Akçakoca Geçici Hayvan Barınağı veteriner bekliyor!

Akçakoca Belediyesi’nde görevli veteriner hekimi Yüksel Yıldırım emekli oldu.

Akçakoca Geçici Hayvan Barınağı veteriner bekliyor!
18.07.2013 - 12:50
3377

Akçakoca Belediyesi Geçici hayvan barınağını açtığından beri barınak veterineri olmadığı halde; mezbaa ve diğer işlerinin yanısıra barınakla da ilgilenmek zorunda kalan Veteriner Yüksel Yıldırım'ın Temmuz ayı başında emekli olduğu öğrenildi.

 

Geçici hayvan barınaklarının işletilme koşullarının en önemli maddeleri arasında olan veteriner hekim bulundurma zorunluluğu nedeniyle en kısa zamanda veteriner alımının yapılması gerekiyor.

 

Barınak gönüllüleri, Hayvan hakları savunucuları, Veteriner alımı yapılırken; kısırlaştırma yapmasını bilen ve küçük cins hayvanlardan da anlayan veterinerin tercih edilmesi gerektiğini açıkladılar.

 

Akçakoca Kent Konseyi Sokak Hayvanları Gurubu belediyeye bireysel başvuru yaparak, barınak veterineri alımı için dilekçe vermişlerdi.

 

Barınak açılmadan önce Denge Veterinerlikten hizmet alımı yapılarak 72 köpek, Barınak açıldıktan sonra ise, 12 Eylül 2012 tarihinde Şişli Belediyesi ekipleri tarafından 54 köpek kısırlaştırılmıştı. Arada hayvanseverlerin çabalarıyla Düzce barınağına köpek götürülerek kısırlaştırma işlemi yapılmıştı.

 

Yani daha önceki belediyeler, sokak hayvanları için zehirleme dışında hiçbir şey yapmazken, Fikret Albayrak döneminde 2 kez kısırlaştırma yapılabilmiş olmasını başarı olarak kabul ediyoruz. Ama yine de hayvan zehirlenmelerinin önüne geçilememiştir. İnsanların şikâyetlerini önlemenin yolu; düzenli kısırlaştırmadan geçiyor.

 

Barınaktaki hayvanların durumunun iyileştirilmesi gerekiyor.

 

Sıcakların artması nedeniyle, üzerlerine kapatılan saç tavanlar ve altlarındaki beton iki kat ısınmaktadır. Veteriner hekim kontrolünün olmadığı bu dönemde; hayvanların sağlığı bir çalışana ve sözde onu denetleyecek olan temizlik işleri müdürünün insafına kalmıştır.

 

Çatıdaki sıcaklığın önlenmesi için vicdanı ve imkanı olan Akçakocalılardan destek bekliyoruz.

 

Nermin Alpay

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız