Teknelerde onarım başladı

Denizlerde av sezonunun 15 Nisanda sona ermesinin ardından yıpranan balık ağlarını onarmak için kolları sıvayan balıkçılar, hummalı çalışma yürütüyor.

Teknelerde onarım başladı
10.05.2015 - 14:58
1327

Denizlerde av sezonunun 15 Nisan'da sona ermesinin ardından yıpranan balık ağlarını onarmak için kolları sıvayan balıkçılar, hummalı çalışma yürütüyor. 

Denize 1 Eylül 'de "vira bismillah" diyerek açılan balıkçılar, 15 Nisan'da trol ve gırgır tekneleri için av yasağı başlamasıyla yeni sezona kadar ağlarını onarmak için çalışıyor. Akçakoca ‘da çok sayıda balıkçı da ağlarını yeni sezona hazır hale getirmek için çaba gösteriyor.

İlçede balıkçılıkla uğraşanlar av sezonunun 15 Nisan'da sona erdiğini hatırlatarak, yeni sezona hazırlık için yıpranan balık ağlarını onarmaya başladıklarını söylediler. Balıkçılar "Ağların zarar görme derecesi, atıldıkları bölgeye ve tutulan balık miktarına göre değişiyor,tonajda balık tutarsanız tabii ki ağlar zarar görüyor ama az miktarda balık tutarsanız dolayısıyla ağlar daha az yıpranır. Bu sezon ağlarımız zarar gördü. Zaten her sene bu ağları elden geçirmeniz gerekiyor. Yoksa kullanılamaz hale gelir ve çalışamazsınız. Çok zarar gören ağların onarılması zaman alıyor. Örneğin bazı ağlar bir ayda onarılır, çok zarar gördüyse bu süre uzar,sonuçta biz ekmek paramızı denizden kazanıyoruz. Maliyet ne olursa olsun bu ağları yeni sezona kadar onarmamız gerekiyor" diye konuştular.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız