Refik Alevoğlu: Kamyoncu esnafı can çekişiyor, yetkililer nerede?

Kamyoncunun ekmeği ile oynama. Oraya senin gibi çok müdür geldi gitti. Sen de gidersin… Ama o kibirliliği, o çok bilmişliği ve yük veriyorum diye üyeye her istediğimi yaptırırım havalarını bırak. Çeki, senedi, borcu olan üyenin ekmeği ile oynama. Senin ekmeğinle de oynarlar sonra…

Refik Alevoğlu: Kamyoncu esnafı can çekişiyor, yetkililer nerede?
8.05.2014 - 17:23
7739

 

SAHİP CIKMAK

 

Değerli kardeşlerim,

 

Akçakoca’mızda benimde üye olduğum bir kamyoncular Kooperatifi var.

 

Yıllardır var olma savaşı vermekte ama sıkıntılarını anlatacak bir merci bulamamaktadır.

 

 Muhtelif zamanlarda bende TIR alıp kooperatifte çalıştım. Benim çalıştığım yıllarda kooperatif başkanı Sayın Gürol Sarı idi.

 

Biz Gürol beyle epey bir zaman yol kontrollerine çıkıp ağır tonajla araçları jandarmaya bildirdik.

 

Ama nereye kadar, ağır tonajdan dolayı yollarımız su kanallarına döndü. 27 tonla gitmesi gereken tırlar 40-50 hatta 60 tonla yollarımızı mahvetmekte.. Tabi ki bozulan yolların yeniden yapılması sizin bizim verdiğimiz vergi ile yapılmaktadır.

 

Değişen hiçbir şey olmadı

 

Bu tonajla giden araçlar üç aracın getireceği yükü tek aracın bir seferde alıp gitmesine ve bu durum hem yollarımızın bozulmasına,  hem de günde elli araç gitmesi gerekirken bu şekilde yük fiyatını düşürerek üç aracın yükünü bir seferde alıp gitmesine neden olmaktadır.

Bu durum defalarca ilgili Bakanlığa bildirilmesine rağmen değişen bir şey olmamıştır.

 

 

Şımarık nakliye müdürü

 

Akçakoca’mızda birkaç tane fabrika vardır tabii ki bunların yüklerini Akçakoca’nın kooperatifinin çekmesi gerekmekte ama öyle bir fabrika var ki, fabrikanın nakliye işleriyle yetkili müdürü şımarık, kendini beğenmiş ukalamı ukala…

 

O kooperatifteki yüz kamyoncuyu parmağında döndürmekte, üç kuruşluk yük verecek ya üyenin anasından emdiği sütü burnundan getirmekte…

 

Hüseyin Yanmaz dönemi en parlak dönemimiz oldu

 

Bundan on beş yıl önce aynı şeyleri Ümran boru fabrikası yine yaptı. Ama o zamanki. Belediye Başkanımız rahmetli Hüseyin Yanmaz olaya el koydu. Benim de bulunduğum bir ortamda fabrika yetkililerine “ her türlü ihtiyacınızı biz karşılıyoruz, belediye ile ilgili hiçbir konuda size zorluk çıkarmıyoruz, ama siz fabrikanızdan çıkan yükü üç kuruş ucuz diye ona buna peşkeş çekiyorsunuz buna müsaade etmem” dedi.  Bu restleşmenin ardından birkaç yıl fabrika ile el ele vererek çok verimli bir çalışma içine girdik. Zaman zaman Fabrikanın nakliye müdürü değiştiğinde bazı sorunlar yaşadık ama kolayca çözdük.

 

Akçakoca’nın kamyoncusu yatıyor, o yükü Ereğli’ye veriyor

 

Ama şimdiki aynı fabrikanın nakliye müdürü Ereğli’de kaldığı için yükü Ereğli’deki firmalara  vermek için çok iyi manevralar yapıyor. Kooperatifte bizim tırlar yatarken o Ereğli’den araç getirip yük vermekte bir beis görmüyor.  Bu şımarık müdürün ne karı olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Acaba yediği ekmeğin hakkını vermeye mi çalışıyor ya da beni fabrikadan kovarlarsa neme lazım kendi işimi, geleceğimi sağlamamı alayım demeye çalışıyor.

 

Kamyoncuyla yönetimin arasını açmaya çalışıyor

 

 

Ama her halükarda olan Akçakoca sapağında yük bekleyen Akçakocalı 130 kamyoncuya oluyor. Çeşitli bahanelerle kooperatifin yönetimini suçlayarak yönetimle üyeleri birbirine sokmaya çalışıyor. İstiyorlar ki, kooperatif yönetimi bize şirinlik yapsın karşımızda el pençe esas duruşta dursun…

 

Bir gün gelir sen de gidersin

 

Sayın müdür!

 

 Kamyoncunun  ekmeği ile oynama. Oraya senin gibi çok müdür geldi gitti. Sen de gidersin… Ama o kibirliliği, o çok bilmişliği ve yük veriyorum diye üyeye her istediğimi yaptırırım havalarını bırak. Çeki, senedi, borcu olan üyenin ekmeği ile oynama. Senin ekmeğinle de oynarlar sonra…

 

Sayın Yemenci sıva kolları

 

Burada büyük görev Sayın Belediye Başkanımız Cüneyt Yemeniciye düşmektedir. Sayın Başkanım ne olur bu konuyu ele alın.  Bu fabrikanın her türlü kahrını ve gürültüsünü çeken bu üyeyi onların insafına bırakmayın.

 

 Sayın başkanım, bu kooperatif den çoluk çocuk kaç kişi ekmek yiyor biliyor musun benden söylemesi.  Çünkü beş yıl çok çabuk geçer.

 

REFİK ALEVOĞLU     

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (18)

 • alakasız biri
  alakasız biri
  3.04.2021 18:41

  Ereğliden gelip taşıyan niye senden ucuza taşıyabiliyor? Sen neden yüksek fiyat veriyorsun? Belediye başkanının işi yok sizin adınıza haksız rekabet oluştursun. Pİyasa koşullarında rekabet et kardeşim!!

 • Kaan kurt
  Kaan kurt
  3.04.2021 18:41

  Arkadaşlar bu fabrika hammaddesını(sacını) mı taşıtmış koop dısında bir nakliyeciye? Yoksa akçakocadaki fabrıkada ürettiği boruyumu? Fabirika akçakocada diye adamın ham maddesine nasıl karışırız? Erdemirde bizi istemez ozaman!!! Gazeteci abimiz popilist yaklaşmış. Hatta biraz işi bilse malın ukraynada hangi gemiye konması gereğinide belediye başkanına söyletecek. İzmittende sac gelmekte! Onuda halleder belediye başkanımız.. Soylenecek laf bulamıyorum :)))))

 • ADALET
  ADALET
  3.04.2021 18:41

  FABRİKANIN MENFAATLERİNİ DÜŞÜNÜYOR DİYORSUNUZ BİRAZ KURCALAYIN NEYİN MENFAATLERİNİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DAHA İYİ KARAR VERİRSİNİZ BİR ŞEYLERİ KİTABINA UYDURURSUN DAHA SONRADA FABRİKANIN MENFAATLERİ DİYE KULP TAKARSIN TÜRKİYE'NİN HİÇ BİR YERİNDE BU ŞEKİLDE YÜK VERİLDİĞİ GÖRÜLMEMİŞTİR BU SADECE AKÇAKOCA YA ÖZEL YÜK VERME ŞEKLİDİR YAP AÇIK İHALENİ HAK EDENE VER YÜKÜNÜ BAK KİMSE BİR ŞEY SÖYLEYECEK Mİ ALAVERE DALAVERE İLE YÜK VERME İŞİNİ BIRAK.

 • hasan balta
  hasan balta
  3.04.2021 18:41

  yok öyle hepimizin 3 liraya çetiği işi sen 5 liraya çek hakkın olmayan yerdeki iş için eşkiyalık yap yetmedi çamur at karaktersizler

 • ADNAN ÖZTÜRK
  ADNAN ÖZTÜRK
  3.04.2021 18:41

  insanlar oturduğu yerden ahkam kesmesi çok kolaydır. Görüşmeden kişi hakkında yapmak ta çok kolaydır. Serbest piyasa koşulunda sen Akçakoca da ki işleri kimseye vermeyi istemezsin. Akçakoca dışındaki işlerden işine geleni alırsın. İşine gelmeyeni almazsın. Lakin sonra fabrika ereğliden taşınacak olan malı dışarıya verdi diye hayıflanırsın. Önce adam gibi sistem kuracaksın sonra başkalarını suçlayacaksın. her fırsatta 10 tl lik işten 15 istemeyecek samimi ve dürüst olarak her işi yapacağını göstereceksin.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Refik bey bu yazıyı yazmadan önce senden daha eski kooperatifcilere keşke danışsaydınız.neden mi çünkü Ümran boru fabrikası ile tarihimizde 2.defa ilişkilerimiz durma noktasına geldi.ilkinde sizin de dediğiniz gibi rahmetli Hüseyin yanmaz beyin döneminde idi ama maalesef kendisi bizleri değil Ümran borunun tarafını tutmuştur ve ümranın önüne koyulan kulübe rahmetlinin araya girmesi ike kaldırılmıştır ve Ümran borunun dediği olmuştur.aynı dönemde sevil boru ile çınar borunun önünde kulübe koyulmasını da engellemiştir.başkanımız bizi tutmamıştır ama bizlerde başkanımızın aldığı Kararı istemeyerek de olsa kabul etmiştik.bugünlerde de tarihimizdeki en antlaşamadığımız bir süreç başlamıştır hadi bakalım hayırlısı bizler alınan kararlara saygı duyarız belki ama hiç bir şeyi de unutmayız .keşke bir bilene danışsaydınız da öyle yazsaydınız gerçekleri.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  kooperatif bu güne kadar çok insanlar gördü. Bu gençlerimizin yani yönetim kurulunun başta başkan olmak üzere üyesine elinden gelen özveriyi sağlamaktadır. Allah adama taş vurur meyve veren ağaç her zaman taşlanır.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  koparatif ne baskanlar gördü gürol sarı gibi adamlar varken gitmişler yerine kimi koymuşlar fabrika az bile yapıyor adamın kendine faydası yokki konuşmaya herkesten cok konuşuyor icraat sıfır hani bir laf var balık bastan kokar başkan sağlam olacakki yönetim arkasında durdun.ama onu yönlendirdikleri gibi başkalarını yönlendiremezler anlayacağınız başkan pasiff.altında araba var gezsin yeter başka birsey yaptıgıda yok zaten.ömründe hayatında göreceginide gördü yatsın kalksın onu oraya getirenlerede dua etsin

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Bize iş vermiyorlar diye tehdit ederek belediye başkanına şikayet edeceğinize, size neden iş vermiyorlar sorusunu sorun ve cevaplayın..! bizi de aydınlatın..! şirketler kişisel hareket etmez, maliyete ve yeterliliğe bakar. firmaya ne yaptınız ki burnunun dibinde kamyon varken ereğliden kamyon alıyor..!? bir tane müdürün keyfiyle olmaz o işler.. ima ettiğiniz şeyler gerçekse o müdürü patronları yer.! ama iş öyle değil sizin kaprislerinizse kimseyi de zan altında bırakmayın.. size yakışmaz..!!! haraç ister gibi iş istenmez.! bizim gençlerimiz sokakta geziyor Fabrikalarda ereğliden alaplıdan gelen adamlar çalışıyor.. neden?? Nedenini Akçakocalı olan herkes bilir.! birbirimizi kandırmayalım.

 • öztürkgiller
  öztürkgiller
  3.04.2021 18:41

  herkes haklı ise sorun kimde? ya da kimlerde?sorun fabrikada mı? kamyoncular damı?bu sorunu kendi aralarında çözmeleri gerekir.başka kurum ya da şahısları olayların içine çekmeye çalışmak - ki bunu yapan kim ise - onun acizliğidir.ama kamyoncular ama fabrikacılar hiç fark etmez kim ise kim.pekala rahmetli başkanımızdan sonra kamyoncularla fabrikacılar arasında hiç sorun yaşamadılar mı yaşadılarsa nasıl çözülüyorsa bu sorunları yine aynı diyalog içerisinde çözülsün (yani kendi içlerinde)siz beceremiyorsanız eski yöneticilerinize sorabilirsiniz.!!! saygılar

 • CUHALLI
  CUHALLI
  3.04.2021 18:41

  10 liralık yuke ıstersenız 30 lira adam tabıkı baska yollar arar sız neden zorlama yoluyla bu ıslerın olmasını ıstıyorsunuz o yuku cekenler para kazanıyorda sız kazanmıyor musunuz hem kurumlar secımde tarafısz olmalıdır sızın kooperatıf baskanınız kımın pesınde koştuğu bellı tarafsız olacaklar ondan sonra haklarının savunulmasını ısteyecekler kusura bakmayın ama kımdet medet umduysanız ona derdınızı anlatın

 • AKÇAKOCALI
  AKÇAKOCALI
  3.04.2021 18:41

  madem o kadar kamyoncu tırcı ordan ekmek yiyor o zaman üyelerinin ekmek parası için hakları için kooperatif yönetimi ve başkanı gerekiyorsa el pençe gitsinler alsınlar o işleri. belediye başkanına kalmaz bu iş. gidip fabrikalarda dayılık taslamaklada olmaz bu iş. ekmek için iş için aş için yeri gelecek susacaksın yeri gelecek el pence duracaksın. ekmek piş ağzıma düş mantığıyla olmaz bu işler.

 • kamil
  kamil
  3.04.2021 18:41

  adam akcakoca insanin sikintisini acikca dile getirmis altina ismiyle imzasini atmis hemen pesine isimsiz kendini bilmez kime neye hizmet ettigi belli olmayan sahis yorum yapmis edebiyat yapiyor. az efendi olun delikanli olun ole yazip yazip isim vermemek ayiptir hosuna mi gidiyor akcakocanin kamyoncusunun sikinti cekmesi senin gibi bos beles yorum yapanlar vatan haini bu memleketi terk edin...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Su yoruma bir bak istediği yere tasittirirmis istediğine is yaptırırmış para onun parasiymis hemşerim o fabrikanın bacasından çıkan dumanı ben akcakocali soluyorum Ereğli'li degil Ereğli'de harcamıyorum kazandıgım parayı yine akçakocada harcıyorum Ereğli'li gelmiyor akcakocaya para harcamaya akcakocali kazancını harcıyor memleketin de iki dakika düşünerek yazsaydın bilirdin milliyetçiliğin ve memleket sevgisinin ne olduğunu

 • Servet Alev
  Servet Alev
  3.04.2021 18:41

  yazıya ve olaya serbest piyasa ekonomisi olarak bakarsanız siz haklı çıkabilirsiniz belki ama bun olay serbest piyasa ekonomisi ile açıklanamaz sebebi de biz fabrikamızın yukunu bu gune kadar gerekli itina gosterilerek gideceği adrese sag sağlim ulaştırmak ile birlik te gerektiğinde zor arazi şartların da iki kepçe tarafında çekilerek 3 gun adreste yukun boşaltılmasını bekleyerek fabrikanın bize verdiği ekipmanları tam ve sağlam olarak fabrikamıza ulaştırarark fabr,ikamıza karşı gorevimizi yapmaktayız bizde fabrikadaki sayın yoneticilerimizden bu hususları goz onunde bulundurarak bize yaklaşmalarını istioruz

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  kooperatifimiz çok temizzz... yöneticiler bir harika. anasını ağlattılar üyelerin. şimdi tek suçlu mu arayacaz ?

 • turgay SARI
  turgay SARI
  3.04.2021 18:41

  Refik Abi bu yazın ve tespitlerin için yürekten teşekkürler.serbet ppiyasa diye zırvalayan arkadaş keşke adını sıfatını gizlemeden bu yorumu yapsaydında daha net cvbını verebilseydim

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Ozel sektor ve serbest piyasa ekonomisi yok mu kardesim? İnsan istedigi kisiye istedigi yuku verir. Hatta Akcakoca Eregliden daha ucuza tasisa bile Eregliye verebilir. Para adamin parasi fabrika adamin fabrikasi. Bence sacma bi yazi olmus. Hatta belediye baskanini araya sokturmaya calismak suctur. Devletin verdigi yetkiyi belli bir kesimin faydasi icin kullanmak gorevi kotuye kullanmaktir, ki bu grup sehrin yerli insani olsa bile.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız