ALZHEİMER VE DEMANS HASTALARI ARTIK DAHA GÜVENDE

ALZHEİMER VE DEMANS HASTALARI ARTIK DAHA GÜVENDE
28.04.2020 - 07:42
745

 Düzce’de meydana gelen Alzheimer ve Demans hastası vatandaşların kaybolma vakaları üzerine, hastaların ölüm riski ile karşı karşıya kalmamalarını, hasta yakınlarının endişeye kapılmamalarını sağlamak ve hastaların bulunmasını kolaylaştırmak amacıyla, Vali Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatıyla Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Düzce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı arasında imzalanan protokolle “Alzheimer ve Demans Hastaları Mobil Takip Projesi” hayata geçirildi ve Sağlık Bakanlığı İyi Uygulama Örnekleri arasına girdi.

 Alzheimer ve Demans Hastalarına yönelik olarak hayata geçirilen projedeki ana hedef; hastaların günlük hayatta yaşamış oldukları sıkıntıları ortadan kaldırmak, gezinti amaçlı evlerinden çıktıklarında geçtikleri yolu, güzergâhı unuttuklarında kendilerine ulaşılabilmeyi sağlıyor. Hasta yakınları; telefonlarına kurdukları uygulama sayesinde, hasta düştüğünde veya uzun süre hareketsiz kaldığında, belirli bir sınırın dışına çıktığında telefonlarına gelen bildirim sayesinde hastalara ulaşabilecekler. Hastaların kaybolması durumunda ise GPS Takip Sistemli Saat’in konum gösteren sinyalleri sayesinde hastaların bulunması mümkün olacak.

Valilik koordinesinde yürütülen “Alzheimer ve Demans Hastaları Mobil Takip Projesi”, Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Verimlilik ve Kalite Uygulamaları Dairesi Başkanlığı’nın, sağlık tesislerindeki teşvik edici, ilham verici, özgün örneklerin yer aldığı, Kamu Hastaneleri İyi Uygulama Örnekleri Verimlilik ve Kalite Uygulamaları  “https://iyiuygulamaornekleri.saglik.gov.tr/iyiuygulamaornekleri/”  sitesinde yayınlanması uygun görüldü.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız