Sağlık Çalışanlar Haksızlığa Uğramasın

Sağlık Çalışanlar Haksızlığa Uğramasın
20.12.2019 - 16:55
452

 Türk Sağlık Sen tarafından Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara tepki göstermek için basın açıklamasında bulunuldu. Basın açıklamasına Türk Sağlık-Sen Genel Başkan yardımcıları İsmail Türk, Mustafa Köse, Mustafa Yiğit ve Düzce Sağlık-Sen temsilcileri ve üyeleri katıldı.

 Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır. Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve  şikayetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir. Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim etmiştik. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlattık. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. 5 Aralık’ta tüm Türkiye’de döner sermayelerimiz için alanlara çıktık. Bugün de burada Üniversite hastanemizde yaşanan döner sermaye krizi için yüksek perdeden idarecilere sesleniyoruz.  Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır.

Bununla birlikte zaten yok olup giden döner sermayelerde idareciler çalışanın hakkını ilk sıraya koymalıdırlar.

 Her finansal sorun, ödenmesi gereken borç döner sermayeye yüklenip, çalışanın emeği ve ekmeğine göz dikilmemelidir. Bu tür işlerden vazgeçilmelidir. Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır.  Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır.  Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir. Kıymetli Basın Mensupları; Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakar çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler. Yöneticilere sesleniyoruz; Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzluk ta vebal sizindir. Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız. Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir.  Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır.  Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz. Döner sermayelerin yanı sıra üniversite hastanesi çalışanlarının bir diğer önemli meselesi de tayin haklarının olmamasıdır.  Bu konuda YÖK ile görüşmüş ve kendilerine ilk etapta becayiş ve mazeret tayini hakkını tüm üniversite çalışanlarına getirilmesini talep etmiştik. Bugün eşinden ayrı, sağlık sorunu yaşayan ve bakıma muhtaç aile ferdinden uzak bir çalışma hayatına mahkum edilen arkadaşlarımız var.  Üniversite eğitimine devam edemeyen çalışanlar var. Bu ne insani nede vicdanidir. Devletin aileyi koruması vatandaşına eğitim hakkını kullanmasını sağlaması anayasal bir zorunluluktur. Üniversite çalışanlarının çiğnenen bu hakları bir an önce verilmelidir.  YÖK Başkanı bu konuda bir atama ve nakil yönetmeliği çıkartacaklarını belirtmişti ama hala bu konuda somut bir adım atılmış değildir. Biz bir an önce bununda hayata geçmesini istiyoruz.  Üniversitelerde sözleşmeli olarak çalışan arkadaşlarımızın talepleride önceliğimizdir. Bu konuda Türkiye Kamu-Sen bir memur paketi hazırlamış ve tüm sözleşmelilerin kadroyla alınması talebinin de öncelikli talep oraya buraya koymuştur. Bu konudaki çizgimiz net tavrımız kararlıdır. Tüm sözleşmeliler kadrolu oluncaya kadar mücadele devam edeceğiz. Bizim bu mücadelede beklentimiz sizin bize destek olmanızdır.  Sorunların üstesine hep beraber gidersek, çalışanın sesi güçlü çıkarsa çözüm daha da kolaylaşır.  Siz sizin için varını yoğunu ortaya sendikamıza destek verin gücümüze güç katın  Bu Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız