Kadına şiddette yeni önlemler..Dayakçı kocalar polisle muhatap olacak

Kadına şiddette yeni önlemler..Dayakçı kocalar polisle muhatap olacak
7.09.2020 - 13:47
1539

 Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için yeni uygulamaları devreye soktu. Buna göre, tedbir kararları kolluk birimleri aracılığı ile elden tebliğ edilecek. İhlal durumunda kişinin hapse girebileceği yönünde ihtar çekilecek. Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak.

 Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için adli yılın başlamasyla birlikte yeni uygulamaları hayata geçirmeye başladı. 

BAŞSAVCILIKLARA YAZI GÖNDERİLDİ

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi'nden Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıda, 6284 Sayılı 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması' konulu genelge uyarınca kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici tedbirlerin önemine işaret edildi.

 
 

TEDBİR KARARLARINI POLİS TEBLİĞ EDECEK

Yeni adli yıl ile birlikte tedbir kararları kolluk birimleri aracılığıyla tebliğ edilecek. Tedbir kararlarının kolluk birimleri tarafından tebliği uygulaması ile şiddet uygulayan kişilerin dikkati çekilecek. İhlali durumunda kişi hapse girebileceği yönünde ihtar edilecek. Böylece tebligat yapılamaması veya tebliğin gecikmesi gibi sorunlar ortadan kalkacak.

TEDBİRİ DELENLERE ZORLAMA HAPSİ GELİYOR

Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak. Bu uygulama ile verilen tedbire uyulması ve şiddet eylemlerinin tekrarlanmaması hususunda caydırıcılık da sağlanmış olacak.

KADINA ŞİDDETE 'İHTİSASLAŞMIŞ' SAVCILAR BAKACAK

Aile içi ve kadına yönelik şiddet vakaları 'ihtisaslaşmış' savcılar üzerinden takip edilecek. Mağdurun daha önce şiddete uğrayıp uğramadığı mutlaka kontrol edilecek. Bu yönde bulgulara ulaşılması durumunda şüpheli hakkında etkili koruma tedbirlerine başvurulacak.

Özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet olgusu içeren vakaların risk değerlendirmesi daha dikkatli yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden mutlaka sosyal inceleme raporu istenecek.

POLİS RAPORLARI DA İNCELENECEK

Talep edilecek koruyucu ve önleyici tedbir kararları belirlenirken, kolluk birimleri tarafından doldurulan olay kayıt formu ve hazırlanan sosyal inceleme raporu dikkate alınacak. Öfke kontrolü, stresle baş etme, madde bağımlılığı tedavisi gibi vakaya özel uygun önleyici tedbir kararları da göz önünde bulundurulacak.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız