Akçakoca’nın kayıp topları bulundu…

Akçakoca’nın kaybolan tarihî toplarını belediye garajında bulduk. Tarihi toplar, bakımları yapılmasına rağmen sergilenecek yeni yerlerini bekliyor.

Akçakoca’nın kayıp topları bulundu…
30.12.2014 - 19:52
5302


Akçakoca’nın kaybolan tarihî toplarını belediye garajında bulduk. Tarihi toplar, bakımları yapılmasına rağmen sergilenecek yeni yerlerini bekliyor.

 

Daha önce bir yazı dizimizde yer verdiğimiz ve akıbetleriyle ilgili belediye yetkililerine sorular yönelttiğimiz tarihi toplar, belediyenin Değirmenağzı’ndaki bakım onarım depolarında ortaya çıktı.

 

 

Akçakoca’nın tarihinin önemli bir parçası olan toplardan biri, Akçakoca’nın Kurtuluş Savaşı’nda verdiği kahramanlık mücadelesinden ötürü, dönemin Genelkurmay Başkanlığı tarafından ilçeye hediye edilmişti.

 

Erol Solak’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde sayıları ikiye çıkartılan tarihi toplar, Merkez Camii karşısında yer alan tarihi şahsiyetlerin heykellerinin yanında sergilenmişti.

 

Fikret Albayrak döneminde sahil bandında yapılan çalışmalar nedeniyle kaldırılan tarihi toplardan bir daha haber alınamamış ve tarihine sahip çıkan ilçe halkı topların akıbetini sorar olmuştu.

 

 

Akçakoca TV olarak, izini sürdüğümüz tarihi topları bulduk. Toplar, belediyenin Değirmenağzı’ndaki bakım onarım depolarında tutuluyor.

 

Tarihi topların bakımları yapılmış, boyanmış ve bir tanesinin kırılan tekerleği aslına uygun olarak yenilenmiş olduğu hâlde, nerede sergilenecekleri ise belirsizliğini koruyor.

 

 

Taşıdıkları tarihi ve turistik nitelikleri itibariyle Akçakoca’nın önemli değerlerinden olan tarihi topların, kısa zamanda merkezi bir yerde sergilenmesini talep eden tarihe ilgili vatandaşlar ise, toplar için en ideal yerin Akçakoca Bey heykelinin önü olacağında hemfikir. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Yazıklar Olsun
  Yazıklar Olsun
  3.04.2021 18:41

  Akçakoca'ya GAZİLİK ünvanı adına verilmiş bu toplar. Tarih bunu yapanları affetmez. Kurtuluş savaşı gazilik hediyesine sahip çıkmayanlar. Emanete NASIL SAHİP ÇIKTIKLARINA baksınlar. Kurtuluş savaşında gazi olmuş bekir özkök paşadan da habersilzer....

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Çınar caddesinin başına konulabilir iyi olur... Yalnız tekerleklerini bile madeni bir renge boyamışlar... Bu hoş gözükmüyor. Eski hali daha iyimiş. Bildiğin olduğu gibi boyamışlar...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Tebrikler o topların bulunması tarihi bir olaymış gibi insanlara anlatılıyor kadar belediye personeli var sorsaydınız kimin söktügünü size sylerlerdi.

 • vatandaş
  vatandaş
  3.04.2021 18:41

  helal olsun size sanki topu siz icat ettiniz .O kadar sevindiniz belediye personelinin hangisine sorsanız gösterirdi size.

 • Davut Ali Topal
  Davut Ali Topal
  3.04.2021 18:41

  üslendiğiniz misyondan ötürü sizi kutluyorum... lütfen konunun takipçisi olun......

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız