Korona Virüsle Uğraşan Belediyelere Bir Şok da Halk Bankasından

Yüzde 33’lük Kesinti Belediyelerin Belini Büker

Korona Virüsle Uğraşan Belediyelere Bir Şok da Halk Bankasından
2.04.2020 - 17:04
2697

 İller Bankası tarafından belediyelere gönderilen paylar, Halk Bankası tarafından yaklaşık % 33 lük kesintiye uğrayarak, belediyelerin hesaplarına aktarıldığı öğrenildi.

Korona Virüsün ülkemizde ciddi tehlike oluşturduğu ve Belediyelerin bu konuda canla başla virüse karşı savaş açtığı şu günlerde İller Bankası tarafından belediyelere gönderilen paydan Halk Bankasının yüzde 33’lük kesinti yapması Belediyeleri şoke etti.

 Resmi gazetede yayımlanan “Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylar için yüzde sıfır olarak uygulanır” hükmü hiçe sayılması kafalarda soru işareti yarattı.

GELİRLER BİTTİ, HİZMET NASIL ÜRETİLECEK?

Dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün  kurumlarıyla mücadelesi devam ederken,  belediyelere  aktarılan paylardan yüzde 33’lük kısmının kesintiye uğraması, su, doğalgaz, çevre ve emlak vergileri gelirleri en asgari düzeye inen bütün belediyelerin hizmet üretmesini zorlaştıracağı öne  sürüldü.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARI HİÇE Mİ SAYILIYOR?

29 Mart 2020 tarih ve 31083 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanarak yürürlüğe giren;   28 Mart 2020 Tarih ve 2323 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı “Bu esaslar uyarınca yapılacak kesinti oranları, 2020 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında genel bütçe vergi gelirlerinden ödenecek paylar için yüzde sıfır olarak uygulanır” hükmü ortada iken, İller Bankası tarafından belediyelere gönderilen paylar, Halk Bankası tarafından yaklaşık % 33 lük kesintilerle belediyelerin hesaplarına aktarıldı. Belediyenin paylarından yapılan bu kesinti devletin ekonomik tedbirlerine aykırı bir durumu olarak yorumlandı.

YÜZDE 33’LÜK KESİTİ 3 AY ERTELENSİN

Ekonominin yara almaması için çok ciddi tedbirler alan devletin Kamu bankaları kaynaklı destekler, özellikle belediyelere yönelik kesintilerin üç ay boyunca sıfır olarak uygulanması belediyelere rahat nefes aldıracağı düşünülürken, Halk Bankası tarafından yapılan  yüzde 33’lük kesitinin 3 ay boyunca kaldırılması istendi.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    3.04.2021 18:41

    yönetemiyorsunuz

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız