İl il, ilçe ilçe depremlerde en fazla sallanması beklenen yerler

Birinci derece deprem bölgesi olan Düzce, Sakarya ve Bolu başta olmak üzere Türkiye genelinde, deprem anında yaşanacak sarsıntının büyüklüğü anlamına gelen 'pik zemin ivmesi'nin il il, ilçe ilçe nasıl etkili olacağı belli oldu...

İl il, ilçe ilçe depremlerde en fazla sallanması beklenen yerler
16.03.2023 - 06:14
Güncelleme 16.03.2023 - 06:14
Haber Merkezi
2273

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye genelinde, deprem anında yaşanacak sarsıntının büyüklüğü anlamına gelen 'pik zemin ivmesi'nin hangi kentte, hangi ilçeleri ne kadar etkileyeceğini anlattı.

Habertürk'ten Alper Uruş'a konuşan Okan Tüysüz, "Bir bölgede gelecekte, belli zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin olma olasılığı ve bu olasılığa karşılık gelen ivme belirlenebilmektedir. Deprem ivmesi, deprem dalgalarının bir bölge içerisinden geçtiği andaki hızlarının zamana karşı davranışını, dolayısı ile deprem karşısında zeminin sarsılma miktarını gösterir. İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı ve buna bağlı olarak hasar da o oranda büyük olacaktır. Peak Ground Acceleration (PGA) olarak kısaltılan Pik Zemin İvmesi, bir yerde deprem esnasında meydana gelen maksimum yer ivmesine karşılıktır" ifadelerini kullandı.

"Daha yalın ifadeyle pik zemin ivmesi, zeminin en fazla ne kadar sarsılabileceğini gösterir" diyen Tüysüz, şunları söyledi: "Deprem ivmesi dediğimiz şey bir aracın hızlanmasına benzetilebilir. Örneğin araca binip hızla gaza bastığınızda araç ileri doğru fırlarken içindekiler de geri savrulur. Deprem dalgaları da yer içerisinden geçerken belli bir ivme değerini geçtiğinde binayı ve içindekileri benzer bir şekilde sarsar ve böylece binanın ve içindekilerin hasar almasına neden olur."

"İVME NE KADAR BÜYÜKSE HASAR DA O KADAR BÜYÜK OLUR"

İvme ne kadar büyük olursa hasarın da o kadar büyük olacağını vurgulayan Tüysüz, şöyle devam etti:

"Türkiye Deprem Tehlike Haritası (e-Devlet'ten ulaşılabilmektedir) farklı zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin ivme değerleri gösterilmektedir. 0.4g yapıların önemli oranda hasar aldığı bir ivme değerini göstermektedir. Bu ve daha büyük ivmelerin beklendiği alanlar yukarıdaki deprem tehlike haritasında sarı, pembe ve kırmızı olarak gösterilmiştir."

Tüysüz'ün aktardığına göre, e-Devlet'ten ulaşılabilen Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nda deprem anında en yüksek sarsıntıyı alma olasılığı olan bölge, kırmızı ile gösterilmiş ve ivmesi 0.8- 1g arasında. Pembe alanın olası ivmesi 0.6- 0.8 g, sarı alanın ise olası ivme değeri 0.4-0.6 g aralığında. Tüysüz, 6 Şubat depreminde PGA değerinin, Hatay civarında 1.3 g değerine ulaştığını belirtti.

prof-dr-okan-tuysuz-acikladi-il-il-ilce-ilce-depremlerde-en-fazla-sallanmasi-beklenen-yerler-1137312-1.

06.-0.8G İVMESİNE MARUZ KALABİLECEK İL VE İLÇELER

DÜZCE

Gölkaya, Kaynaşlı

BOLU

İlçeler: Dörtdivan, Gerede, Yeniçağa

SAKARYA

Hendek, Adapazarı, Erenler, Serdivan

KOCAELİ

İzmit, Derince, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Körfez, Çayırova, Darıca, Dilovası

ÇANKIRI

Çerkeş, Ilgaz, Kurşunlu

ÇORUM

Kargı, Osmancık

ERZİNCAN

Refahiye, Üzümlü

GAZİANTEP

İslahiye

HATAY

Hassa, Kırıkhan

MUŞ

Varto

SİVAS

Akıncılar, Koyulhisar

TEKİRDAĞ

Şarköy

TOKAT

Başçiftlik, Niksar

DERSİM

Pülümür

YALOVA

Altınova, Çınarcık, Çİftlikköy, Termal

KARABÜK

Eskipazar

İSTANBUL

Adalar, Avcılar, Bakırköy, Kartal, Pendik, Tuzla, Zeytinburnu, Beylikdüzü

İZMİR

Bergama, Kınık

0.8-1.0G İVMESİNE MARUZ KALABİLECEK İL VE İLÇELER

KOCAELİ

Başiskele, Kartepe

SAKARYA

Akyazı, Gevye, Karapürçek, Pamukova, Sapanca, Arifiye

ERZİNCAN

Merkez

AMASYA

Taşova

BİNGÖL

Karlıova, Yedisu

ÇANKIRI

Bayramören

KASTAMONU

Tosya

SAMSUN

Havza, Ladik

SİVAS

Suşehri

TOKAT

Erbaa, Reşadiyee


Editör: N. Cingirt