Mahkeme, Fatih Kolejinin kapatılmasının yürütmesini durdurdu

Geçtiğimiz haftalarda Beyköy Belediyesi tarafından kapısına mühür vurulan Fatih Koleji Sakarya Bölge İdari Mahkemesi’nin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı ile yeniden eğitim faaliyetlerine başladı.

Mahkeme, Fatih Kolejinin kapatılmasının yürütmesini durdurdu
21.08.2014 - 18:36
4703

Geçtiğimiz haftalarda Beyköy Belediyesi tarafından kapısına mühür vurulan Fatih Koleji Sakarya Bölge İdari  Mahkemesi’nin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararı ile yeniden eğitim faaliyetlerine başladı.

Beyköy’de bulunan ve Gülen Cemaatine yakınlığı ile bilinen Fatih Koleji kapısına geçtiğimiz günlerde  onaylı projeye aykırı yerler nedeni ile Beyköy Belediyesi tarafından mühür vurulmuştu. Belediye Başkanı Osman Kılıç ,okulun kapısına vurulan mühür ile ilgili olarak yaptığı  açıklamada, belediye ekiplerinin 2 ay önce binada ruhsatsız yapılaşmaları tespit ettiğini, koleje bu ruhsatların temin edilmesi için süre verdiklerini belirtmiş, süreye uyulmadığı için kapısına kilit vurulduğunu ifade etmişti.

Karar mahkemeden geri döndü

Kurum Avukatı Teoman Yaman ve Fatih koleji okul müdürlerinin yaptıkları açıklamada ise , Fatih koleji olarak Sakarya idari Mahkemesinden yürütmenin durdurulmasını istediklerini ve çıkan  mahkeme kararına göre yürütmenin  dün durdurularak bugün okulun yeniden eğitime açıldığı belirtiler.

Belediye,  daha önce verdiği kendi kararını yok saydı

Av. Teoman Yaman, kendi kusurlarından fayda sağlanmaya çalışıldığını belirterek, “Malumunuz olduğu üzere Beyköy Belediyesince müvekkil şirket Eda Eğitim Dershanecilik A.Ş’ye ait Fatih Koleji’nin binasında ruhsata aykırılıklar bulunduğu iddiası ile bir mühürleme işlemi yapılmıştı. Bu işlemin iptali için idare mahkemesine başvurduk. Mahkeme ise işlemin yürütmesinin durdurulmasına dün itibarı ile karar verdi.  Aslında bu sorun projeye aykırılık olduğundan değil belediyenin kendi onaylamış olduğu tadilat projesini yok saymasından kaynaklanmaktadır “ dedi.

Elimizde belediyeden onaylı tadilat projesi mevcuttur

Okulun metrekaresi belediyece yanlış hesaplanmıştır diyen Avukat Yaman, “ Bu hesaplamada kurumumuzun hiçbir dahili yoktur. Hesabı belediye yapar ve buna göre harç ve diğer işlemleri yapılır. Burada belediye kendi kusurundan faydalanarak, kurumumuzun aleyhine işlem tesis etmiştir. “Kimse kendi kusurundan faydalanamaz” ilkesi gereği bu işlem hukuka aykırıdır.  Elimizde onaylı tadilat projesi mevcuttur. Bu projeye göre belediyenin tuttuğu tutanakta ki aykırılıklardan bahsedilemez. Belediye kendi onayladığı, mühürlediği projeyi yok saymaktadır. Bu durum da hukuka aykırı olduğunu “ ifade etti.

Yapı kullanma izni binanın tamamı için verildi

Ayrıca 2012 yılında Milli Eğitim’e sunulmak üzere belediyeden kurumumuza verilen yazıda yapı kullanma izni belgelerinde verilen iznin binanın tamamı için verilmiş olduğu ve çatı katını da kapsadığı belediye başkanı Osman Kılıç tarafından belirtildiğini ifade eden Teoman Yaman,  konuşmasını şöyle tamamladı; “Eğer tutulan tutanakta olduğu gibi projeye aykırılıklar olsaydı, 2012’de yapılan demetimde bunların düzeltilmesi için belediye işlem yapardı. Bu durum bile aslında proje ile ilgili bir sıkıntının olmadığını, yürütülen işlemin farklı amaçlarla yapıldığını göstermektedir.  

Bir çok başarıya imza attık

2002 yılında faaliyete başlayan okulumuz şimdiye kadar yüzlerce mezun vermiştir. Açılıştan günümüze kadar Düzce ilimizin eğitim çıtasını her yıl daha da yükselterek eğitim faaliyetlerine devam etmektedir.  12 yıldır ulusal-uluslar arası bir çok başarıyla ilimizi temsil eden okulumuz mahkemenin Beyköy Belediyesi’nin işleminin yürütmesini durdurmasıyla eğitim-öğretim faaliyetlerine aynen devam edecektir” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    3.04.2021 18:41

    bu yapılan siyasi bir yaptırımdır.budaha başlangıç olabilir cemaate yakın bütün kurum, kuruluş, işletme ,işyeri aynı yaptırıma maruz kalabilir. buda bunların çokta adil olmadığını gösteriyor sözde adları adalet ve kalkınma yazık.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız