Karakaş’tan Yemenici, Akça ve Pazvant’a mendirek eleştirisi

Akçakoca Su ürünleri Kooperatifi Mustafa Karakaş,3. mendirek inşaatı ile ilgili önemli açıklamada bulundu...

 Karakaş’tan Yemenici, Akça ve Pazvant’a mendirek eleştirisi
6.07.2015 - 19:31
7511

 

Akçakoca Su ürünleri Kooperatifi Mustafa Karakaş, 3. Mendirek inşasının durdurulması için Ankara’da girişimlerde bulunan belediye başkanı Cüneyt Yemenici, TSO Başkanı Mehmet Pazvant ve AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Dergah Akça’yı eleştiri yağmuruna tuttu.

 

Karakaş, Akçakoca balıkçılığı ve Akçakoca'da  turizminin gelişmesine katkı sağlayacak 3. mendirek projesinin Yemenici, Akça ve Pazvant tarafından durdurulmaya çalışıldığı imasında bulundu...

 

Yaptığı yazılı açıklamada, seçim öncesi Akçakocalı balıkçılara 3 . mendirek inşaatının yapılması için işin takipçisi olacağı sözünü  veren Yemenici’ye verdiği sözü hatırlatan Karakaş, 16 aydır projenin derin dondurucuda bekletilerek uyumaya alındığı iddiasında bulundu.

 

Mustafa Karakaş yaptığı yazılı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

 

Çileyi çeken biz, suçlamalara muhatap olan da biz

 

“ Akçakocalı balıkçılar ekmeğinin peşinde devletin ve hukukun çizdiği çerçevede mesleğini icra etmeye çalışan meslek erbaplarıdır. Mesleğimizi icra ederken hazırlandığımız, sığındığımız ve gerektiğinde barındığımız Akçakoca Balıkçı Barınağı belki de can ve mal güvenliği açısından en fazla risk altında olan balıkçı barınağıdır. Balıkçı barınağı yapılırken ki, mühendislik hatasının sorumlusu bizler olmasak da, her fırtına da ceremesini biz balıkçılar çekiyoruz.

 

3. mendirek inşası kimin keyfini bekliyor

 

Yıllardır çektiğimiz sıkıntıların sonlandırılmasında eski milletvekilimiz Osman Çakır’ın destek ve gayretleri ile bir noktaya geldi kadar gelindi ve 3. mendireğin yapılması ile ilgili olarak proje ihalesi bile sonuçlandırıldı. Yapılacak 3. Mendirek biz balıkçıların can ve mal güvenliğini sağlamakta faydalı olacağı kadar Akçakoca turizminede katkıda bulunacaktı.

 

Hani nerede verdiğin destek

 

Belediye başkanımız Cüneyt Yemenici’de mahalli seçimler öncesi 3.mendirek inşasına büyük destekler vereceğinin sözünü verdi. Belediyemiz web sayfasında halen verdiği sözün bir yansıması olarak bir liman projesi de bulunmaktadır.

 

Akça ve Pazvant’a eleştiri

 

Aradan geçen 16 ay süresinde neler değişti bilemiyoruz ama belediye başkanımız Cüneyt Yemenici’nin beraberinde AKP ilçe başkanıDergah Akça ve Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Pazvant ile birlikte 3. Mendirek inşasının durdurulması için çalışmalar içerisinde olduğunu esefle öğrendik.

 

Barınağı kapatmaya kimsenin gücü yetmez

 

Sonrasında mahalli basına verdiği açıklamada Akçakoca Balıkçı Barınağı kapatılmayacak açıklamasında bulunması iledaha da üzüldük.Balıkçı barınağı kapatılacakmış iddiasında kimse bulunmamıştır bu gündemi değiştirmeye yönelik bir açıklamadır ve de barınağı kapatmaya kimsenin gücü yetmez.

 

Bizim adımıza kara alma yetkisi size kim verdi

 

Balıkçılar için daha uygun bir yer arıyoruz açıklamasını da ciddiye almıyoruz, almıyoruz çünkü biliyoruz ki, bu açıklamaların gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur.Denizciliği ve balıkçılığı bizlerden daha iyi mi biliyorsunuz ki, Akçakocalı balıkçılar ile en ufak bir bilgi alış verişinde bile bulunmadan bizim adımıza karar alıyorsunuz. Biz Akçakocalı balıkçılar olarak 3. Mendirek yapılsa da yapılmasa da mesleğimizi icra etmeye Akçakoca Balıkçı Barınağında devam edeceğiz.

 

Sınırlarımıza bundan sonra daha fazla sahip çıkacağız

 

Bu projenin iptal edilme girişimden önce Akçakoca turizmine katkı vermek adına barınak bizlere bile yetmemesine rağmen sınırlarımıza yapılan müdahalelere tolerans gösteriyorduk. Bu girişimden sonra 3. Mendirek yapılmayacak varsayımından hareketle sınırlarımıza çok daha fazla sahip çıkacağız. Balıkçı barınağında ki tüm düzenlemeleri sadece balıkçılara yönelik yapacağız.

 

Bizim derdiğimiz ekmek kavgası

 

Bu çalışmalardan zarar göreceklerin adresi Akçakoca Balıkçılarının meslek örgütü olan Akçakoca Su ürünleri Kooperatifi değildir.Mücadelemiz bundan önce de olduğu gibi hep var olan kanunların çerçevesinde olacaktır. Önümüz balıkçılık mevsimi, kulaklarımızı tartışmalara kapatıp işimize bakacağız.