Düzce için ürkütücü tablo: Suç işleme ve borçlanmada Türkiye beşinciliği

Türkiye’nin suç haritasının ortaya çıkardığı veriler ile, Bankacılık düzenleme kurulu tarafından yapılan borçlu iller araştırmasında Düzce’nin her iksinde de ilk beş içinde yer alması siyasetçisinden bürokratına, sivil toplum örgütlerinden Düzce’de yaşan bizlere nekadar nekadar çok görev düştüğünü bir kez daha gösteriyor.

Düzce için ürkütücü tablo: Suç işleme ve borçlanmada Türkiye beşinciliği
13.11.2013 - 21:06
5278

Türkiye’nin suç haritasının ortaya çıkardığı veriler ile,  Bankacılık düzenleme kurulu tarafından yapılan borçlu iller araştırmasında Düzce’nin her iksinde de ilk beş içinde yer alması siyasetçisinden bürokratına, sivil toplum örgütlerinden Düzce’de yaşan bizlere nekadar nekadar çok görev düştüğünü bir kez daha gösteriyor.

Türkiye'nin suç haritasıyla ilgili olarak  yapılan araştırma sonuçlarında , nüfus oranlarına göre olay ve dosya sayısı bakımından çocukların en çok suç işlediği  iller arasında Düzce’nin ilk beş içinde olduğu ortaya çıkarken, Bankacılık Düzenleme Kurulu verilerine göre ise, Düzce nakit kredi, kredi kartı ve mevduat hesabı konularında en borçlu iller arasında yer aldı.

Herkes elini taşın altına koymalı

Suç haritası verilerinin  Düzce  ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarının  ortay çıkardığı ürkütücü sonuçlar,  geleceğimizin teminatı çocuklarımız için tehlike çanlarının çalındığını ve yetkililerin daha radikal önlemler almak zorunda olduğunu  gösteriyor.Uzmanlar, Suç olaylarındaki artışın en önemli nedenlerinin başında ise aile yapısındaki değişim, göç, eğitim sistemindeki eksiklikler

Çocuk mağduriyetinde öndeyiz

Türkiye'nin suç haritasıyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Hayatboyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Merkezi Derneği (HEGEM) Genel Başkanı Adem Solak, 2012 yılı verilerine göre bölge nüfus oranlarına göre olay ve dosya sayısı bakımından çocukların en çok suç olayı yaşayan iller arasında Düzce’ninde olduğunu açıkladı.

Aile yapısındaki değişim ve hızlı göç artışı en önemli etken

Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları ve Suçla Mücadele Merkezi ve HEGEM  Müdürü Adem Solak, 2012 yılında çocuk mağduriyetinin en fazla yaşandığı bölgeler sıralamasında Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi olduğunu belirterek "Bölgeler arasında çocuk mağduriyetinin en fazla yaşandığı illerin başında ise Isparta, Çankırı, Uşak, Bolu ve Düzce illeri geliyor. Suç olaylarındaki artışın en önemli nedenlerinin başında ise aile yapısındaki değişim, göç, eğitim sistemindeki eksiklikler, çevre ve kurumların yapısını da diğer faktörler geliyor. Aile yapısında yaşanan hızlı değişim, göçle gelen ailelerin yeni ortamlarına uyum sağlamada sorun yaşamaları, teknolojik gelişime rağmen gençlerin bazı ihtiyaçlarının karşılanmasından yaşanan eksiklikler, arkadaş mahalle, medya ve internet gibi çevresel faktörler ile ilgili kurumların toplumun bu tür sosyal sorunlarına çözüm üretmede yetersiz kalması suç oranlarındaki artışın ön önemli nedenleri arasında" ifadelerini kullandı.

Nüfusa göre suç oranında da ilk beşteyiz

Hayat Boyu Eğitim ve Şiddetle Mücadele Derneği (HEGEM), Türkiye'nin yeni suç haritasını çıkardı. 2012 yılında Türkiye genelinde yüzde 8.35 artışla 3 milyon 285 bin 925 suç olayı meydana gelirken, bu olaylarda fail olarak 4.5 milyon kişi kayıtlarda yer aldı. Davacı veya davalı olarak yaklaşık 21 milyon kişi de adliye kayıtlarına geçti. Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal eden dosya sayısının yetişkin nüfusa oranına göre en fazla suç olayı yaşanan iller Antalya, Kilis ve Muğla ve Düzce  olarak sıralandı.

HEGEM'in araştırmasında Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal eden toplam olayın yetişkin insan nüfusuna oranlanmasında suç oranı en fazla il, yüzde 9.34'le Antalya çıktı. Antalya'yı yüzde 8.97 ile Kilis, 8.52 ile Muğla, 82.22 ile Düzce, 7.95 ile Gaziantep, 7.79 ile Aydın, 7.56 ile Mersin, 7.36 ile Edirne, 7.35 ile Nevşehir ve 7.18 ile Karaman takip etti.

Sebep aile kurumunun işlemeyeşi

HEGEM Genel Başkanı Adem Solak, suçun nedenlerini sıralarken şunları söyledi ; “'Aile kurumunun işlemeyişi ilk sırada yer alıyor. Aile problemliyse, aile yapısı dağınıksa suç daha fazla oluyor. İkinci sırada göç olayını sayabiliriz. Göç alan yerlerde suç oranı artarken almayan yerlerde, mesela Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi gibi bölgelerde suç oranı azalıyor. Eğitim sisteminin bitmeyen sorunları da suç oranını artmasında bir etken. Hayata hazırlanan çocuklara toplumsal değerlerin yeterince yerleştirilememesi suçu artırıyor. 2010'da okuldan atılan veya ayrılan çocuk sayısı 404 bindi. 2012'de bu rakam yarım milyonu aştı. Rehber öğretmen sayısı az. Olaylarda çevre faktörü de önemli. Arkadaş, mahalle, medya ve internet etkili. Ayrıca 24 milyon çocuğun bulunduğu ülkemizde çocuk ve aileyle ilgili kurumların kendini reorganize edememesi de bir sorun. Aile Bakanlığı henüz organize olamadı. Ama suç oranının düşürülmesi için Aile, Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıkları gibi bir çok bakanlığın elini taşın altına koyması gerekiyor.”

Düzce en borçlu iller arasında ilk beşteyiz

BDDK verilerine göre Düzce Türkiye’de ki 81 il arasında en borçlu 5. İl oldu. Teşvikten yararlanan, iş sıkıntısı çekilmiyor denilen Düzce, Adana, Diyarbakır, Batman ve Zonguldak gibi en borçlu iller arasında yer alıyor.

Teşvik işe yaramadı mı?

Bankacılık Düzenleme Kurulu verilerine göre Düzce nakit kredi, kredi kartı ve mevduat hesabı konularında en borçlu iller arasına girdi. 4. Bölge teşvik kapsamında olan, son dönemde fabrikaların akın ettiği Düzce’de vatandalar borçlarını ödeyemiyorlar. Bankaların kara listesine giren Düzce en borçlu iller sırasında Adana, Zonguldak, Diyarbakır ve Batman’dan sonra en borçlu 5. İl oldu.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  dd

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  durmak yok birinci sıraya çıkana kadar AKP'yi desteklemeye devam...

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız