EYT'lilere 'kademeli' emeklilik için çalışma başlatıldı

Çalışma Bakanlığı bünyesinde kurulan komisyonda EYT'lilerin 2023 yılında 'kademeli' emeklilik hakkı elde etmesine yönelik çalışma yapılıyor.

EYT'lilere 'kademeli' emeklilik için çalışma başlatıldı
9.07.2022 - 22:06
Haber Merkezi
921

Çalışma Bakanlığı bünyesinde, sözleşmeli personel, geçici-taşeron işçiler ve EYT’lilerle ilgili olarak üç ayrı komisyon kuruldu. Komisyonların, ekim ayına kadar hazırlıklarını tamamlamaları bekleniyor. Komisyondaki çalışmalardan biri de 2023 yılında EYT'lilerin "kademeli" emeklilik hakkı üzerine.

HAZIRLANAN TASLAKLAR EKİM AYINDA KABİNE GÜNDEMİNE GETİRİLECEK

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke'nin haberine göre, EYT ile ilgili alternatifli formüllerin ele alınacağı çalışmalar sırasında bütçeye yükü, sosyal güvenlik açıklarına etkisi gibi başlıklar dikkate alınarak bir taslak hazırlanacak. EYT’de kademeli bir geçişle bu maliyetin azaltılması formülünün ağırlık kazandığı belirtiliyor.


EYT’ye takılanların 2023 başından itibaren "kademeli" olarak emeklilik hakkı elde edebilmesine yönelik bir düzenleme yapılması üzerinde duruluyor. Ekim ayından itibaren hazırlanan taslaklar önce kabinenin gündemine getirilecek, ardından, çalışma hayatında uzman AK Partili milletvekillerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından değerlendirip, teklif olarak Meclis’e sunulacak.

Geçici işçilerin çalışma sürelerinin 10 aydan 12 aya çıkarılması, 70 bin taşeron çalışanın kadroya alınarak tayin hakkı verilmesi gibi düzenlemelerin de yıl sonuna kadar çıkarılması bekleniyor. 600 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik düzenlemede de personele tercih hakkı getirileceği belirtiliyor.

Yapılacak çalışma kapsamında, kamuda sözleşmeli personel çalıştırılması zorunlu alanların çerçevesi belirlenerek bunun dışındaki alanlarda sözleşmeli personel istihdamına son verilecek.

(HABER MERKEZİ)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız