Ulaşımda revizyon: Çevre dostu otobüsler geliyor

Düzce şehir içi toplu taşıma sisteminde yeni dönem başlıyor.

Ulaşımda revizyon: Çevre dostu otobüsler geliyor
24.06.2015 - 16:17
2126

Düzce şehir içi toplu taşıma sisteminde yeni dönem başlıyor. Çevre kirliliği konusunda yapılan çalışmaları dikkate alan Düzce Belediyesi şimdi halk otobüs filosunu da buna uyumlu hale getiriyor. Bunun için de elektrikli araçları güzergâha verecek.

Düzce Belediyesi şehir içi ulaşımda yenileme çalışmalarına başlıyor. Çevre dostu otobüslerin Düzce’de elzem ihtiyaçlardan biri olduğunu belirten Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, elektrikli araçla ilk seferi yaptı.

Aracı Keleş test etti

Elektrik ile çalışan çevre dostu otobüslerle ilgili olarak İstanbul, Kayseri, Manisa gibi büyükşehirlerde ulaşım filoları tasarlayan Bozankaya şirketi ile görüşen Düzce Belediye BaşkanıMehmet Keleş, şirket tarafından hazırlanan prototip aracı şehir merkezinde kendisi test etti. Şirket yetkililerinden otobüslerin çalışma sistemi ve yolcu taşıma konusundaki verimliliği hakkında bilgi alan Keleş, yerli üretim araçların Düzce’ye iyi geleceğini belirterek “ilimizde hava kirliliğine karşı mücadelemiz her alanda devam edecek. Bu kapsamda ulaşım filomuzu da iyileştireceğiz “ dedi.

Amaç konforu artırmak

“ Deneme sürüşünü bizzat kendim sizlerle birlikte yapıyorum”  diyen Başkan Keleş, “ gördük ki yeni araçlar hem çevre dostu hem de oldukça konforlu ve sessiz. Bütün çalışmalarımız vatandaşlarımızın şehir içi seyahatlerinin konforunu artırmak ve memnuniyeti sağlamak için” dedi.

Elektrikli akü sistemi ile çalışıyor

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada araçların tamamen elektrikli akü sistemi ile çalıştığı ve aynı zamanda tek düğme sistemine sahip olduğu belirtildi. Ayrıca Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü özelliklerini taşıdığı ifade edildi. Ayrıca araçların 10,7 ile 12 metre uzunluklarında değişik türlerinin üretildiği ve en az yarım saat ile en fazla 4 saat süre içinde şarj olduğunu belirten yetkililer, bu sayede şehir içi ulaşımda en az 240-320 km arası menzile sahip olduğu uzun yolda ise 370 km menzile kadar çıktığı belirtildi. Bozankaya ve Turkish Commercial Vehicle  ( TCV) firmasının ortak üretim yaptığı araçlarda şehir içi en az 200 km menzil garantisinin verildiği ve kilometre başına 6,5 kuruş maliyeti olduğu uzun yolda ise 3,5 kuruşa kadar maliyetin azaldığı ifade edildi. Engelliler için de uyumlu olan araçların rampa ve sisteminde bulunan air-suspansiyon sayesinde yan yatma özelliğine sahip olduğu da belirtildi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız