AK Gençlik Mursi Kararını Kınadı

AK Parti Düzce İl Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Koç, Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam kararını lanetleyen basın açıklaması yaptı.

AK Gençlik Mursi Kararını Kınadı
18.06.2015 - 18:10
1112

AK Parti Düzce İl Gençlik Kolları Başkanı Fazlı Koç, Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam kararını lanetleyen basın açıklaması yaptı.

Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ‘ye verilen idam kararının yankıları devam ediyor. Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde Mursi ve arkadaşlarına verilen idam kararı protesto edilirken, AK Parti Düzce Gençlik Kolları da darbeci Sisi’nin darbe mahkemesi  vermiş olduğu idam kararına sessiz kalmadı.

AK Parti Düzce İl Gençlik Kolları Başkanımız Fazlı Koç, Cedidiye Camii önünde yaptığı  açıklamasında; “ Yıllarca askeri cuntaların ve diktatörlüklerin halkı korku ve baskıyla yönettiği, tiyatro tadında seçimlerle diktatörlerin halkın seçme hürriyeti ile alay ettiği, rejimin muhalif olarak gördüğü herkesi hapishane, işkence ve idamlara mahkûm ettiği Mısır’da; halk bu zulüm rejimine isyan etmiş, milyonlar olup meydanlara akmış, kendi kaderini tayin hakkı için diktatör Hüsnü La-Mübarek’i devirmiş ve yapılan özgür seçimlerle Muhammed Mursi Mısır’ın Cumhurbaşkanı seçilmiştir.Ancak halkın iradesini ve ülke kaynaklarını apoletinin gölgesinde tutmak isteyen askeri cunta tekrar hortlamış, darbe ile seçilmiş meşru Cumhurbaşkanı tutuklanmış, darbe aleyhine Rabia Meydanı’nda yapılan barışçıl gösterilerde sivil halkın üzerine namaz kılarken ateş açılmış ve binlerce kardeşimiz orada şehit edilmiştir.

Seçilen bir lidere verilen idam kararı açıkça cinayettir

Verilen bu cezalar; hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşruiyetini; koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp Batı'nın ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip idama mahkûm etmek; bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir.Bu karar dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamıdır. Ancak yargının kötüye kullanılması, adalet mekanizması eliyle zulüm yapılması, hem mazlumun hakkı hem de hukukun evrensel ülküsü olan adaletin katledilmesidir.

Darbe, milli iradeyi ve millet egemenliğini hiçe saymaktır

Biltaci, savunmasında, mahkeme heyetine, adaletle hükmetmeyenleri bekleyen gazabı hatırlatmıştır. Mursi, canı pahasına da olsa devrimi ve Mısır halkını koruyacağını söylemiştir. Bu insanların temsil ettiği fikirler, idamları neticesinde yok olmayacak, bilakis güçlenecektir. Çünkü bu devrim hırsızlarının Mısır'da yaptıkları, milli iradeyi ve millet egemenliğini hiçe saymaktır. Milli irade er ya da geç bir gün muhakkak tecelli edecektir.

İdam kararını lanetliyoruz

İslam Dünyasının kendi kaderine hükmetme ve sömürünün boyunduruğundan kurtulma iradesinin sembollerinden olan bir liderin ve arkadaşlarının kanını akıtmak için sergilenen bu vahşete, Batı dünyasından göstermelik bir tepki dahi gelmemiştir.Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak; Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lânetliyoruz.

Bu cinayete dur demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır “ dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız