Kazı Ekipleri İle Biraraya Geldiler

Kazı Ekipleri İle Biraraya Geldiler
5.07.2020 - 09:32
863

 4 büyük imparatorluğa ev sahipliği yapan Prusuias ad Hypium Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarını Düzce Valisi Cevdet Atay ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yerinde inceledi. Başkan Özlü burada yaptığı açıklamada; "Konuralp’in binlerce yıllık tarihini gönüllü personelimizle gün ışığına kavuşturuyoruz" dedi.

 Batı Karadeniz'in en eski yerleşim yeri olarak bilinen Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları korona virüs pandemisi nedeniyle verilen aranın ardından yeniden başlayarak devam ediyor. Çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan protokol doğrultusunda 12 aya çıkarılırken, antik kent önümüzdeki yıl ziyaretlere açılması bekleniyor.

Düzce'nin Konuralp bölgesindeki halk arasında '40 basamaklar' olarak bilinen antik tiyatroda kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Düzce Belediyesi arasında imzalanan protokolle antik kentte kazı çalışmaları 12 aya çıkarılmıştı. . Kazı çalışmaları Konuralp Müzesi Kazı Başkanlığı ve Düzce Belediyesi'nin destekleri ile arkeologlar eşliliğinde 40 kişilik ekiple devam ediyor.

KORONA ARASI BİTTİ

Korona virüs pandemisi nedeniyle ara verilen çalışmalara yeniden başlanıldı. Geçtiğimiz haftalarda Düzce'ye atanan Vali Cevdet Atay ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü kazı çalışmalarının yapıldığı bölgeye giderek, ekiplerden bilgi aldı. Başkan özlü burada yaptığı konuşmada; "Konuralp’in binlerce yıllık tarihini gönüllü personelimizle gün ışığına kavuşturuyoruz. Artık her hafta sonu devam edecek kazılarımızın ilk gününde bize katılan Valimize ve belediye personelimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız