Tapu Harcı Ödeyenlere Bayram Müjdesi! Zam Silindi, Devlet Para Almaktan Vazgeçti

Değer artış kazancı, kira geliri ve tapu harcı harcı ödeyenlere müjdeli haber geldi! Devlet pişmanlık zammı almayacak, vatandaş rahatlayacak...

Tapu Harcı Ödeyenlere Bayram Müjdesi! Zam Silindi, Devlet Para Almaktan Vazgeçti
18.07.2021 - 14:22
Haber Merkezi
726
0

Borç yapılandırması kapsamında bir müjde de değer artış kazancı olanlar, kira geliri elde edenler ve tapu harcı ödeyen vatandaşlara verildi. İşletmelere büyük kolaylık sağlayacak olan borç yapılandırması kapsamında beyan edilmemiş değer artış kazancı, tapu harcı ve kira geliri için pişmanlık hükümleri işletilecek.
Bu kapsamda söz konusu beyanlar üzerinden tahsil edilecek olan tapu harcı, kira geliri ve değer artış kazancı vergisi pişmanlık zammı yerine Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanacak tutar üzerinden tahsil edilecek. Bu şekilde ödeme yapan kişilerden tahsil edilecek olan vergi cezaları ve pişmanlık zammı tahsili yapılmayacak, devlet bu alacaklarından feragat edecek.
TAPU HARCI, DEĞER ARTIŞ KAZANCI, GELİR VERGİSİ! ZAMLAR SİLİNİYOR...
"Beyan edilmemiş gelir ve kazançların pişmanlıkla beyanı" broşürü Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlandı. Yayımlanan broşür 14 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği'ne göre hazırlandı.

pişmanlık-beyanı

Yayımlanan broşürde vatandaşların sorularına yanıt verecek;

  • Beyan edilmemiş gelir ve kazançların pişmanlıkla beyanı,
  • Beyan edilmemiş gelir ve kazançların kendiliğinden beyan edilmesi,
  • Diğer ücret geliri elde edenlerin beyanı,
  • Başvuru süresi ve yeri,
  • Ödeme süresi ve yeri,
  • Peşin ödeme avantajı, bilgilerine yer verildi.

KİRA GELİR VERGİSİ AFFI 2021!
Söz konusu düzenleme kapsamında kira geliri olmasına rağmen bu gelir için kira gelir vergisi beyannamesi vermeyen kişiler de düzenleme kapsamına alındı.

Yayımlanan 1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği kapsamında kira geliri elde etmesine rağmen bu geliri üzerinden beyan vermeyen kişilere 31 Ağustos tarihine kadar vergi dairelerine başvuruda bulunma imkanı sunuldu. Ev sahipleri başvuru yapmaları durumunda geçmişe yönelik gelir vergisi ve vergi cezası ödemeyecekler. Ev sahipleri sadece kira gelir vergisi acezasız, zamsız sadece vergi ve Yİ-ÜFE oranı esas alınarak hesaplanan tutarı ödeyerek borçlarından kurtulacaklar

kira gelir vergisi affı

TAPU HARCI VE DEĞER ARTIŞ KAZANCI DA KAPSAM İÇERİSİNE DAHİL EDİLDİ!
Söz konusu düzenleme ile daha düşük tapu harcı ödemek için tapuda yapılan düşük değer beyanı işlemi yapanlar da ceza ödemeden bu tutarı düzeltebilecek. Yine değer artış kazancı vergisi ödemesini zamanında yapmayan kişiler de cezasız, zamsız sadece vergi ve Yİ-ÜFE oranı hesaplaması ile vergi borçlarını ödeme imkanı elde edecek. Devlet pişmanlık zammı tahsil etmeyecek.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız