3 gün sokağa çıkma yasağı, 65 yaş üstüne esneklik ve okulların durumu...

3 gün sokağa çıkma yasağı, 65 yaş üstüne esneklik ve okulların durumu...
27.04.2020 - 08:13
3986

 Bugün yapılacak  Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı gündeminde  1 Mayıs'tan itibaren 31 ilde 3 gün sokağa çıkma yasağı , Düzce dahil 50 ilde sokağa çıkma sınırlaması getirilmesi, 65 yaş üzeri için sokağa çıkma yasağının gevşetilmesi, okullara verilen aranın uzatılması, AVM'ler, Ramazan Bayramı tatili ve sonrası  gibi konular masaya yatırılacak.

Bugün gerçekleştirilmesi beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında Koronavirüs salgınına ilişkin önemli kararların masaya yatırılacak. Bakanlar sunum yapacak ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri değerlendirilecek.

3 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DAHA

Toplantıda, resmi tatil olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'ndan itibaren 3 gün daha sokağa çıkma yasağının uygulanması masaya yatırılacak. Toplantıdan yasak kararı çıkması durumunda 1-2-3 Mayıs tarihlerinde Sakarya'nın da dahil olduğu 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

65 YAŞ ÜSTÜNÜN YASAĞI KALDIRILACAK MI?

65 yaş üstünün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı da toplantıda ele alınacak. Bilim Kurulu'ndan gelen tavsiyeler doğrultusunda 65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağı esnetilebilir. Öte yandan bu karar için virüs eğrisi incelenecek.

OKULLARDAKİ ARA UZATILACAK MI?

Okullarda 30 Nisan'a kadar verilen aranın uzatılıp uzatılmayacağı konusu da toplantı konularından biri olacak. Toplantıda, okulların açılmasının ileri bir tarihe erteleneceği öngörülüyor. Ayrıca bu hafta içerisinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un gerçekleştireceği görüşmede konunun netleştirilmesi bekleniyor.