Yağışlar Gecikti, Ekosistem Etkilenebilir!

Yağışlar Gecikti, Ekosistem Etkilenebilir!
25.11.2019 - 08:12
803

 Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve yağışların azalması Hasanlar Barajındaki su seviyesinin azalmasına neden oldu. Düzce Üniversitesi, Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Toprak ve Ekoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Yıldız yağışlardaki gecikmelerin Düzce ve bölgesindeki ekosistemi etkilediğini açıkladı.

 Sonbaharda beklenen yağışların geciktiğini belirten Yıldız " Yağışlarda uzun dönem ve yıllık değişkenlikler olabilmektedir. Genel olarak son zamanlarda yağışlarda bir azalma seyri izlenmektedir. Ayrıca yağışların mevsimsel olarak ta değişkenlik göstermeye başladığı örneğin, bahar sonu yağışların yaza doğru kaydığı ancak sonbahardaki ilk yağışların da geciktiği gözlenmektedir' dedi. Küresel ısınma olarak kamuoyunda nitelendirilen hava sıcaklığı yüksekliğinin ekosistemi etkilediğini vurgulayan Oktay Yıldız bu konuda şu görüşlere yer verdi " Yağışların gecikmesi besledikleri havza ve akarsular ile bağlantılı oldukları ekosistemleri etkilemektedir. Hasanlar barajında da benzer durum yaşanmaktadır. Sonbaharda yağışların gecikmesi hem akarsu hem de beslediği barajdaki su seviyesinin düşmesine neden olmuştur. Su seviyesinin azalması akarsu veya baraj içindeki toprak, oksijen, organik madde, ışık girdisi vb. birçok değişkeni etkilemektedir.

Habitatlarındaki değişim de suda yaşayan canlıları etkilenmektedir. Ayrıca baraj gibi büyük su kütleleri özellikle etrafındaki ekosistemleri soğurdukları ısı nedeniyle de etkilemektedir. Fakat şu an çoğu ağaçların uyku dönemine girmesinden dolayı bu etki belirgin olarak görülmez. Ancak su seviyesi kış dönemindeki yağışlarla bahara kadar eski halini almazsa ve bu durum kalıcı hale gelirse özellikle su kütlelerinin tutmuş olduğu ısı miktarındaki değişime bağlı olarak baraj etrafındaki orman, mera, tarım alanları gibi ekosistemler etkilenebilir."

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız