Düzce’nin tanıtımı için ilk kez üretiliyor

Düzceli bir girişimci Düzce’de ilk kez üretimi yapılan karton bardak işine girdi.

Düzce’nin tanıtımı için ilk kez üretiliyor
22.07.2015 - 18:02
3225

Düzceli bir girişimci Düzce’de ilk kez üretimi yapılan karton bardak işine girdi. Girişimci aynı zamanda Düzce’nin tanıtımı için karton bardaklar üzerine Düzce’nin önemli turizm noktalarının da fotoğraflarını koydu.

Fotoğraf Gönüllüleri Derneği Başkanı olan Özel Çelik Düzce’de daha önce imalatı yapılmayan bir işe girdi. Çelik, Düzce’de ilk kez Karton bardak imalatı yapmaya başladı. Gazetemiz Foto Muhabirlerinden olan Özel Çelik, Düzce’yi fotoğrafları ile tanıtmasının yanında bir de imalatını yaptığı Karton bardaklar ile Düzce’yi tanıtmak istedi. Özel Çelik ile uzun soluklu bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1978 Düzce doğumluyum.  İlk Orta ve lise eğitimimi düzce de tamamladıktan sonra GaziOsmanPaşa Üniversitesinden Elektrik teknikeri olarak mezun olduktan sonra özel sektörde çalışma hayatına başladım. Düzce de değişik firmalarda bakım operatörü, üretim sorumlusu, vardiya amirliği gibi pozisyonlarda görev yaptım. Çalıştığım firmalarda üretimciliğin tadını aldıktan sonra uzun zamandır üretime yönelik bir iş yapma fikri

Fotoğraf çekme işi nereden başladı?

Fotoğraf benim için vazgeçilmez bir AŞK'tır. Çocukluğumda aile albümünü izlerken babamın boynunda duran fotoğraf makinesi imrenerek baktığım zamanlarda kararımı vermiştim aslında fotoğraf dolu bir ömür geçirmeye. O yıllardan bu yıllara gelişen teknoloji ile birlikte kendi ayağımın üstünde durmaya da başladıktan sonra fotoğrafa zaman ayrımaya hatta bir yaşam biçimi haline getirmeye başladım.

Düzce’nin her yerinde fotoğraf çekimi yaptınız. Düzce’yi tanıtıyorsunuz. Bir çok sergi açtınız? Düzce’nin tanıtımına katkı sağlıyorsunuz. Bize derneği anlatırmısınız?

Boş zamanlarımı Fotoğrafa vermeye karar verdikten sonra benim gibi bu sanata gönül veren insanları bulma ve birlikte proje geliştirme birlikte hareket etme  fikri doğdu. Aksi taktirde kendim çekip kendim izleyecek ve çektiğim fotoğrafların kimseye yararı olmayacaktı. Bu düşünce ile internet sitelerinden ve yerel basından takip fotoğrafçı insanları bulup tanıştım. Benimle aynı düşünce de bir kaç arkadaşla birlikte Düzce Fotoğraf Gönüllüleri facebook grubunu kurduk. Bu grup aadı altında bir çok etkinliğe imza attık. Düzce'de fotoğraf alanında bir çok ilkide başardık. Bu ilkler serisini de yine dernekleşerek ve derneğimize TFSF çatısı altında temsil ederekte devam ettirdik. Halen otuz küsür resmi üyesi olan, yurt içi ve dışından On binin üzerinde de takipçisi olan aktif bir sivil toplum örgütüyüz.

İşinize gelelim nereden çıktı, karton bardak işi?

Çalıştığım firmalarda üretimciliğin tadını aldıktan sonra uzun zamandır üretime yönelik bir iş yapma arayışı içindeydim. Toplumumuz yaşam biçimini incelediğinizde evleri  dışındaki  yaşamın her geçen gün  arttığı su götürmez bir gerçek.  Hal böyle olunca tek kullanımlık ürünlerin yaşamımızda her geçen gün önemli bir yer kapladığını görürsünüz. Çalıştığım işyerinde sıkça kullandığımız Karton Bardak ta bu ürünlerden bir tanesi. İnternetten ve piyasadn yaptığım araştırmalarda evimin altındaki boş işyerinin bu işe uygun olduğunu gördüm ve sektöre girmeye karar verdim. Haziran ayı itibariyle de makinemize start vermek nasip oldu.

İşleriniz ne durumda?

Yeni bir firmayız. Buna rağmen beklentimizin üzerinde bir taleple karşı karşıyayız.  İşimize olan inancımızla üstesinden geliyoruz çok şükür.

Düzce motiflerini bardaklara taşıdınız?

Henüz fikir aşamasındayken aklıma gelen bir farklılıktı bu.  Yani diğer firmaların bardaklarını incelediğinizde genelde çay-kahve ve türevlerine ait tasarımlar söz konusu. Ama ben Düzce'nin bir firması olduğumuzu, ve insanların sadece bir çay-kahve içimlik süre boyunca birlikte olacakları bu ürün hakkında bir şeyler konuşmasını istedim.  Yaptığım işi taklite değil farklılığa dayandırmak istedim. Gönülde yatan aslan fotoğraf olunca da bu ikisini bir araya ancak bu şekilde bir araya getirebilirdim ve bunu yaptım.

Düzce’yi ikinci kez tanıtıyorsunuz?

Düzce'nin tanıtıma ihtiyacı çok. Maalesef geçmişten  gelen bir karabulutta eksik olmuyor maalesef bu şehrin üzerinden. Medyada sürekli kötü imajlı çıkıyor kamuoyuna.  Bizim çabalarımızda boşa gidiyor  çoğu zaman maalesef. En azından bu kötü imajı dengelediğimizi düşünüyorum. Gönül isterki siyasetçisinden, bürokratından, üniversitesinden tutunda tüm halkı ile birlikte topyekun ve fedakarane altını özellikle çiziyorumfedekarane bir Düzce'lilik bilinci oluşsun. Sonuçta bir çok kimliğin buluştuğu kozmopolit bir şehirden bahsediyoruz. Gücümüz yettiğince 3. 5. 15. Kez tanıtma şansımız olsa keşke.

Karton bardakları vatandaşlar nasıl sizden alabilir?

Bize telefon yada web sitemiz üzerinden ulaşan herkese bir şekilde hizmet verebiliriz. www.berkap.comve www.facebook.com/berkap81 den direk bana ulaşabilirler.

Hedefleriniz neler?

Büyümeyi desem. Ürün çeşitliliği ile ve hitap ettiğimiz kesimle çalışan sayısı ile  yani her yönüyle Düzce'ye yakışan büyük bir firma olmayı.

Beklentileriniz Neler?

Bu şehrin ülke hatta dünya çapında tanınan bir markası olmak desem çok mu ütopik olur ?

Son olarak söylemek istediğiniz?

Fikir sahibi insanımızın özellikle gençlerimizin aynı zamanda cesaretli olmaları gerektiği mesajını vermek istiyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız