OSB YÜZDE 50 BÜYÜYECEK

OSB YÜZDE 50 BÜYÜYECEK
3.03.2020 - 09:06
1040

 Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası ve Düzce Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü arasında, "Sanayi Yatırımları İş Birliği Protokolü" imza töreni gerçekleştirildi. Yapılan protokol ile 1. OSB'deki 775 hektarlık alan 351 hektar daha genişleyerek yeni parseller oluşturulacak. Buraya çekilecek olan yeni yatırımcılar ile Düzce'de 20 Bin Kişinin istihdam etmesi hedefleniyor.

 Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde "Sanayi Yatırımları İş Birliği Protokolü İmzalandı. Düzce Valiliği Koordinasyonundaki protokol imzalarını Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, DÜzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin ve Düzce Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Selim Yirmibeşoğlu arasında protokol imzalandı. İmzalanan Protokol çerçevesinde 1. OSB'deki 775 hektarlık alan 351 hektar daha genişleyecek. Genişleyen 1. OSB ile Düzce'ye yeni yatırımcıların gelmesi teşvik edilerek ve 20 Bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. 

"SÜRECİ HEP BİRLİKTE TAKİP EDECEĞİZ"
İmzalanan protokol öncesi konuşan Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce'de sanayi parseli bulmakta zorluk çekildiğini bunun için 1. OSB'nin genişlemeye muhtaç olduğunu dile getirerek; "Burada OSB'lerde parselleri gayrimenkulleri sanayicilerle buluşturulım diye bir program olacaktı. Baktık ki pek bir yer kalmamış. Bundan sonra ne yapabiliriz dedik. Düzenli sanayileşme adına çerveye duyarlı yeşile ve İSKİ'ye duyarlı bir çalışmaya geçtik. Burada yapılacak olan belliydi. 1. OSB'yi genişletmek için bunun en kolay olabileceğini düşündük. Böyle bir çalışmanın altyapısını başlattık. Birinci OSB neredeyse büyük şehirlerle yarışabilecek bir ölçekte. Burada 1. OSB genişlemeye muhtaç. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı bizim için talimattır. En az 20 Bin istihdam oluşması lazım, en kısa sürede bunun bir kaç binini oluşturmak istiyoruz. Düzenli organize sanayi bölgesine ihtiyacımız var. Burada şunu yapacağız. Sayın bakanımız bizim için büyük bir şans. Organize sanayi bölgemiz, TSO başkanlarımız ile birlikte beraber süreci işleteceğiz. Tüm kurumlar elini taşın altına koyuyor. Burada Valiliğimiz koordinesinde DÜzce Belediyesi TSO, 1. OSB arasında bir protokol olacak. Burada bulunma gayemiz bu. Bunu tamamlamayı da hep birlikte görürüz inşallah" dedi.
"İSTİHDAM SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ"
Düzce'ye istihdam sözü verdiklerini hatırlatan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise; "Düzce'de yeterli sayıda sanayi parseli bulmakta zorlanıyoruz. Geçen 6 aylık dönem içerisende bir çalışma yürüttük. Aslında programımız sayın valimiz ile birlikte İstanbul'daki sanayiciler ile bir çağrıda bulunmaktı. Hatta istanbul'da bir program planlamıştık. İstanbul'a gidip, İstanbul'daki sanayicilerle Düzce'deki sanayi parsellerini buluşturacaktık. Epey çalıştık, sonra baktık ki Düzce'de yeterli sayıda parsel yok. OSB'lerimiz var. Bir kısmı aktif, bir kısmı aktif olma yolunda, ancak oradaki sanayi parselleri satılmış durumda veya müşterisi belli. Bu bakımdan Sayın Valimizin koordinasyonunda ticaret odasının katılımıyla 1. Organize sanayisini genişletmeyi düşündük. Düzce'deki tüm OSB'lerin toplamı 775 hektar. 1. OSB'nin genişleme alanı 351 hektar. YAni Düzce'deki tüm OSB'lerin toplamının yarısı kadar genişleyebiliyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bu genişleme ile birlikte Düzce'deki toplam OSB alanı Bin 126 hektar olacak. Düzce'deki toplam OSB'lerin yüzde elli büyüyecek. Bu toplantı son derece önemli. Düzce Belediyesi buna destek olacak. TSO ve OSB yönetiminin katkıları ile genişleme olacak. Biz Düzce'ye istihdam sözü verdik. Kocaeli ve Gebzedeki sanayicileri buraya çağırabilmek için sanayi parsellerini genişletmemiz gerekiyor. Bu protokol ticaret ve sanayi odası Düzce Belediyesi ve 1. OSB yönetiminin ortaklaşa yürüteceği bir çalışmadır. 


YATIRIM AJANSI KURULACAK
Türkiye'de ilk kez Düzce'de yatırım ajansı kurulacağının müjdesini veren Özlü; "Düzce yatırım ajansını kuruyoruz. Şuanki Turizm bürosunun olduğu yer olacak. Düzce yatırım ajansı tarım ve sanayi yatırımlarını tek elden koordine edecek bir yer olacak. Türkiye'de bu bir ilk. Düzce'ye daha fazla iş ve istihdam çekmeyi, ekonomiye katkı sunmayı planlıyoruz. El birliği ile Düzce'yi inşallah kendi ölçeğindeki iller arasında ilk 10'a sokacağız. Geçtiğimiz günlerde bir anket yayınlandı, Düzce memnuniyet bakımından ilk 7. sırada. Bu şehri daha da mutlu yapmak için elimizden geldiği ölçüde çalışacağız" şeklinde konuştu.