İbrahim Bilgin: Kubbede bir hoş seda, bir eser de biz bırakabildiysek ne mutlu bize

AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı ve AK Parti Akçakoca İl Genel Meclis Üyesi İbrahim Bilgin, yıllardır düzenli olarak yayınlanan ve sayfalarında genel olarak il genel meclislerinin çalışmalarına yer veren Vilayet Dergisi’nin Şubat sayı için bir yazı kaleme aldı.

İbrahim Bilgin: Kubbede bir hoş seda, bir eser de biz bırakabildiysek ne mutlu bize
4.02.2014 - 22:39
3724

 

AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı ve AK Parti Akçakoca İl Genel Meclis Üyesi İbrahim Bilgin, yıllardır düzenli olarak yayınlanan ve sayfalarında genel olarak il genel meclislerinin çalışmalarına yer veren Vilayet Dergisi’nin Şubat sayı için bir yazı kaleme aldı.

 

Düzce’nin  il olma hikayesini kaleme  aldığı yazısında İbrahim Bilgin dünden bugüne Düzce’yi anlattı, 10 yıldır yaptığı il genel meclis üyeliğinin kendisine yüklediği sorumluluklara değinen Bilgin, bir anlamıyla da 10 yıldır gururla yaptığı Akçakoca İl Genel Meclis üyeliği için veda yazısı anlamına gelen makalesinde,“ Akçakoca’ya, Düzce’mizi layık olduğu yerlere taşımaya çalıştık. Kubbede bir hoş seda, bir eser de biz bırakabildiysek ne mutlu bize “ diye noktaladı…

 

 

 

 

İşte o yazı…

 

VİLAYET OLMAK


       Düzce; 09.12.1999 tarihinde Vilayet oldu. Ondan önce 1923 yılında Vilayet olan Bolu’nun ilçesiydi . Bolu ise Osmanlı döneminde 1864 yılına kadar eyalet, sonra da Teşkil-i Vilayet Nizamnamesi ile vilayet olan Kastamonu vilayetinin sancağı idi.

 

       Bu günkü hesaplamayla, bir tarafta 141 yıldır vilayet olan Kastamonu, diğer tarafta 80 yıldır vilayet olan Bolu ve 14 yıllık vilayet Düzce.

 

       Hiç 14 yaşındaki çınar ağacı ile 141 yıllık çınar ağacı bir olur mu? Vazgeçtim 141 yıllık çınar, 80 yıllık çınar ile eşdeğer olur mu?

 

       Vilayet olmak bir kültürdür. Bir birikim, farklılık ve özelliktir. Şehirlilikten öte modernlik, çağdaşlıktır. Sıraya koyarsanız eğer, Hane, Mezra, Mahalle, Köy, Belde, İlçe ve Vilayet. Sonra Başşehir gelir.

 

        Vilayet ülkemizin merkezi idaresinin en büyük taşra birimi, şehir özellikleri taşıyan en büyük mülki yönetim birimidir. Bir VALİ tarafından merkezi idare kanunlarının uygulanması, kamu düzeninin korunması ve kamu hizmetlerinin yürütülmesinde, yerinden yönetim ilkesinin uygulanmasıdır.

 

       Durgun suya taşın düştüğü yer vilayettir. Halkalar daha sonra oluşur ve daha sonra hissedilir. Her şeyin en klâsının olduğu yer, en iyi ustaların, en iyi sanatçıların, en iyi doktorların, en bilgili hocaların olduğu yer vilayetin merkezidir. Sorunlar işte bu merkezde çözüm bulur. Hizmette merkezden başlar, çözümde. Sonra dalga dalga.

 

        Bir ailede sorunların sorumluluğunu aile reisi üstlenir. Sonra bu sorunlarla savaşır. Yaşam savaşları ile ömrünü tüketir durur. Aile fertlerinden bir tek isteği vardır. Oda saygı. Anlayış ve saygı.

 

       259.300 hektarlık alan Düzce ailesinin varlığıdır. Bu topraklarda bulunan yer üstü ve yer altı zenginlikleri, bu topraklar üstünde ki kültür varlıkları gücümüzdür.

 

       Bu varlığı en rantabl şekilde kullanmak hepimizin sorumluluğudur. Tabii ki Sayın VALİMİZİN önderliğinde.

 

       Çok hoşuma giden ve gurur duyduğum yaşanmış bir olayı sizlerle paylaşmak isterim. Akçakoca merkezli bir şirkette çalışan şoför arkadaş, şirketin yeni aldığı araç ile memleketi Orhangazi’ye gittiğinde, kahvehaneye arkadaşlarının yanına uğramış.  Arkadaşları hemen başına toplanıp, oooo hayırlı olsun, yeni araba almışsın demişler. O da bozuntuya vermeyip, eyvallah sağolun dedikten sonra, biri sormuş. Arabayı anladıkta neden plaka 81. Bizim şoförün cevabı. Benim arabaya en büyük plakayı takın dedim, 81 takmışlar.

 

       Evet, plakası en büyük olan iliz. Aynı zamanda da en genç. Ülkemizde kim vilayetlerimizden bahsetse, 81 il derken bizi hatırlıyor ve hatırlatıyor.

 

       2004 yılından bu yana, yaklaşık 10 yıldır İl Genel Meclis Üyesiyim. 76 milyonluk ülkemizde, herkese Düzce’yi hatırlatan 81 numaralı plakamızın hakkını vermeye çalıştık. Tecrübeli vilayetlerden ders almaya, sadece ekonomik olarak değil, kültürel olarak, sanatsal olarak, sportif olarak Düzce’mizi layık olduğu yerlere taşımaya çalıştık. Kubbede bir hoş seda, bir eser de biz bırakabildiysek ne mutlu bize.

 

S.M.M.M. İbrahim BİLGİN

Akçakoca Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi

      

Not: Bu yazı, 25 Eylül 2009 tarihinde Düzce’nin Sesi Gazetesinde yayınlanan yazımdan esinlenerek güncellenmiştir…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    3.04.2021 18:41

    HELAL OLSUN İBRAHİM BEY SENIN GİBİ BİLGİ BİRİKİM KİM DE VAR MAŞALLAH

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız