İbrahim Tuzcu: Festival mi konser mi?

Damla Gazetesi yazarı İbrahim Tuzcu, Akçakoca Festivali sonrası kaleme aldığı yazısında Akçakoca Belediyesi’nin organize ettiği festivalin kültür sanat etkinliğinden çok konser organizasyonuna dönüştürüldüğünü belirten bir yazı kaleme almış

İbrahim Tuzcu: Festival mi konser mi?
9.07.2013 - 11:48
3491

 

Damla Gazetesi yazarı İbrahim Tuzcu, Akçakoca Festivali sonrası kaleme aldığı yazısında, Akçakoca Belediyesi’nin organize ettiği festivalin kültür sanat etkinliğinden daha çok konser organizasyonuna dönüştürüldüğünü belirten bir yazı kaleme almış...

 

İŞTE O YAZI:

 

Bundan 16 yıl önce dönemin Belediye Başkanı Erol Solak tarafından Turizm ve Fındık festivali olarak başlatılan festival son yılda belediye başkanı Fikret Albayrak tarafından Parlayan Kent Akçakoca Uluslararası Sanat ve Kültür festivaline dönüştürüldü.

 

NEREDE O ESKİ FESTİVALLER

 

Her yıl Temmuz ayın 3.haftasında yapılan festivalde ilk önceleri şenlikler, el sanatları, sergiler, müzik ve foklör göstersi, seminerler, şiir dinletisi, konferanslar, fotoğraf sergisi, fındık güzeli yarışması, temiz fındık bahçeler yarışması, yemek yarışması, bal yarışması, spor karşılaşmaları, mankenlik yarışması, model yarışması, uluslar arası halk dansları, resim sergisi, Akçakoca’lı yerel sanatçılar resitali olurdu. Konser gibi etkinlikler yapılırdı.

 

Ayrıca bütün yerel yönetimler STK kurumları hep birlikte el ele tutuşup bu festivalin açılışını yapıyorlardı. Ama maalesef bazı siyasiler iştirak bile etmemişlerdi.

 

ACEMİ KÜLTÜR MÜDÜRÜ

 

Ne olduysa son yıllarda bunlardan eser kalmadı. Acemi kültür müdürlüğü bünyesindeki ekip 2013 yılı festivalini sınıfta bırakmıştı. En kötü festival olarak tarihe girmişti. Yerel basın ile hiçbir şey paylaşılmamış, basın kartları sokaklarda dağıtılmış, basın festivale davet edilmemişti. Özel güvenlik denen kurum basına sansür uyguluyordu. Daha yazacak çok şey var ama gerek yok.

 

ULUSLARARASI SLOGANI LAFTA KALDI

 

Bu festivalde bir tek uluslararası resim sergisi  vardı buradaki uluslararası sanatçılara ödülleri verilirken bile sanatçılar şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. Çünkü alanda yalnız kültür müdürlüğü ve basın ekibi vardı. Birde yalnızca Romanya’dan gelen halk dansları ekibi vardı. Bunlarda Akçakoca foklör ekibi katılmıştı ve son olarak konser vardı. Her konserde yaşanan sanatçı kaprisi ve rezaletler tekrarlanıyordu.

 

FESTİVAL SPONSORLARI BİLE İSYAN ETTİ

 

Oysa bazı kesimlerden festival harcamaları için sponsorlar bulunmuştu. Onlarda isyan etmişlerdi çünkü bazı sanatçıların kaprisleri ve bunlara ödenen yüklüce paralar vardı. Halk bunları biliyordu. Bu yıl bide bunlara özel güvenlik rezaleti eklendi. Bu yıl sahneye çıkan bir sanatçı bile kendini nazi kampında hissettiğini söyleyerek protosto etmişti. Geçen yıl sanatçı Hadise olayını anımsayalım her yıl bu konserlerde bunlar yaşanırken, bu organizasyonunu düzenleyenler onlara çanak tutuyordu. Yazık oluyordu Akçakoca’ya. Akçakocalının parası dışarı gidiyordu. Esnaf para kazanıyor deniyor. Nasıl kazanıyor bunu da anlamıyorum. Esnaf bundan zarar ediyor bunun faturasını yüksek fiyatlar uygulayarak festivale gelenlerden çıkartıyordu. Yerel yönetimler bununla ilgili çözüm üretemiyorlardı, halkımızda hep isyan vardı.

 

Oysa Festivalin amacı yukarıda saydığımız etkinliklerin yapılarak halkımıza en iyisinin sunulmasıydı. Belediye Kültür Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekip acaba bu konulara ne kadar hakimdi.

 

BU YIL GÜREŞLERE AKÇAKOCALI NEDEN GÖTÜRÜLMEDİ?


Yakın komşumuz olan KDZ Ereğli festivalini örnek almıyorlar mı? Akçakoca’da son zamanlarda bir şeyler iyi gitmiyordu. Bu yıl ilk öce 2013  EMİT fuarı sönük geçmişti,2013 festival sönük geçmişti,2013 Düzce’de yapılan güreşlere Akçakoca güreşçiler götürülmemişti. Oysa burada Akçakocalı güreşçi Feridun Çıtak baş altında birinci olmuştu o Ankara Büyükşehir belediye adına güreş yapıyordu. Ardından vekilimiz ben seni tanımıyorum gel seninle tanışalım diyordu, Kırkpınar güreşlerine katılacak Akçakocalı güreşçiler için kimse ilgilenmemiş güreşçiler isyan ediyordu.

 

AKÇAKOCASPOR NEDEN DAĞITILDI?

 

Akçakocaspor takımından bazı sporcular gönderilmiş,hazır olan takım dağıtılmış durumda Ben size Turizm Tanıtım açısından bazı kesitlerden örnekler vermeye çalıştım.

 

PLAJLAR PİSLİK İÇİNDE

 

Yerel yöneticiler ve STK kurumları Akçakoca çağ atladı parlayan kent oldu diye onur duyuyordu,acaba biz mi göremiyoruz,onlar mı göremiyor,dahas ıda var ,mesela plajlarımızda su ,duş,soyunma kabini yok,her taraf pisilk içinde kentimiz parlıyormuş beyler Akçakocalıları kandırmayın,Akçakoca’ya yazık etmeyin.

 

Neticede 2013  festival kapsamında hiçbir etkinlik yapılmaması dikkatlerden kaçmazken,vatandaşların bile ilgi göstermediği bu festival çok sönük geçmiş vatandaşlar,esnaf,her kes isyan etmişti. Neticede festival festivallikten çıkartılmış kaprisli özel güvenlik ordusu içerisinde konsere dönüştürülmüştü.Gelecek yıl bunları iyice düşünüp herkes kendine düşen görevi yaparak Akçakoca’ya iyi bir festival izletme  dileğiyle hoşça kalın

DAMLA

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • A.YTKN
  A.YTKN
  3.04.2021 18:41

  sn; ibrahim Tuzcu'ya katılıyorum. o eski festival heyecanını bulamıyoruz artık,,bir şeyler eksik..

 • bağımsız politikacı
  bağımsız politikacı
  3.04.2021 18:41

  sonunda biride doğruları görmüş , insanlar okadar politikacı olmuşki gözleri hep istedikleri gibi görüyor. evet bu sene festival rezaletti ömrümde gördüğüö en kötü etkinlik en boş festivaldi.aslında erol solaktan sonra kimse festival tadını veremedi bir türlü beceremediler. nerde o eski eğlenceler , festival yürüyüşleri; bir uzun olurdu o yürüyüş çınar caddesinin başından sonuna kadar birsürü yurtdışından gelen ekipler , öküz arabalarından etrafa atılan fındıklar, sopaların üstünde yürüyen adamlar, palyançolar, oyuncular, sunucular, bütün cadde şenlik alanı gibi her köşede bir ekip oynardı . bu festivallere bakınca gülesim geliyor iyi birşey yapmış gibi böbürleniyolar :) sayın başkan fikret albayrak size sesleniyorum at gözlüklerinizi çıkarın gözünüz betondan başka birşey görmüyormuş işiniz gücünüz yol yapalım sahil yolu yapalım beton dökelim yeter artık hoş şehir içine girince yarım bırakılmış kaldırımlar var ama osmaniyenin tepesinde kaldırım yapılmış sende bi anormalsin ya neyse....

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  ıbrahım tuzcu gercekten psıkolojık bır destege ıhtıyacınız oldugunu bu yazıyla tamamen belgelemıs oldun.. yazdıgın kıtap (??) rekorlar kıtabına gıremedıgı ıcınmı bu kadar kızgınsın bılınmez ,yoksa kımse senı basın olarak "kaile" almadıgı ıcınmı bu kusmaların.. neyse yazdıklarını cok "kaile" almıs falan sanarsın sımdı .. sana hayırlı işler bol gunesler... aman dıkkat et gunes carpmasın ramazanda .....onuda beledıyeye baglarsın sen sımdı ...))).....

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  rahatsız tuzcu

 • Selim
  Selim
  3.04.2021 18:41

  Ellerine sağlık Tuzcu, Başkanın yalakalarının asla yüzüne söyleyemeyeceği gerçekleri tpkat gibi yapıştırmışsın.Helal...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  İbrahim, bu işler sana 10 numara büyük gelir kardeşim. Sen bak işine!

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız