Deprem sigortasında üçüncü sıradayız

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı’nın açıklamasına göre yurt genelinde deprem sigortalı konut sayısı 6,5 milyonu geçerken,

Deprem sigortasında üçüncü sıradayız
15.08.2014 - 15:33
1129

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı’nın açıklamasına göre yurt genelinde  deprem sigortalı konut sayısı 6,5 milyonu geçerken, sigortalılık oranında birinci yüzde 61,5 ile Yalova iken; onu yüzde 60,4 ile Bolu, yüzde 57,5 ile Düzce, yüzde 56,1 ile Tekirdağ takip ediyor.

Marmara depreminin 15. senesinde deprem sigortasında gelinen aşamayı açıklayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, “Tapu ve konut kredisinin yanı sıra su ve elektrik abonelikleri için deprem sigortası poliçesi alanların büyük bölümü ilk defa bir sigorta ürünü kullandı. Bu bireyleri sigorta sistemimizde tutmak için poliçe yenilemelerini artırmaya odaklandık. Bu bireylerin sigorta sisteminde kalması hem DASK için hem Türkiye sigorta sektörü için de oldukça önemli.” dedi.

Sigortalılık rakamlarına değinen Yazıcı “DASK hayat bulduğunda 460 bin deprem teminatlı konut varken, şu an 6,5 milyon konut deprem sigortasıyla bir hasar yapıcı depreme karşı önlemini almış durumda. Bu aşama oldukça önemli ancak Türkiye gibi bir deprem ülkesinde bu rakam yeterli değil. Sigortalılık oranını ve bilincini artırmak için bilinçlendirme faaliyetlerimizi yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Deprem sigortalılık oranında birinci yüzde 61,5 ile Yalova iken; onu yüzde 60,4 ile Bolu, yüzde 57,5 ile Düzce, yüzde 56,1 ile Tekirdağ takip ediyor. Sigortalılık oranı büyük şehirlerden İstanbul’da yüzde 46,9’a, Ankara’da yüzde 43,5’e, Antalya’da yüzde 42’ye, İzmir’de yüzde 36’ya, Kayseri’de yüzde 28,6’ya denk geliyor. Yakınlarda depreme maruz kalan illerde sigortalı konut oranı artıyor. Kocaeli yüzde 44,9, Çanakkale yüzde 46,4 Elazığ yüzde 26, Kütahya yüzde 26, Van yüzde 25,3 ile bu iller içinde yer alıyor.

Deprem sigortasını yaymak için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Yazıcı, “2017 sonunda 10 milyon zorunlu deprem sigortalı konuta ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız