ÇİLİMLİ CEZAEVİNE ÜST DÜZEY İNCELEME

  ÇİLİMLİ CEZAEVİNE ÜST DÜZEY İNCELEME
15.11.2019 - 16:51
1582

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu üyeler, Türkiye genelinde ki cezaevlerinde incelemeler yaparak özellikle işkence yapılıp, yapılmadığını araştırmaya başladılar. Komisyonun yaptığı incelemelerde Türkiye’de ki cezaevlerinde işkence konusunda herhangi bir bulguya rastlanmazken, fiziki şartlar konusunda iyileştirme yapılması tavsiyesinde bulunuldu.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, MHP İstanbul Milletvekili Memet Bülent Karataş, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, HDP Mardin Milletvekili Ebrü Günay, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar   , AK Parti Afyonkarahisar İbrahim Yurdunuseven, Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, Düzce T Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Komisyon Başkanı AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman inceleme sonrası yaptığı açıklamada “Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu olarak Düzce cezaevi kampüsünü incelemek için buradayız. Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonu’nda tüm partilerin milletvekilleri var. Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonu olarak biz Türkiye’de önce Sincan cezaevini, Silivri ve Bakırköy cezaevlerini, geçen hafta ise Elazığ ve Diyarbakır cezaevlerini ziyaret ettik. Cezaevlerinde ki problemler nelerdir? Burada tutuklu ve hükümlülerin bir insan hakkı ihlali var mıdır? Bir işkence var mıdır? Kaba şiddet var mıdır? Şikayetler nelerdir? Bütün bu konuları, inceleme yapmak üzere ziyaretlerde bulunduk. Çok şükür ki şunu bütün açıklığı ile ifade etmek isterim. İktidar ve muhalefet dahil olmak üzere hepimizin ortak kanaati Türkiye’de 1990’lı yıllarda olduğu gibi bir işkence, kaba şiddet, bir insan hakkı ihlali bulunamamaktadır. Bu zaten bizim cezaevi raporlarımızda da hem Sincan cezaevi raporumuzda hem Bakırköy ve Silivri Cezaevi raporlarımızda bütün partilerin katılımı ile tutanak altına alınmıştır. Bazı milletvekillerimizin şerhleri vardır. Fakat bu şerhlerde de yine oralarda ki şartların iyileştirilmesi ile ilgili talepler vardır” dedi.

“CEZA İNSAF MEMURLARININ PROBLEMLERİ VAR”

Başkan Yayman, ceza infaz memurlarının bir takım sorunları olduğuna dikkat çekerek “Aynı zamanda ceza infaz memurlarının da bir takım problemleri var. Bunları da takip ediyoruz. Bunlarla ilgili olarak komisyonumuz incelemelerde bulunuyor. Büyük bir uyum içinde çalıştığımızı söylemek isterim. Gerçekten Türkiye Cumhuriyeti devleti insan hakları meselesinde evrensel normlarda pratikleri geliştiren bir ülkedir. Geçmişe göre çok büyük bir ilerleme gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

“İNSAN HAKLARI MESELESİ SİYASET ÜSTÜ BİR MESELEDİR”

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, insan hakları konusuna önem verdiklerine dikkat çekerek “Biz insan hakları meselesini siyasetin üzerinde bir mesele olarak görüyoruz. Partiler üstü bir mesele olarak görüyoruz. Sürekli söylediğimiz gibi “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı ile İktidarı ile muhalefeti ile AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP dahil olmak üzere bütün partiler bu komisyonda varlar” dedi.

“İŞKENCEYE SIFIT TOLERANS”

Başkan Yayman, işkenceye karşı sıfır tolerans anlayışı içinde olduklarını belirterek “İşkenceye sıfır tolerans meselesi çok önemlidir. Adalet bakanımız ile sürekli irtibat ve temas halindeyiz. Bütün şeffaflığı ile cezaevlerine çat kapı ziyaretler yaparak cezaevlerinde bir hak ihlali varsa bunların peşinde olduğumuzu, bunları takip ettiğimizi söylememiz lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Adalet Bakanlığı cezaevleri konusunda bir paradigma değişimi yaşanmış durumda. Bir devrim gerçekleşmiş durumda. Fiziki şartların iyileştirilmesi, tutuklu ve hükümlü yakınlarına daha iyi muamele yapılması çok önemli. Ama cezaevlerinin ıslahı konusunda bizim ortak akılla hareket etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız