Yoğunpelitte taş ocağı isyanı

Yığılca’ya bağlı Yoğunpelit Köyü’nde vatandaşlar mahkemenin iptal kararına rağmen Maden ocakları sahiplerinin alan daraltarak yeniden izin almasına karşı çıktılar ve ayaklandılar.

Yoğunpelitte taş ocağı isyanı
4.08.2015 - 14:48
2269

 Yığılca’ya bağlı Yoğunpelit Köyü’nde vatandaşlar mahkemenin iptal kararına rağmen Maden ocakları sahiplerinin alan daraltarak yeniden izin almasına karşı çıktılar ve ayaklandılar. 

Yığılca’ya bağlı Yoğunpelit Köyü’nde 2014 Ağustos ayında maden ocağının faaliyete geçmek istemesi üzerine köy halkı protesto başlatmıştı. Jandarmaya bağlı ekipler 4 kez köyde güvenlik tedbiri almış ancak halkın yoğun tepkisinin devam etmesi, köylülerin evlerine girmeyerek maden sahasında bekleyişe geçmesi üzerine kamu yöneticilerinin de araya girmesi sonucunda iş makineleri çalışma yapamadan geri dönmek zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz yıl Yoğunpelit Köyü kökenli olan Bolu Barosu Avukatlarından Fikret Çıracı  köyde yapılan toplantıya katılarak direnmenin hukuk yoluyla olacağını söyledi. Köylüler adına Sakarya İdare Mahkemesi'nde 2014 yılı Ekim ayında açtığı dava dilekçesinde, köyde çekilmiş 100 fotoğraf ve ocağın zararlarına ilişkin bir klasör evrak ve emsal karar ekledi. Av. Fikret Çıracı'nın yaptığı itirazlar sonucu Sakarya İdare mahkemesi 31 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere maden ruhsatının önce yürütmenin durdurulmasına ve akabinde iptaline karar vermişti. 

Maden sahipleri de köylülerde vazgeçmiyor

Maden ocağı sahiplerinin MİGEM'e başvuruda bulunarak maden ocağının ruhsatının 24 hektara düşürülmesi için talepte bulunması üzerine köy halkı yeniden ayaklandı. Köy muhtarlığını düzenlediği toplantıya katılım oldukça fazla oldu. Bolu, İzmit ve yurt dışında yaşayan köylüler otobüslerle bölgeye akın ettiler.  Toplantıda konuşan Avukat Fikret Çıracı davaları anlatarak “Her türlü direnme hukuk yoluyla olacak. Hepimiz vatanına, devletine bağlı insanlar olduğunu ve devletle karşı karşıya gelmenin kimseye bir yararı yok. Tepkilerimizi demokratik yollarla bildireceğiz” dedi. Köylüler ise "Açtığımız davalarda haklı bulunmamıza rağmen saha küçültülerek yeniden ocağa izin verilemez. Devlet mahkeme kararı ile bağlıdır. Alan küçültme mahkeme kararını hiçe saymaktadır. Köyümüzün dibinde bir ocağa asla izin vermeyeceğiz" dediler. Uzunca bir tartışmadan sonra köylüyü sakinleştirmek için yoğun çaba sarf eden Av. Fikret Çıracı “Devlet elbette bizim mahkeme kararlarımızı ve hassasiyetlerimizi dikkate alacaktır. Burada ocak açılması yaşamı olumsuz etkiler deyip ruhsat vermezler, verilirse yeniden dava açarız yeter ki devletimiz ile karşı karşıya gelmeyelim kimse zarar görmesin" dedi. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız