Tarım Alanları Hızla Artıyor

Akçakoca’da, birçok çiftçinin küçük ya da büyük oranlarda organik tarıma yöneldiği ve yetiştirdiği organik ürünlerden hatırı sayılır paralar kazandığı öğrenildi.

Tarım Alanları Hızla Artıyor
8.05.2013 - 15:13
1593

 Akçakoca Organik Gıda Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Cesur yaptığı açıklamada, Akçakoca’da yapılan organik tarım ve üretiminin en önemli noktasının organik gübre ihtiyacının karşılanması olduğunu vurgulayarak, "Bu konuda çok verimli ve hiçbir kimyasal kullanıma gerek olmayan yarasa gübresi kullanımına yöneldik. Yeteri kadar bağlantımızı yaptık. Hiçbir sıkıntı yaşanamayacak. Bu gübre kimyasal kullandığımız her alanda kullanılabilecek özelliktedir. Batı Akdeniz Tarımsal Üretim Enstitüsü Müdürlüğü elemanlarının yaptıkları araştırma sonucu doğada bulunan en yararlı permante bir gübre olduğu belirtilen yarasa gübresinin 3 milyon ton rezervesi bulunduğu biliniyor. Bu gübre güvercin gübresinin iki katı azot ihtiva etmesi bakımından çok yaralı olacaktır" dedi.

 

   Güvenilir Gıda Üreticileri Derneği Başkanı Cesur, "Halk dilinde 26'lık olarak bilinen gübrenin kiloda yüzde 26'sı gübre özelliği yüzde 74'ü ara maddedir ki bu da zamanla toprağın yapısını bozmaya neden olur.”dedi.

 

   Akçakoca’da kompost üretimi için çalışmaların sürdüğünü belirten Ahmet Cesur, “Projede son aşamaya gelindi. Tamamlanmak üzeredir. Kısa bir süre sonra üretime geçeceğiz Kompost ve yarasa gübre kullanımını teşvik edeceğiz. Bunların kullanılmaması halinde eko turizm alanları kapsamına giremeyiz. Bugün için ilçemizde 115 üyemiz 3 bin dönüm arazide organik tarım yapıyor. Bunların 17'si belgeli yaklaşık 49 tanesi bu yıl sonunda organik üretici belgesi almaya hak kazanacak. 2014'de organik havza ve eko turizm kapsamına alınmamız gündemde” açıklamasında bulundu.