SARIYAYLA BARAJINDA VAHŞİ ORMANCILIK FAALİYETİ DURDURULMALIDIR

SARIYAYLA BARAJINDA VAHŞİ ORMANCILIK FAALİYETİ DURDURULMALIDIR
20.08.2019 - 09:30
1427

 SARIYAYLA BARAJI SU KULLANIM HAVZASINDAKİ VAHŞİ ORMANCILIK PLANLAMASININ DEVAM ETME İHTİMALİNDEN NİÇİN KORKMALIYIZ ve NE YAPMALIYIZ?

Musluklardan akan sudaki çamur oranı yine arttı.

Verilen müjdeye göre 15 Ekim’de yeni arıtma devreye girecek ve musluklardan çamur akışı duracak.

Umalım ki bilmem kaçıncı defa verilen söz bu sefer tutulur.

Ancak bu müjdeli haberin günü kurtarmaya yönelik olduğuna dair kuşkularım var.

Arıtma tesisi bittikten sonra Sarıyayla Barajındaki kesimlerin devam etmesi ihtimalinden korkmalıyız.

Yani kesimler devam ettiği takdirde yoğun kirlilikten arıtma tesisi devre dışı kalabilir, baraja biçilen 60-70 yıllık ömür çok daha kısa olabilir.

Kısa bir süre içerinde hayatımızın bir parçası haline gelen çamurlu sularla özlem(!) gidermeye başlayabiliriz.

28 Eylül 2018 tarihli Yeni Akçakoca gazetesinde yer alan bir habere göre de Düzce’de orman kesimleri yeniden düzenleniyor ve bu planlamalar 20 yıllık yapılıyormuş. Haberde planlamanın ne zaman başlamış sayılacağı ve ne zaman biteceği ile alakalı bir bilgi ise maalesef yok.

Bu haber şeffaf olmayan orman işletmesi planlarından korkmamız için yeterlidir.

Görüldüğü üzere musluklarımızdan çamur akması bir plan dâhilinde gerçekleşiyor.

Bu planda bir 2008 yılında çıkarılan bir yönetmeliğe göre düzenleniyor.

“Orman Amenajman Yönetmeliğine” göre.

En son 2017 de yayınlanan “Ekosistem Tabanlı Fonksiyonel Orman Amenajman Planlarının Düzenlenmesine Ait Usul ve Esaslar” tebliğ ile değişiklilere uğramış bu yönetmelik.

Amenajman, ormanların nasıl, ne zaman ve ne ölçüde kullanılacağını, ormanların sürekliliğinin sağlanması için ormancılık faaliyetlerinin tümüne ve ormanlardan daha fazla nasıl verim alırız sorusuna yanıt arayan bilim dalı.

Akçakoca Sarıyayla Barajında “Muhafaza Ormanı” ilan edilmesi gereken alanda Amenajman Yönetmeliğine göre yapılan Amenajman Planı gereğince kesim yapılıyor.

Bu planı Ormancılardan başka gören yok.

Adana Karaisalı Bölgesinin 450 sayfalık amenajman planı internette yayınlandığına göre Sarıyayla’da yapılan amenajman planının da yayınlanmasına hiçbir engel olamaz.

Ancak nedense Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğünün aklına bu amenajman planını yayınlamak musluklardan yoğun bir şekilde çamur akarken bile gelmiyor.

 

Bu planın Orman Amenajman Yönetmeliğinde belirlenmiş planlama ilkelerine aykırı birçok uygulaması olduğu çok alenidir.

Mesela bu yönetmeliğin 4. Maddesinin a,b ve ç fıkraları:

“a)Sürdürülebilirlik, iktisadilik, verimlilik, çok amaçlı faydalanma, sosyo-kültürel geleneklerin yansıtılması, sektörler arası eşgüdüm, uluslararası sorumluluk, biyolojik çeşitliliği koruma, estetik ve diğer değerleri koruma, karbon dengesi, katılımcı yaklaşım, orman sahibinin belirlediği işletme amaçları ve bu amaçları gerçekleştiren teknikler.

b) Amenajman planları; ormancılık ana planı, imzalanan uluslararası sözleşmelerde belirlenen gösterge ve ölçütler, beş yıllık kalkınma planları, stratejik bölgesel planlar, ulusal ormancılık programı, çevre düzeni planı ve havza veya işletme bazında geliştirilecek planlar ile uyumlu olmalıdır.

ç) Devlet ormanlarının işletme amaçları; ulusal ormancılık programı çerçevesinde, ormanların ekonomik, ekolojik, sosyal ve kültürel fonksiyonları dikkate alınarak katılımcılık ve ekosistem tabanlı fonksiyonel planlama yaklaşımı hedef alınarak Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.”

Kim musluklardan çamur akmasına sebep olan bu planın yönetmelikte yer alan sürdürülebildik, verimlilik, eşgüdüm, katılımcılık, stratejik bölgesel planlar ve uluslararası anlaşmalara uygun olduğunu söyleyebilir ki?

**

Akçakoca’nın su havzasında bu vahşi ormancılık uygulamasına karşı yapılacak olanlar ise bellidir.

Bir an önce bölgenin amenajman planı elde edilmeli ve kamuoyu ile paylaşılmalı ve incelenmelidir. Özelikle de bölgede yaşayanların bilgisine müracaat edilmeli, planlamadaki uygunsuzluklar ortaya konulmalıdır.

Akçakoca Belediyesi bu planı kısa bir süre içerisinde edinebilir.

En mühim husus ise Sarıyayla Bölgesinin amenajman planın kaç yıllık olduğunun tespitidir. Eğer bu süre gayri resmi açıklamaların aksine orman kıyımı devam edecekse bir an öce siyasi ve hukuki yollara başvurulmalıdır.

Sivil toplum örgütlerinin bile üzerine ölü toprağı örtülmüşken siyasi yönden bir netice alınmasını beklemiyorum.

Bu sebeple bu amenajman planın durdurulması için İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açılmalıdır.

Bu davayı açmak öncelikle Akçakoca Belediyesinin görevidir.

Akçakoca Belediyesi açmazsa siyasi partilerimizin ilçe teşkilatları ve sivil toplum örgütlerimizde açabilirler.

Bunlarda açmazlarsa davayı ben açarım yeter ki benimle birlikte imza atabilecek medeni cesarete sahip 25-30 kişi olsun.

Ergun AŞÇI

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • ali kemal
    ali kemal
    3.04.2021 18:41

    yanmaz ve aleyna tilki den yardım isteyin........

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız