Torba yasa işverene yaradı: Grev yapana su bile yok!

Cumayerinde bir iş yerinde 2 aydır greve devam eden işçilere kötü haber.

Torba yasa işverene yaradı: Grev yapana su bile yok!
16.09.2014 - 15:08
1868

 

Cumayeri'nde bir iş yerinde 2 aydır greve devam eden işçilere kötü haber. Resmi Gazete'de geçen hafta sessiz sedasız yapılan değişiklikle işverenin karşılamakla yükümlü olduğu grev sözcülerinin temel ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğu yürürlükten kaldırıldı.

                               

Cumayeri'nde 2 aydır işçilerin sürdüğü grevde onları zor durumda bırakacak bir karar alındı. Resmi gazetede yayınlanan kararla artık grev sözcülerinin su, yeme, içme gibi ihtiyaçlarını işverenin karşılama gibi bir sorumluluğu bulunmuyor. Torba Yasa ile Grev gözcülerinin zorunlu ihtiyaçlarının kimin tarafından karşılanacağını belirleyen yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Bu nedenle grev gözcülerinin yeme içme tıbbi gereksinim, tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçları artık bağlı bulunduğu sendikanın insafında olacak, işverenin ise bir yükümlülüğü bulunmayacak.

 

1988’DEN BU YANA YÜRÜRLÜKTEYDİ

 

Geçtiğimiz hafta yürürlükten kaldırılan “grev gözcülerinin zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması hakkındaki yönetmelik”, 1988 tarihliydi. Söz konusu yönetmelikte, grev gözcülerinin zorunlu ihtiyaçları “olumsuz hava şartlarından korunma ile insan sağlığının temini ve devamı için gerekli olan yeme, içme, lavabo ve tuvalet ihtiyaçları” olarak sıralanıyordu. Buna göre görev gözcülerinin yeme ve içme ihtiyaçları esas itibariyle işçi sendikasınca karşılanıyordu. Ancak grev esnasında işyerinde çalışmalar yapılıyor ve çalışan işçilere yemek veriliyorsa, nöbeti yemek saatine rastlayan grev gözcülerine de işverence yemek veriliyordu. Grev gözcülüğü sırasında tıbbi müdahaleyi gerekli kılacak derecede hastalanma halinde de, işverence gerekli acil yardımda bulunuluyordu. Grev gözcülerinin lavabo ve tuvalet ihtiyacı için işveren tarafından uygun bir yer gösteriliyordu. Grev gözcülerinin olumsuz hava şartlarından korunmaları için gerekli olan şemsiye, yağmurluk ve benzeri kişisel koruyucu malzemeler ise, greve karar veren ve uygulayan işçi sendikası tarafından karşılanıyordu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız