Yapı ustalarına eğitim

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Düzce’de inşaat sektöründe çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirdi. İl Müdürlüğü,

Yapı ustalarına eğitim
7.04.2015 - 07:54
1491

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Düzce’de inşaat sektöründe çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirdi. İl Müdürlüğü, ‘Geçici Ustalık Belgesi’ne sahip olan Yapı Ustalarının belgesini kalıcı olarak ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne dönüştürülmesi için eğitim verileceğini bildirdi.

Konuyla ilgili il müdürlüğünde yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Yapı ustalığını, hiçbir meslek sahibi olamayan başka bir iş bulamadığı için inşaat sektörüne giren insanların yaptığı iş olmaktan çıkarıp, eğitimli, bilinçli, işinin ehli kalifiye insanlardan oluşmasını sağlamak amacıyla 16.12.2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları İle Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelik ile birlikte 01.01.2012 tarihi itibarıyla inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgesi olmayan usta çalıştırması mümkün değildir.”denildi.

Geçici Ustalık Yetki Belgeleri verildi

Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesine göre “inşaat ve tesisat işlerinde, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayanlara” idareler tarafından Geçici Ustalık Yetki Belgeleri verildiği, bu uygulamanın ise 1 Ocak 2015 tarihinde sona erdiği ifade edildi.

Ustalık belgesi olmayan inşaatta çalışamayacak

İnşaat sektöründe 2017 yılından itibaren ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ olmayanların çalışması mümkün olmayacağı ve alınacak bu belgenin sadece ülkemizde değil yurt dışında da geçerli olacak uluslararası bir belge olacağı dile getirilerek, geçici ustalık belgelerinin 2017’ye kadar 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ve ilgili yönetmelikleri çerçevesinde yetki belgesine dönüştürülmesi gerektiği bildirildi.

500 kişiye eğitim

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belgelendirilmek üzere Düzce’de 500 yapı ustasına eğitim verilecek. Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından eğitim verilmek üzere, kalıpçı, demirci, sıvacı ve duvarcı branşlarında talep toplama işlerine başlandı. İstekli ustaların 10 Nisan 2015 tarihine kadar İl Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Başvurular öncelik sırasına göre değerlendirilecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız