ASAR DERESİ İÇİN PROJE YARIŞMASI AÇILDI

ASAR DERESİ İÇİN PROJE YARIŞMASI AÇILDI
24.01.2020 - 13:23
710

 Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün seçim beyannamesinde yer alan ve büyük önem verdiği "Düzce İli Asarsuyu Deresi Ve Çevresi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım"ı için düzenlenmesi planlanan fikir projesi yarışması için jüri üyeleri belirlendi.

 Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; yeni yılda seçim beyannamesinde yer alan projeler için çalışmaların başlayacağını ve 2020 yılının Düzce'de değişim ve dönüşümün başlangıcı olacağını söylemesi ile birlikte kurum içinde oluşturulan Proje Ofisi, çalışmalarına hız verdi. Düzce şehir merkezinden geçen Asar Suyu'nun 4,8 kilometrelik alanı üzerinde yapılacak rekreasyon çalışmasına ilişkin, hazırlanacak projeler arasında ulusal çapta yarışma düzenlenecek.

Yarışma öncesi envanter dosyalarının hazırlanması amacıyla Asar Suyu'nun projeye dahil edilecek alanı üzerinde hava çekimleri yapan Proje Ofisi, belirlenen alanla ilgili proje hazırlayacak katılımcılar için dere kenarında bulunan, arazi, imar durumları ve yapı türleri ile ilgili olarak harita hazırladı.

"Düzce ili Asarsuyu Deresi Ve Çevresi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım Yarışması"nda jüri olarak görev alacak akademisyenler de titiz bir çalışma sonucu belirlendi ve kendilerine talep yazıları gönderildi. Buna göre Asli Jüri üyesi olarak belirlenen isimler şu şekilde oldu:

Dr. Öğretim Üyesi Ali Kılıç -  Şehir ve Bölge Plancısı  - Yıldız Teknik Üniversitesi  

Prof. Dr. Mehmet Murat Gül    -  Mimar    -  İstanbul Teknik Üniversitesi  

Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu  - Peyzaj Mimarı -   Düzce Üniversitesi  

S. Han Tümertekin  - Yüksek Mimar

Talha Kös  -  Kentsel Tasarımcı

Yarışma İle En İyi Proje Seçilecek

Çalışmalar kapsamında yarışmanın düzenlenmesi için yapılacak ihalenin şartnamesini belirleyen Düzce Belediyesi, Başkan Dr. Faruk Özlü'nün girişimleri ile Asar Suyu için 2 Milyon TL, Konuralp için ise 1,5 Milyon TL hibe kazandırmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan hibeler ile Asar Suyu'nun Türkiye standartlarında bir yaşam alanına dönüştürülmesi için en verimli proje birbirinden uzman isimler tarafından seçilecek. Düzce'nin kent kimliğine ve tarihine uygun şekilde yeniden düzenlenecek alan için yarışma sonrası çalışmalar vakit kaybetmeden başlatılacak.

Projede Neler Olacak?

Seçim beyannamesinde AK Proje olarak duyurulan Asar-Karaca Deresi entegre çalışmasının ilk etabı olarak nitelendirilen Asar Suyu Rekreasyon çalışmasında yarışmaya katılacak projelerde dere kenarı sosyal yaşam alanları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme alanları, yaya ve bisiklet yollarının yer alması beklenecek. Katılımcılardan yarışma şartnamesi ve envanter dosyalarında belirtilen alanlarda azami fayda odaklı tasarım yapmaları istenecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız