Keleş: Karla mücadelede sınıfta kalmadık

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş hava kirliliği ve Avusturyaya yapılan gezi ile ilgili izlenimlerini aktardı.

Keleş: Karla mücadelede sınıfta kalmadık
20.01.2015 - 09:46
2885

 Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş  hava kirliliği ve Avusturya'ya yapılan gezi ile ilgili izlenimlerini aktardı.

Açıklamasında karla mücadelede eksik kaldıkları yönünde çıkan haberlere de değinen Keleş, karla mücadelede sınıfta kalmadıklarını söylerken, son günlerde tartışılan hava kirliliği ile ilgili olarak, Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan linyit kömürlerinin buna neden olduğunu söyledi.

Avustırya gezisinin çok verimli geçtiğini değinen Başkan Keleş, "Kardüz yaylası için yatırımcıların Düzce’ye gelecek.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları ile Çevre Mühendisleri Odası’nın Düzce’deki hava kirliliğinin insan ve çevre sağlığı için SOS veriyor açıklamalarının ardından ne diyeceği merakla beklenen Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Avusturya gezisi sonrası sıcağı sıcağına yaptığı açıklamada, kirliğe dağıtılan kömürle ile her gün trafiğe çıkan binlerce aracın havaya saldığı egzoz  gazını gösterdi. 

Hava kirliliği ile mücadele günü birlik mücadele değildir

“  Hava kirliliği Düzce’nin yıllardır yaşadığı sorun. Ortaya çıkaran kaynakta belli. Biliyorsunuz ki etrafı dağlarla çevrili bir ova şeklinde. Buraya çöken hava kalkmıyor. Hava kirliliği ile mücadele günü birlik mücadele değildir. Geçen yaz bu kış ortaya çıkacak kirliliğini hesap etmek zorundaydık. Düzce’de ki kömür kullanımı ile ilgili bir durum. Doğalgazında havayı kirlettiğini biliyoruz. Aldığımız kömür dikkat etmemiz gerekiyor “ dedi.

Her yaz önlem alıp şehire giren kömür denetlenecek

Düzce’de dağıtılan kömürlerin kalitesini tespit etmek noktasında yazın önlem  almak zorundayız diyen Başkan Keleş, “  Önümüzde ki günlerde bir çalışma başlayacağız. Bu sene için geçmiş ola demek lazım. Bu sene için yapacağımız bir şey yok. Bu şehre girecek olan bütün kömür denetlenecek. Yardım kömür adı altında dağıtılan kömürlerin daha farklı kömürler olması için görüşmeler gerçekleştireceğiz ve buraya gelem kömürlerin kalitesini arttırmak zorundayız. Linyit kömürü karbonmonoksit oranı açısından çok fazla bir kömür. Düzce’de dağıtılınca sorun oluyor. Hava sirkülasyonu olmaması nedeniyle  Düzce’de çok fazla sis oluyor ve günlerce kalkmıyor.”

Hava kirliliği ile mücadelede  merkezi planlama şart

Kömürün kalitesini yükseltmek zorunda olduklarının altını çizen Başkan Keleş, “  Egzoz gazı ile ilgili sıkıntıyı bitirmek zorundayız. Doğalgaz kullanımı ile ilgili bazı filtrelerin konulması lazım. Hava kirliliği sadece bizleri rahatsız eden değil yaşlılarımızı, çocuklarımızı çok ciddi  anlamda tahrip ediyor.  Düzce Belediyesi olarak biz merkezde bunu düzeltsek diğer belediye ve köyler var. Özellikle iki büyük karayolu geçiyor. Egzoz gazı denilince basite almamak lazım. Dolayısı ile bizim komple düşünmemiz lazım hepsi için önlem almamız lazım. Sadece Düzce merkezi temizlemek yetmiyor “ dedi.

Yaylalarımızı kış turizmine açmamamız büyük eksiklik

Avusturya gezi izlenimlerini anlatan Belediye Başkanı Keleş, turizmde gelişmeyi ön plana çıkardıklarını söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti, “  Biliyorsunuz Düzce’nin 3 önemli ucu var. Biri sanayi biri tarım biri turizm. Biz daha çok turizmde gelişmeyi ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Sayın valimizde bu konuda çok bilinçli. Burada öne çıkaracağımız değerlerin en başında kayak turizmini, kış turizmini geliştirmek geliyor. Bakarsanız İzmit’ten Kastamonu’ya kadar bu dağların üzerinde bir sürü kayak merkezleri oluştuğu halde şuarada bizim yaylalarımız var ama hiç birinde kayak merkezi yok. Bu büyük bir eksiklik olduğunu “ ifade etti.

Yatırımcılar Düzce’ye gelecek

 “ Halen Türkiye’de kayak sporu çok gelişmemiştir. En son gittiğimiz Avusturya’nın Trol kentinde turizmden yılda 1 milyar 250 bin euro gelir elde ediyorlar “  diyen Keleş, “ Kardüz yaylasına Avusturya’da ki gibi kaya tesisi kurmalıyız. Bu MARKA’nın önceden planladığı seyahattir. Bu seyahate milletvekilleri katılamadılar. 5 gün sürekli resmi temaslarla geçirdik. Türkiye’nin dış bürokratları ile bir çok yeri gezdik. Kayak turizmi ile ilgili incelemeler yaptık. Avusturya’nın bütün kayak merkezlerini gezdik.  Yapılan işleri gördük o bölgenin yerel yönetimleri ile konuşları konuştuk. En büyük tesis yatırımcısı ile kayak ekipmanlarını üreten fabrika sahibi ile ciddi görüşmelerimiz oldu. Orada ki kişileri buraya davet ettik. Düzce’ye gelecekler. Kardüz yaylarında inceleme yapacaklar. Bir yap işlet devret modeli geliştirmeye çalışıyoruz. Avusturya’nın hatta dünyanın en büyük kayak tesisi sahibi bize söz verdi. Çok faydalı bir gezi olduğunu düşünüyorum “ dedi.

Bu geziler yeme içme gezileri değil

Gezi ile ilgili basında çıkan eleştirilere de değinen Başkan Keleş, bu eleştirileri abartılı bulduğunu söyledi. “  Bazı eleştiriler geldi. İnsanlarımız büyük ekseriyetle bu yapılan işlerin zorunlu olduğuna inanıyor. Bazı kesim sanki biz yurt dışına eğlenmeye gitmişiz gibi algılıyor. Bu geziler yeme içme gezileri değil. Birincisi bizim planladığımız bir şey değil. Bütçesine katkı sunmadık. Düzce’nin geleceği ile ilgili yatırımlar ile ilgili bir durum. Ben Düzce Belediye Başkanı olarak sabah 8’den 6’ya kadar koltuğuma otururum. Ama bunu yapmak zorundayım. Düzce’nin yüzde 55’i bana boşuna oy vermedi. Düzce’nin bilinmeyen potansiyelini ortaya çıkarmak için bana oy verdi. Oturan belediye başkanı örneğinde olduğu gibi bir şey çıkaramaz. Pasif değerlerin aktif değerlere geçirmek için çalışıyoruz. Turizm merkezi olmaya bir çok alanımız var hepsiniz sayıyoruz. Ama biri bize sorsa kaç tesisiniz var, kaç yatağınız var. Kaç turist geliyor dese cevap veremeyiz “dedi.

Her şeyin başkana sorulduğu yerde belediyecilik olmaz

Gazetemize yaptığı açıklamanın sonunda kamuoyunda kimi eleştirilere neden olan karla mücadeleye değinen  Keleş, eleştirilerin aksine, belediye olarak karla mücadeleye aylar öncesinden hazır olduklarını söyledi. “ Bu şehrin her şeyi beni ilgilendirir. Bu şehirde iyi olanında kötü olanında bende payı vardır. Eğer bir belediye başkanı kurumu içinde üniter sistem oluşturmamışsa her şey belediye başkanına soruluyorsa o belediye, belediye değildir. O belediyenin belediye başkan yardımcıları var, meclisi var ve komisyonları var. Bu bir makinenin parçası gibi çalışacak. Ben olsam da olmasam da farkı yok. Düzce’ye yağan kar berekettir. Ben bunu bir felaket olarak görmüyorum. Bu Allah’ın bize sunduğu bir rahmettir. Düzce Belediyesi sınıfta kalmadı. Biz karla mücadeleye hazırdık. Kriz merkezimizi kurduk. Bu yıl ilk kez solisyon kullanmaya başladık. Tuz konusunda eksiklilerimizi giderdik. Düzce Belediyesi’nin 4 kar bıçağı varken 20 kar bıçağına ve araca çevirdik. Düzce’de özel sektörün araç ve gereci kullanılmazken bunları tahsis ettik. Karayollarının sorumluluk sahasında ciddi görev yaptık.

Belediye sınıfta kalmadı

Çok kar yağışı olmasına rağmen kalıcı konutlar ve ana arterlerde trafik durmadı. Su kesintisi, elektrik kesintisi yaşatmadık. Ortada olağanüstü durum var. Bununla mücadele etmek zorundayız. Ama bunu fırsat bilerek Düzce Belediyesi’ni sınıfta kalmış gibi lanse etmeye kimsenin hakkı yok. Bu bana değil karla mücadele eden 300 insana hakaret olur. Sürekli sokaktalar. Halkımızın karla mücadele konusuna katılması gayet normaldir. Bazı siyasi partilerin sokağa çıkıp bir görüntü vermeye çalıştığını biliyoruz. Bu siyasi anlayışlar geride kaldı. Vatandaş gerçeğini görüyor. Bu memleket birkaç yıldır karla mücadele görmediği için karla mücadeleyi algılayamadı “ dedi.