Ergun Aşçı: Akçakocada Organize Sanayi Kurlulmasını İstemiyorum

Akçakoca tabiat harikası bir yer. Akçakocalılarda bunun farkında. Ancak bu tabiat harikası memleketlerine sahip çıkabilmeleri için önce birilerinin illaki zarar veriyor olmaları gerekiyor.

Ergun Aşçı: Akçakocada Organize Sanayi Kurlulmasını İstemiyorum
13.12.2013 - 10:38
4248

 

OSB’yi TARTIŞABİLMEK

Akçakoca tabiat harikası bir yer.

Akçakocalılarda bunun farkında.

Ancak bu tabiat harikası memleketlerine sahip çıkabilmeleri için önce birilerinin illaki zarar veriyor olmaları gerekiyor.

Verilen zarar gözle görülür hale geldikten sonra harekete geçiliyor.

Tahribat başlamadan kimse harekete geçmiyor.

Kendi kendilerini tahribat başlamaz diye inkâr ediyorlar sanırım.

500 kilometre ötedeki HES’lerin yapılmaması için internetten paylaşımlar yapıyorlar yapılan eylemlere destek çıkıyorlar.

Ama iş Akçakoca’ya gelince derin bir sessizliğe giriyorlar “hele bakalım, hele bakalım” tavrı her şeye hâkim oluyor.

Büyük bir mum gibi dibimize ışık vermekten aciz kalıyoruz.

Tahribata sebep olacakları tanıyor olmak ya da onlarla birlikte aynı siyasi potanın içerisinde yer almak bu durumun en büyük gerekçeleri.

Partimizin önde gelenleri bu işe taraftar onlarla ters düşemeyiz y a da bu konuda çıkış yaparsam ayıp olur hesabı yapılıyor.

Değerli Akçakocalılar bu ufak hesapları yaptığımız sürece şehrimizi bölgemizi ve güzelliklerimizi bir bir kaybedeceğiz..

Parti içi demokrasi, gerçek demokrasinin olmazsa olmazlarındandır. Yapacağınız çıkış ile demokrasiye katkıda bulunuyor olmak da güzel değil mi?

Hele yerel seçimler geçsin bu işe bakarız tavrı geçersizidir, çünkü arkasından başka seçimler gelecek aynı dayatmalara maruz kalacaksınız.

Benim tavrım çok net, Akçakoca’ya OSB yapılmasını istemiyorum.

Bir yatırım yapılacaksa bunun OTB(Organize Tarım Bölgesi) olmasını istiyorum.

Bunun tartışılmasını, kamuoyunun bilgilendirmesini istiyorum.

OSB’nin nasıl tahribatlar yapacağının da gözler önüne serilmesini istiyorum.

14 Aralık günü belediye nikâh salonunda Akçakoca kent Konseyi tarafından düzenlenen OSB ile ilgili bir panel var.

Panelin mimarı Akçakoca Kent Konseyi başkanı Adnan Yaman.

Önce bir yanlış anlamayı düzelteyim. Adnan Yaman ile tanışıklığım kent konseyi toplantıları dolayısıyladır. Kendisi ile kent konseyi toplantılarının dışında bir yerde karşılaşmadım. Daha öncesinden tanışıklığım bile yoktur.

Kendisi ile tartışmalarım ya da aleyhinde sayılabilecek yazılar yazmamın sebebi Akçakoca’ya yapmak istediklerini yanlış ve tahripkâr bulmam sebebiyledir.

Kendisinin etrafına anlattığı ya da lanse etmeğe çalıştığı gibi şahsi bir meselem olmamıştır.

Adnan Yaman’a en çok karşı çıktığım nokta Akçakoca Kent Konseyini olması gereken yapıdan çıkararak belediye başkanının çizdiği sınırlar içerisinde davranan rengi son derece belli bir noktaya taşımasıdır.

Ve de Akçakoca kent Konseyinin kurumsal kimliğini sonuna kadar kullanarak Akçakoca’da OSB kurulması için her şeyi çarpıtarak Akçakoca kamuoyunu ikna etmeye çalışmaktadır.

OSB’lerin kurulmasını sağlamak için kent konseyince demir-çelik sektörü içerisinde ne temiz ve düzenli olan boru fabrikalarını ziyaret ettirmekte bakın OSB’deki fabrikalar böyle olacaktır çarpıtmasını dayatmaktadır.

Bu kocaman bir yalandır.

OSB’ler çevreye zarar veren işsizleri en ucuza çalıştırmaya çalışan ve de arsa spekülasyonları ile birilerini zengin eden kuruluşlardır bir yanıyla da.

Ereğli OSB yıllardır hala dolmamışken Akçakoca ‘da OSB yapılmasının OSB’leri ihtiyaç olarak bakanlar tarafından da tartışılması gerekmez mi?

İşte Adnan Yaman misyonu bu tartışmayı bile engellemek ve OSB Akçakoca için vazgeçilmedir dayatmasını hayata geçirmektir.

Bu konuda elimden geldiğince gücümün yettiğince bildiklerimi anlatmak için sosyal medya üzerinden 14 Aralık’a  ki panelde panelist olma istediğimi duyurdum.

Hatta Akçakoca Kent Konseyi yürütme kurulu üyelerinden sosyal medya üzerinden yardım istedim, ancak bir sonuç yok.

Değerli Akçakocalılar diyelim ki; durum Adnan Yaman’ın dediği gibi olsun, kendisine kişisel husumetim olmuş olsun, panelde böyle bir tavrım olduğu takdirde salondaki çoğu OSB yapılması için ikna edilen kişilerce gereken ders verilmez mi, elbette verilir değil mi?

Ancak mesele panelistler masasında OSB yapılmasın diyen birinin yer alacak olmasına olan tahammülsüzlüktür. OSB ‘ya karşı çıkan birinin panelist olarak masada yer almasından korkmaktır.

Akçakoca’da yapılacak OSB arkasından ikinci ve üçüncü OSB’lerin yapılacak olmasına sebep olacaktır. Bir kere başladı mı durmaz?

Sonrasında Çayağzı mevkiinde devasa bir liman gelecektir.

Torunlarımızın yıllar sonra “Akçakoca’da denize bile giriliyormuş” demesini istemiyorsak tahribat başlamadan harekete geçmek gerekiyor.

En azından niye bu konuyu tartışmıyoruz aleyhteki görüşleri de dinlemek dememiz gerekmez mi?

Mum dibine ışık vermeli artık, yoksa çok geç olacak.

Bir Akçakocalı olarak da bir iki kişinin yaptığı dayatmalara teslim olmak da gücüme gidiyor.

Biliyorum ki yalnız değilim?

Ama sesiniz duyulsun artık.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (11)

 • Ya Bu AkçakocaTV yi anlamıyorum
  Ya Bu AkçakocaTV yi anlamıyorum
  3.04.2021 18:41

  Evet özgürlük olsun sorun yok... karşı olan karşı olduğunu söylesin... ama arkadaş insan anlamayacam diye bu kadar direnmez ki? Okurları sinir etmek için sayın ergün aşşçıyı kullanıyor??? Okurlara Halil sezaiden İSYANNN dinlemelerini tavsiye ediyoruz...

 • Ergun Aşçı
  Ergun Aşçı
  3.04.2021 18:41

  Baş siperci BYS81 hazretlerine, Organize Tarım Bölgesi istemek pozitif ve somut bir seçenek değilse nedir peki.Yazıyı dikkatli okursanız pozitif ve somut bir seçenek olduğunu yani OTB'nin önerildiğini fark edeceksiniz.

 • BYS81
  BYS81
  3.04.2021 18:41

  Planlı kalkınmanın bir gereği olarak geliştirilmiş olan Organize Sanayi Bölgeleri ülkemizde sanayileşmenin çevreye vereceği en az zarara indirebilmek açısından en uygun modeldir. Bölgeler kuruluşları itibariyle merkezi bir yapı teşkil ettikleri için bölge genelinde uyumlu bir çevre yönetim sisteminin uygulanması mümkündür. Bu avantajı kullanarak herbir OSB için bir çevre yönetim sistemi ve atık minimizasyon sistemleri geliştirilebilinir. Sanayi bölgeleri altyapı maliyetini düşürüp mahalli ve bölge ekonomisini hareketlendiren endüstriyel gelişim için etkili bir araç olmaktadır. Bu yönden bakılacak olursa sanayi bölgeleri toplumlara ekonomik ve sosyal yararlar da sağlamaktadır. Fakat diğer yandan bakıldığında çevreye zararlı etkiler bırakarak toplumlara sağlık ve güvenlik tehlikeleri de yaratabilmektedirler. Ancak OSB (Organize Sanayi Bölgesi) lerin uzun planlama süreci içerisinde çevre yatırımlarının daha dikkatli ve planlı yapılması ile bu sorun da ortadan kaldırılablmektedir.. Sanayi bölgelerinin çevresel etikleri hem planlama hem de işletme safhasında doğmaktadır. Kötü yönetilen bir sanayi bölgesi hava ve su kirliliği, gürültü problemi ile sanayi kazalarına yol açabilir. Böyle bir tehlikenin önüne geçilebilmesi için sanayi bölgelerinde çevre yönetiminin oluşturularak önceden bu konu da tedbir alınması ve bu noktadan hareketle yatırım yapılması ile birikte şirketlerin ve kobilerin de bu çevre duyarlılığını desteklemeleri sağlanarak Akçakoca ve Akçakocalıların geleceği için büyük bir adım atılabilinir. Ama her şeye karşı gelerek , somut ve pozitif seçenekler sunmayarak asıl Akçakoca'nın geleceğini riske atmak doğru değildir. Saygılarımla.

 • Ergun Aşçı
  Ergun Aşçı
  3.04.2021 18:41

  OSB’yi tartışabilmek adlı yazıma altı yorum gelmiş. Direkt hakaret eden yorum bile var. OSB’yi isteyenlerin kalitesi bu ise yandık ha yandık. Kapı bekçiliğine her şeye feda etmeye tazı olanların tarzıdır bu tarz. Tamam, benim yaklaşımım OSB’lere karşı olmak üzerine. Madem OSB o kadar gerekli herkesin kabul edeceği bir şey, karşı görüşleri dinlemekten niye bu kadar korkuluyor. Yangından mal kaçırır gibi davranmak niye? Bırakın da görüşlerini açıklasın sorularını sorsun demek niye bu kadar zor geliyor. Yoksa kâğıttan bir kaplanın peşine düşünüldüğünün herkes farkında mı? Yoksa her zaman ki gibi özel görevliler ya da durumdan kendilerine yağdanlık görevi çıkaranlar iş başında mı? Hep söylüyorum isimsiz mesajlarla yağdanlık gibi davranarak bu işten fayda sağlanmaz diye? Yoksa bu mesajları atanlar arsa spekülasyonu ile para kazanma peşinde olan tatlı su kurnazları mı? Hesaplarının bozulmasından mı korkuyorlar yoksa.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  bırı ergun ascının ne yapmak ıstedıgını alt yazı olarak verebılırmı.....)))))))))))

 • emre ayaz
  emre ayaz
  3.04.2021 18:41

  doğal güzellik diyorsunuzda akçakocada yaz 3 ay sürüyo o üç aydan sonra herkez işsiz geri kalan zamanda ne yapacak bu gençler diye düşünen yok herkez bişeylere karşı çıkıyo sadece hiç faaliyet gösteren yok yapılan işlere sadece mualefet oluyosunz başka bişiy yaptığınız yok osb kurulsun arkadaş bu kente millet düzcelere oraya buraya gideceğine kurulu düzenini bozacağına memleketinde çalışsın yaşasın buna bari karışmayın allah aşkına

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  YA BYILARDIR HERKEZ ÇİFÇİ ÇİFCİYE VERİLEN ÖNEM ORTADA SİZ HALA NEYİN PEŞİNDESİNİZ OSB AKÇAKOCAYA ŞART YETER GENCEÇİK COCUKLAR HEP YOLLARDA

 • ŞEREF ÇOLAK.
  ŞEREF ÇOLAK.
  3.04.2021 18:41

  Sayın Ergün Aşçı Bu yazınızı okuduktan sonra aklıma rahmetli Kemal Sunal Filmi aklıma geldi.Hani suyu olmayan yere baraj yapacaktı. Akçakocada tarım arazisimi varda organize tarım yapılacak. Diyelimki var 1 lt matorin 4.50 krş. 1 ton gübre 1.500 tl diğerlerini hesaba katmıyorum. Ne ekeceksinde ne biçeceksin. Osb illaki çevreye zarar verecek diye bir kural yoktur. Gelecek olan fabrikalara sınırlama getirirsin olur biter. Lütfen bu tip yazılarla Akçakoca'nın geleceği ile oynamayalım lütfen. Bu Akçakoca'nın son şansı. Yoksa gençlerimiz sabahın 6.30'unda çarşı merkezinde çoookkk daha servis beklerler Düzcede çalışmak için. Selamlar.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  zaten bu görüşleriniz yüzünden akçakoca bir yere varamadı ama biz hep ereğli alalı zonguldak hendek karasu düzce bolu kaynaşlı ve gümüşovayı tartıştık gerisinde kaldık.adamlar uzaya gitti biz çalışmaya istanbula ankaraya gebzeye düzceye gittik.hala neyin peşindesiz.ne dogası millet fakirlikten aç be aç

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  biz bacasız sanayiii istiyoruz tekno rot olsaydı 2oo kişi çalışacaktı sadece presss cnc.bana sayın ergün aşçı bey açıklayabilir mi ne zararı olacağını.ben mühendisim arkadas gazeteci o gitsin belgeli delilli işyapsın biz gidip çed raporu çevre zararı araştırırız.1995 teki nüfüstan daha az akçakoca nufusu millet aç sayın ergün

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  ergün aşçı millete maaş bağlasın o zaman beyinsiz beyinsiz konuşmasın dayanaksız deliilsiz sebepsiz cahilliğin bu kadarı pes dogrusu

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız