanlarla uyum içinde yaşamını sürdürüyor. Ama dışarıdan gelen, bırakılan köpeklere çare bulunamıyor.

Dışarıdan Gelen Köpekler Gece Yemek Aramaya Çıkıyorlar
19.10.2015 - 14:28
3119

 

Gece Geç saatlerde,  Merkeze yakın köylerden şehre yiyecek bulmak için gelen sokak köpekleri o saatlerde dışarıda olan insanları tedirgin ediyor.

İnsanların sokaklardan çekilmesiyle birlikte kent merkezine inen aç kalan hayvanlar sorun yaratıyor. Gece gelen köpeklerin şehirde insanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenen küpeli köpekler olmadığını fark edemeyen insanlar, yabancı köpekleri, şehrin sakini olan köpeklerle karıştırdıkları için korkuyorlar.  Şehrin sakini olan sokak köpekleri yabancı köpekleri merkeze sokmamak için direnmelerine rağmen, sürekli zehirlenme ve başka yerlere atılmak gibi sebeplerden sürekli değişiyorlar. Bir yıl sonra merkezin eski sakinlerinden çok azının hayatta kaldığını görüyorsunuz.

'Yapacak bir şey yok'

Belediye yetkilileri ise sokak köpekleri için çıkan yasayı uyguladıklarını belirterek, 'Yasada, 'Sokak Köpekleri bulundukları yerden alınır, gerekli aşıları yapılır ve bulundukları yere yeniden bırakılır' diyor. Bizde ancak bunu yapabiliyoruz. İlimizde bulunan tüm sokak köpeklerine bunu uyguluyoruz. Aşısını ve bakımını yaptığımız köpeklerin kulaklarında küpe var. Bunun haricinde Düzce’ye çevre il ve ilçelerden her gün sokak köpeği bırakılıyor. Bu konuda yapacak bir şey yok.' açıklamasında bulundular.

Mutlaka önlem alınmalı

Sokak köpeklerine karşı etkili bir çözüm üretilemediği için şehir merkezinde  gün geçtikçe sokak köpeklerinin sayısının arttığını söyleyen vatandaşlar, geceleri şehir merkezinde gruplar halinde dolaşan sokak köpeklerinin bağzı insanları tedirgin etmeye devam ettiğinin altını çizdiler.

Çözüm : Beslenme Odağı  

Sokak hayvanlarının aç kaldığı için dolaştığını belirten Düzce Yerel Hayvan Gönüllüsü Ve Dohaycan Derneği Başkanı Derya Çolpan " Bu sorunu çözmenin yolu şehrin merkezine gelmeden köpeklerin doyabileceği mekanlar yaratılmasıdır" dedi. "Öldürmenin ve zehirlemenin hem suç, hem de günah olduğunu belirten Çolpan " Öldürdüğünüzde sorun bitmiyor, aksine yeni köpekler gelmeye devam ediyor, tek çözüm; kısırlaştırmak, aşılamak ve yerinde bırakarak yaşatmaktır." dedi. "Kendi küpeli köpeklerimize sahip çıkarsak, yabancı ve aşısız olan köpeklerin merkeze gelmesini onlar bizim yerimize engellerler." diyen Çolpan, "Hayvanlar aç kaldıkları için dolaşıyorlar, sizler çöp konteynırların yanına artan yemeklerinizi bırakırsanız, yemek bulmak için dolaşmazlar, şikayetler, hayvanların ölümüne, yok olmasına neden oluyor. Bir bakın etrafınıza; Yıllardır zehirlendikleri, yok edildikleri halde hala geldiklerine göre, tek çare sokağınızın, mahallenizin köpeğine sahip çıkmaktır. O zaman o baktığınız köpekler yabancı köpeklerden sizi koruyacaklardır. Bilgilenmekle korkularınızı yenebilirsiniz. Şikayet etmek yerine, internetten köpek korkusuna karşı neler yapacağınızı öğreten videoları izleyebilirsiniz. " diyerek, halkımızdan destek istedi.